Rozdział 2 - Władza dyscyplinarna - Przeprowadzanie postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.118.1015

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 2018 r.

Rozdział  2

Władza dyscyplinarna

§  3.  2
1. 
Władzę dyscyplinarną w Straży Granicznej posiadają:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych,
2)
Komendant Główny Straży Granicznej,
3)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
4)
komendant oddziału Straży Granicznej,
5)
komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej,
6)
komendant ośrodka Straży Granicznej,
7)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej,
8)
dowódca kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa, zwany dalej "dowódcą kontyngentu"

- zwani dalej "przełożonymi właściwymi w sprawach dyscyplinarnych".

2. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych posiada władzę dyscyplinarną wobec:
1)
Komendanta Głównego Straży Granicznej, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej i jego zastępcy,
2)
wszystkich funkcjonariuszy - w zakresie prawa do rozstrzygania spraw dyscyplinarnych.
3. 
Komendant Główny Straży Granicznej posiada władzę dyscyplinarną wobec wszystkich funkcjonariuszy, z wyłączeniem Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej i jego zastępcy.
4. 
Przełożeni właściwi w sprawach dyscyplinarnych posiadają władzę dyscyplinarną wobec funkcjonariuszy pełniących służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej.
5. 
Komendant Główny Straży Granicznej może, do dnia wydania postanowienia o zamknięciu postępowania dyscyplinarnego wszczętego przez innego przełożonego właściwego w sprawach dyscyplinarnych, z wyjątkiem postanowienia wydanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli uzna to za uzasadnione okolicznościami sprawy:
1)
przejąć prowadzenie postępowania albo
2)
przekazać prowadzenie postępowania innemu funkcjonariuszowi uprawnionemu do wymierzania kar dyscyplinarnych, o którym mowa w art. 136b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".
6. 
Funkcjonariusz, któremu przekazano prowadzenie postępowania dyscyplinarnego, posiada władzę dyscyplinarną wobec funkcjonariusza, przeciwko któremu jest prowadzone postępowanie dyscyplinarne wyłącznie w zakresie przekazanej sprawy.
§  4. 
1. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono pełnienie obowiązków na danym stanowisku służbowym, posiada władzę dyscyplinarną przysługującą funkcjonariuszowi powołanemu lub mianowanemu na to stanowisko.
2. 
Funkcjonariusz, który w zastępstwie pełni obowiązki na danym stanowisku służbowym, posiada władzę dyscyplinarną przysługującą osobie zastępowanej.
§  5. 
1.  3
 Funkcjonariusz delegowany do czasowego pełnienia służby lub któremu powierzono pełnienie obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej albo którego skierowano na przeszkolenie lub naukę, podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego właściwego w sprawach dyscyplinarnych w miejscu czasowego delegowania, powierzenia obowiązków, nauki lub szkolenia.
2. 
Karę ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenia stopnia, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby oraz wydalenia ze służby wymierza lub występuje z wnioskiem o ich wymierzenie przełożony właściwy w sprawach dyscyplinarnych w miejscu stałego pełnienia służby przez funkcjonariusza.
3. 
Funkcjonariusz przeniesiony w toku postępowania dyscyplinarnego do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, z dniem przeniesienia, podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego właściwego w sprawach dyscyplinarnych w nowym miejscu pełnienia służby.
4. 
Funkcjonariusz pozostający w dyspozycji podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego, w którego dyspozycji pozostaje.
4a.  4
 Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do postępowania dyscyplinarnego wszczętego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
5.  5
 Funkcjonariusz przebywający na urlopie lub oddelegowany do wykonywania zadań poza Strażą Graniczną podlega władzy dyscyplinarnej przełożonego właściwego w sprawach dyscyplinarnych, któremu podlegał przed udzieleniem mu urlopu lub oddelegowaniem.
§  6.  6
 Spory o właściwość w sprawach dyscyplinarnych rozstrzyga Komendant Główny Straży Granicznej, z wyłączeniem przypadków gdy postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
§  7.  7
 Przełożeni właściwi w sprawach dyscyplinarnych mogą wymierzać kary dyscyplinarne w następującym zakresie:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych kary: upomnienia, nagany, surowej nagany, nagany z ostrzeżeniem, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenia stopnia, z wyjątkiem stopnia generała, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby oraz wydalenia ze służby,
2)
Komendant Główny Straży Granicznej kary: upomnienia, nagany, surowej nagany, nagany z ostrzeżeniem, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenia stopnia chorążego, podoficerskiego lub starszego szeregowego, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby, wydalenia ze służby oraz zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania,
3)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej kary: upomnienia, nagany, surowej nagany, nagany z ostrzeżeniem, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, obniżenia stopnia podoficerskiego i stopnia starszego szeregowego, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby, zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania oraz wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, z wyjątkiem przypadków, w których wykonanie tych kar wymaga odwołania przez Komendanta Głównego Straży Granicznej ukaranego funkcjonariusza z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego,
4)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej kary: upomnienia, nagany, surowej nagany, nagany z ostrzeżeniem, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku oraz ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby,
5)
dowódca kontyngentu kary: upomnienia, nagany, surowej nagany, nagany z ostrzeżeniem.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.
3 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.
4 § 5 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.
5 § 5 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.
7 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.