Część 3 - ZWOLNIENIE OD CLA I ULGI CELNE. Zwolnienie od należności celnych na podstawie art. 22 . - Przepisy wykonawcze do prawa celnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.90.820

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1956 r.

CZĘŚĆ  III.

ZWOLNIENIE OD CLA I ULGI CELNE.

Zwolnienie od należności celnych na podstawie art. 22.
§  14.
Osobna instrukcja wydana przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych określi sposób postępowania przy odprawie celnej przedmiotów przeznaczonych:
a)
do użytku zwierzchników państw obcych i ich tłoczenia w czasie ich pobytu na polskim obszarze celnym,
b)
do użytku służbowego przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, misyj zagranicznych oraz urzędów konsularnych,
c)
do użytku osobistego członków uwierzytelnionych przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, misyj zagranicznych oraz osób korzystających z przywilejów dyplomatycznych na mocy umów międzynarodowych.
§  15.
Zwolnienie od należności celnych przedmiotów objętych punktami 3 - 12 ust. 1 art. 22 następuje przy zastosowaniu wymienionych niżej przepisów do poszczególnych punktów oznaczonego ustępu I art. 22:

Do p. 3.

a)
Przedmioty objęte punktem 3 zwalnia się na podstawie wniosków przewodniczących delegacyj zagranicznych do rokowań zgłaszanych za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tudzież władz polskich powołanych do dochodzeń i innych czynności urzędowych w stosunkach międzynarodowych, pozatem, władz sądowych i śledczych, jeżeli chodzi np. o dowody rzeczowe i t. p.; komisje (delegacje) przewidziane w umowach specjalnych nie wymagają pośrednictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do p. 4.

b)
Przedmioty objęte punktem 4 zwalnia się na podstawie umów, na mocy których państwa sąsiednie obowiązane są do utrzymywania dróg wodnych, torów łącznikowych i stacyj granicznych na polskim obszarze celnym.

Do p. 5.

c)
Dokumenty i akta, zarówno publiczne, jak i prywatne, nawet gdyby były oprawione, zwalnia się na podstawie wyniku rewizji, stwierdzającego charakter tych przedmiotów.

Do p. 6.

d)
Sprzęt objęty punktem 6 zwalnia się na podstawie zaświadczenia Ministra Spraw Wojskowych o przeznaczeniu sprzętu dla potrzeb armji.

Do p. 7.

e)
Przedmioty objęte punktem 7 zwalnia się na podstawie zaświadczenia zarządu właściwego monopolu stwierdzającego, że przedmioty monopolu państwowego sprowadzone z zagranicy są przeznaczone dla państwowego przedsiębiorstwa monopolowego. Jeżeli sprowadzane z zagranicy przez Zarząd Monopolu Tytoniowego W. M. Gdańska wyroby tytoniowe i surowiec tytoniowy podlegają zwolnieniu od cła na zasadach ustalonych w umowie polsko-gdańskiej, przeznaczenie wyrobów tytoniowych i surowca tytoniowego dla Gdańskiego Monopolu Tytoniowego powinno być stwierdzone przez odpowiednie pismo Zarządu tegoż monopolu, zaświadczone przez Senat W. M. Gdańska.

Do p. 8.

f)
Obrazy nawet w ramach, rzeźby i inne dzieła artystów polskich podlegające należnościom celnym zwalnia się na podstawie zaświadczenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a jeżeli chodzi o obrazy, rzeźby i inne dzieła artystów gdańskich na podstawie zaświadczenia Senatu W. M. Gdańska.

Do p. 9.

g)
Ordery, medale i odznaki zwalnia się na podstawie dowodów nadania.

Do p. 10.

h)
Warunki zwalniania od należności celnych towarów objętych punktem 10 określą osobne przepisy.

