Rozdział 3 - Uznawanie środków państwowych i komunalnych osób prawnych za środki własne tych osób, określanie wysokości kwot należnych z tytułu nabycia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali przez państwowe i komunalne osoby prawne lub spółdzielnie oraz rodzaje dokumentów niezbędnych w tych sprawach - Przepisy wykonawcze dotyczące uwłaszczania osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.23.97

Akt utracił moc
Wersja od: 10 grudnia 1994 r.

Rozdział  3

Uznawanie środków państwowych i komunalnych osób prawnych za środki własne tych osób, określanie wysokości kwot należnych z tytułu nabycia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali przez państwowe i komunalne osoby prawne lub spółdzielnie oraz rodzaje dokumentów niezbędnych w tych sprawach

§  7.
1. 1
Za środki własne, o których mowa w art. 2 ust. 2, uznaje się środki finansowe pochodzące ze źródeł innych niż budżet państwa, a w szczególności:
1)
z podziału osiągniętego zysku,
2)
z funduszy utworzonych z narzutów zaliczanych w koszty działalności, wykorzystanych na inwestycje,
3)
z ulg podatkowych i amortyzacyjnych wykorzystanych na inwestycje,
4)
z wpłat innych osób prawnych z tytułu udziału w wybudowaniu budynków i innych urządzeń oraz lokali lub w nabyciu nakładów poniesionych na ich wybudowanie,
5)
ze środków obrotowych,
6)
z zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego, wykorzystanych na budowę lub nabycie budynków i innych urządzeń oraz lokali,
7)
ze środków otrzymanych przez osobę prawną od byłych zjednoczeń i organizacji równorzędnych, wykorzystanych na budowę budynków i innych urządzeń oraz lokali lub na ich nabycie, a także na spłatę kredytu bankowego.
2. 2
W odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w art. 2e ust. 1, za środki własne uznaje się także środki finansowe ich poprzedników prawnych, pochodzące ze źródeł określonych w ust. 1, oraz środki otrzymane od Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, dyrekcji okręgowych dróg publicznych lub ich poprzedników.
§  8.
1.
Podstawę do uznania środków państwowych i komunalnych osób prawnych za środki własne tych osób stanowią dokumenty, które zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczą o źródłach pochodzenia środków finansowych, a w szczególności:
1)
zarządzenia o utworzeniu lub przekształceniu państwowej i komunalnej osoby prawnej,
2)
sprawozdania z finansowania inwestycji,
3)
decyzje o przekazaniu środków finansowych na inwestycje,
4)
umowy o partycypacji w kosztach inwestycji,
5)
orzeczenia i protokoły z badania bilansów.
2.
Jeżeli państwowa lub komunalna osoba prawna nie dysponuje żadnym z dokumentów, o których mowa w ust. 1, podstawę uznania środków za własne może stanowić oświadczenie kierownika i głównego księgowego osoby prawnej o braku właściwej dokumentacji oraz o źródłach finansowania. W oświadczeniu powinny być wymienione rodzaje środków finansowych użytych na wybudowanie lub nabycie budynków i innych urządzeń oraz lokali, a także lata, w których środki te były wydatkowane. Do oświadczeń stosuje się odpowiednio art. 75 Kodeksu postępowania administracyjnego.
3.
W razie wątpliwości co do faktów stwierdzonych w oświadczeniach, właściwy organ może żądać dodatkowych wyjaśnień, a jeżeli ich nie uzyska lub jeżeli wyjaśnienia nie będą przekonywające, może nie uznać oświadczenia za wystarczający dowód w sprawie.
4. 3
Podstawę do uznania środków poprzedników prawnych przedsiębiorstw, o których mowa w art. 2e ust. 1, za środki własne tych poprzedników stanowią zarządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej o ich utworzeniu lub przekształceniu.
§  9.
1.
Państwowa lub komunalna osoba prawna, zainteresowana uznaniem środków finansowych za jej środki własne, przedstawia właściwemu organowi dokumenty lub oświadczenia, o których mowa w § 8.
2.
Właściwy organ może zażądać dostarczenia lub uzupełnienia, w wyznaczonym terminie, dokumentów lub oświadczeń albo złożenia dodatkowych wyjaśnień.
3.
Nieprzedstawienie w wyznaczonym terminie dokumentów lub oświadczeń albo uchylenie się od dodatkowych wyjaśnień może być uznane za brak dowodów na to, że państwowa lub komunalna osoba prawna wybudowała albo nabyła budynki i inne urządzenia oraz lokale ze środków własnych.
§  10.
1.
Wysokość kwot należnych z tytułu nabycia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali przez państwowe i komunalne osoby prawne określa się według ich wartości i stanu na dzień 5 grudnia 1990 r.
1a. 4
Wysokość kwot należnych z tytułu nabycia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali przez przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 2e ust. 1, określa się według ich wartości i stanu na dzień wpisania tych przedsiębiorstw do rejestru przedsiębiorstw państwowych.
2. 5
Kwoty należne z tytułu nabycia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali, określone w sposób, o którym mowa w ust. 1 i 1a, podlegają waloryzacji na dzień wydania decyzji stwierdzającej to nabycie.
§  11.
1.
Jeżeli państwowa lub komunalna osoba prawna sfinansowała budowę lub nabycie budynków i innych urządzeń oraz lokali ze środków własnych, o których mowa w § 7, oraz ze środków budżetu państwa, wysokość kwoty należnej z tytułu nabycia własności tych obiektów ustala się w wysokości środków budżetu państwa po ich waloryzacji na dzień wydania decyzji stwierdzającej nabycie.
2.
Jeżeli państwowa lub komunalna osoba prawna dokonała ze środków własnych przebudowy lub modernizacji budynków i innych urządzeń oraz lokali, wysokość kwoty należnej z tytułu nabycia własności tych obiektów pomniejsza się o zwaloryzowane nakłady poniesione na ich przebudowę lub modernizację.
3.
Przy określaniu wysokości kwot należnych od państwowych i komunalnych osób prawnych z tytułu nabycia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali stosuje się odpowiednio art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127, Nr 103, poz. 446 i Nr 107, poz. 464).
§  12. 6
Waloryzację, o której mowa w § 10 i 11, przeprowadza się według zasad obowiązujących przy zwrocie wywłaszczonych nieruchomości, stosując także ostatni wskaźnik waloryzacyjny, opublikowany przed dniem wydania decyzji, o której mowa w art. 2 ust. 3.
§  13.
Wysokość kwot należnych z tytułu przeniesienia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali na rzecz spółdzielni określa się według ich wartości i stanu na dzień zawarcia umowy o oddaniu gruntów w użytkowanie wieczyste i przeniesienia własności budynków i innych urządzeń oraz lokali położonych na tych gruntach.
1 § 7 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1994 r.
2 § 7 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1994 r.
3 § 8 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1994 r.
4 § 10 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1994 r.
5 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit.b) rozporządzenia z dnia 25 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1994 r.
6 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.628) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1994 r.