Do p. 11.

i)
Trumny ze zwłokami oraz urny z popiołami zwłok wraz z kwiatami i wieńcami zwalnia się od cła na podstawie pozwoleń na przewiezienie, udzielanych przez urzędy zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej. Wieńce i bukiety żałobne przywożone z zagranicy przez osoby przybywające na pogrzeb lub w celu odwiedzenia grobów, zwalniają od cła urzędy celne we własnym zakresie, jeżeli - w szczególności dotyczy to wieńców sztucznych - nie zachodzi podejrzenie przywiezienia ich w celach handlowych. Wieńce i kwiaty oraz przedmioty przeznaczone do utrzymania lub ozdoby grobów poległych żołnierzy państw obcych, zwalnia się na podstawie zaświadczenia zagranicznych władz wykonywających opiekę nad grobami wojennemi. Sprawę odprawy celnej w stosunkach granicznych z państwami sąsiedniemi trumien, wieńców, przedmiotów do utrzymania grobów i t. p. regulują umowy zawarte z temi państwami.

Do p. 12.

k)
Za przesyłkę w rozumieniu punktu 12 uważa się całą ilość towarów, objętą jednym dokumentem odprawy celnej.
§  16. 8
Zwolnienie od należności celnych przedmiotów objętych ustępem II art. 22 następuje przy zastosowaniu wymienionych niżej przepisów do poszczególnych punktów tego ustępu:

Do p. 1.

1)
Za podróżnych w rozumieniu przepisów celnych uważa się osoby, przekraczające granicę celną za dokumentami upoważniającemu do podróży do obcych krajów; podróżnymi w rozumieniu przepisów celnych nie są osoby, przekraczające granicę za przepustkami granicznemi, kartami cyrkulacyjnemi i innemi tego rodzaju dokumentami, przewidzianemi w umowach o ruchu granicznym, jak również osoby, wymienione w p. 3 ust. II art. 22.
2)
Do przedmiotów osobistego użytku potrzebnych w czasie podróży i podlegających zwolnieniu od należności celnych zalicza się przedewszystkiem: ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe, poduszki, pledy, książki i inne przedmioty codziennego użytku. Pozatem mogą być zwolnione od należności celnych przewożone przez podróżnych do osobistego użytku: dwie talje kart do gry bez opakowania, aparaty fotograficzne z jednem pudełkiem klisz w ilości do 24 sztuk lub z jedną rolką błon fotograficznych, podróżne maszyny do pisania, wózki dla dzieci i do przewożenia chorych, jeżeli dzieci i chorzy, dla których przeznaczone są wózki, przejeżdżają jednocześnie z wózkami, ekwipunek turystyczny, sprzęt sportowy (łyżwy, narty, jednoosobowe lub dwuosobowe kajaki składane, sanki, rakiety i t. p.), drobne instrumenty muzyczne jak skrzypce, flety, trąbki, broń palną myśliwską i naboje do niej w ilości do 100 sztuk oraz krótką broń palną dla osobistego bezpieczeństwa z nabojami do niej w ilości 25 sztuk. Zwolnienie broni od należności celnych nie uchyla obowiązku posiadania przez podróżnego pozwolenia na przywóz broni (§ 24 ust. II p. 2). Aparaty radjowe i gramofony nie podlegają zwolnieniu od cła.
3)
Przedmioty osobistego użytku podróżnych mogą być zwolnione od cła tylko w tym przypadku, jeżeli były przez podróżnego używane i posiadają ślady użycia oraz jeżeli nie ma podejrzeń, że podróż przedsięwzięto jedynie w celu wprowadzenia przedmiotów bez opłaty należności celnych. Drobne przedmioty nowe w niewielkich ilościach urzędy celne mogą zwalniać od należności celnych, jeżeli przedmioty te są przewożone przez podróżnych stale zamieszkałych za granicą.
4)
Jeżeli ze względu na ilość lub jakość wprowadzonych rzeczy podróżnego zachodzi potrzeba stwierdzenia zatrudnienia i stosunków podróżnego, urzędy celne mają prawo żądać okazania dokumentów podróży (ust. 1). W przypadkach podejrzanych lub gdy rzeczy podróżnych ze względu na swą jakość lub ilość nie odpowiadają potrzebie i stanowi podróżnego, należy stosować odprawę warunkową i żądać zabezpieczenia należności celnych.

Do p. 2.

1)
Drobne przedmioty stanowiące narzędzia, instrumenty i przyrządy techniczne oraz instrumenty muzyczne przewożone przez podróżnych (uczonych, artystów, rzemieślników i t. p.), niezamieszkałych stale w kraju, mogą być zwolnione od cła, jeżeli służą do wykonywania ich zawodu podczas czasowego pobytu w kraju. Przepisy ust. 3 i 4 do punktu 1 mają analogiczne zastosowanie.
2)
Nie podlegają zwolnieniu od cła fortepiany, pianina, filharmonje; mogą być one odprawione warunkowo za pobraniem zabezpieczenia celnego. To samo dotyczy większych przyrządów i aparatów przewożonych przez podróżnych.

Do p. 3.

Przedmioty objęte punktem 3 zwalnia się, jeżeli odpowiadają potrzebom zawodu wykonywanego przez osobę przewożącą.

Do p. 4.

Używane przedmioty osobistego użytku, stanowiące własność podróżnych a nadsyłane im oddzielnie, mogą być na pisemny umotywowany wniosek podróżnych zwalniane od należności celnych na podstawie dokumentów upoważniających do podróży do obcych krajów, jeżeli zgłoszenie tych przedmiotów do odprawy celnej nastąpiło w ciągu 6 miesięcy, licząc od daty przyjazdu podróżnego do kraju, oznaczonej w dokumencie. Bez wykazania się dokumentem z adnotacją kontroli paszportowej o dacie przyjazdu podróżnego do kraju zwolnienie może być przyznane przez Dyrekcję Ceł po udowodnieniu przez podróżnego pobytu za granicą. W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie zwolnienie od należności celnych przedmiotów, zgłoszonych do odprawy celnej po upływie 6 miesięcy od daty przyjazdu podróżnego do kraju, może być przyznane przez Ministerstwo Skarbu.

Do p. 6.

1)
Podróżni mogą przywozić do własnego użytku bez cła, podatków pośrednich i opłat monopolowych:
a)
drobne ilości wyrobów tytoniowych a to: do 50 gramów tytoniu przyrządzonego do palenia, 10 gramów tabaki albo 50 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygar,
b)
napoje spirytusowe w ilości nieprzekraczającej ogółem 1 litra objętościowego przywożone w butelkach odkorkowanych. Ilość ta, przywożona w butelkach z pieczęcią nietkniętą, podlega cłu i innym opłatom, przyczem moc czystego spirytusu przyjmuje się na 96°, zawartość zaś absolutnego alkoholu w napojach na 45°,
c)
wino lub miód sycony w ilości nieprzekraczającej ogółem 1 litra objętościowego w naczyniach odkorkowanych,
d)
dwa pudełka zapałek na osobę; w każdem pudełku może być najwyżej po 75 zapałek.
2)
Ulg wymienionych wyżej nie stosuje się jednak do mieszkańców granicznego pasa celnego, jeżeli umowy z państwami sąsiedniemi o ułatwieniach w małym ruchu granicznym nie stanowią inaczej.

Do p. 7.

Środki płatnicze i papiery wartościowe podlegają zwolnieniu, jeżeli inne przepisy nie stanowią w tym względzie inaczej.

Do p. 8.

Przedmioty, które ogólnie przyjętym zwyczajem są udzielane w charakterze nagród i upominków, jak np. puhary, figurki, wazony i t. p., zwalnia się na podstawie dyplomów nadania. Od żądania przedłożenia dyplomów można odstąpić, jeżeli na samych przedmiotach są wyryte względnie w inny sposób trwale oznaczone dane, które wskazują niewątpliwie na charakter tych przedmiotów jako upominków lub nagród.

Do p. 9.

1)
Jako wolne od cła wzory i próbki towarów wymienione w pkt. 9 nienadające się do innego użytku, należy uważać umocowane na kartonach wzory wyrobów metalowych, papierowych i t. p. w pojedynczych sztukach, różniących się między sobą wielkością, kształtem, kolorem lub rysunkiem jako to: garnitury guzików, okuć, kopert, pocztówek i t. p.
2)
Wzory wszelkiego rodzaju, nadające się i w pojedynczych sztukach do użytku, jak np. scyzoryki, nożyczki, kwiaty sztuczne, portmonetki, rękawiczki z jednej ręki i t, p. odprawiać można bez cła tylko wtedy, gdy za zgodą strony przedmioty te zostaną uczynione niezdatnemi do innego użytku jak tylko jako próbki lub wzory.
3)
Wolne są od cła i opłat wewnętrznych próbki niżej wyszczególnionych towarów, jeżeli są sprowadzane przez osoby i zrzeszenia, handlowe trudniące się importem tych towarów, lub też przez ajentów i przedstawicieli firm zagranicznych, jeżeli te próbki pod względem ilości, rozmaitości, rodzaju i gatunku towaru i sposobu opakowania nie wzbudzają wątpliwości co do ich przeznaczenia:
a)
wyroby spirytusowe, wina i oleje mineralne o łącznej wadze jednego naczynia z towarem nie wyżej 200 g, pochodzące z krajów, z któremi zostały zawarte odpowiednie umowy i które przestrzegają zasad wzajemności,
b)
tak zwane towary kolonjalne:

I. wanilia, szafran - o wadze próbki nie wyżej 10 g z bezpośrednim opakowaniem;

II. kardamon, kwiat i gałka muszkatołowa, cynamon, pieprz, imbir, goździki, badian, majeranek - o wadze próbki nie wyżej 50 g z bezpośrednim opakowaniem;

III. owoce suszone o wadze próbki nie wyżej 350 g z bezpośrednim opakowaniem;

IV inne - jak herbata, kawa, ryż itp. o wadze próbki nie wyżej 250 g z bezpośrednim opakowaniem;

c)
konserwy rybne o wadze nieprzekraczającej 250 g, łącznie z wagą bezpośredniego opakowania.
4)
Osoby i zrzeszenia, otrzymujące z zagranicy próbki towarów wymienionych w ustępie 3), powinny na żądanie urzędu celnego przedstawić odpowiednie zaświadczenie stwierdzające, że zajmują się importem wspomnianych towarów.
5)
Również wolne są od cła próbki giełdowe i arbitrażowe wydzielane z towarów przywożonych drogą morską.
6)
Wszelkie wzory i próbki, według których mają być wykonane towary przeznaczone na eksport, nadchodzące pod adresem Państwowego Instytutu Eksportowego, izb przemysłowo - handlowych, izb rolniczych, izb rzemieślniczych i innych instytucji samorządu gospodarczego mogą być zwalniane od cła na podstawie zaświadczenia instytucji odbiorczej, stwierdzającego, że chodzi w danym przypadku o wzory i próby, według których mają być wykonane towary, przeznaczone na eksport; takie same wzory i próby, nadchodzące pod adresem zakładów przemysłowych, mogą być zwalniane od cła na podstawie analogicznego zaświadczenia, wystawionego przez Państwowy Instytut Eksportowy lub terytorialnie właściwą izbę przemysłowo - handlową.
7)
Próbki olejów mineralnych, nadchodzące pod adresem rafinerji olejów mineralnych, mogą być zwalniane od cła w ilości, nieprzekraczającej 3 kg łącznie z wagą naczynia; jeżeli zachodzą wątpliwości co do charakteru przesyłki, zwolnienie od cła może być uzależnione od przedstawienia zaświadczenia terytorjalnie właściwej izby przemysłowo-handlowej, stwierdzającego, że w danym przypadku chodzi o próby, a nie towar przeznaczony na sprzedaż; próby te nie są wolne od podatku pośredniego, pobieranego od olejów mineralnych w myśl przepisów specjalnych.

Do p. 10.

Zwolnienie od cła materjałów pędnych 1 smarów, znajdujących się na wprowadzonych czasowo do obszaru celnego środkach lokomocji regulują przepisy celne dla ruchu poszczególnych środków lokomocji (samochodów, motocykli, samolotów i t. p.), względnie odpowiednie postanowienia umów międzynarodowych.

Do p. 11.

1)
Przedmioty pokazowe i pomoce naukowe, służące do celów naukowych, jeżeli są sprowadzane przez wyższe zakłady naukowe oraz instytucje naukowe i zakłady naukowo-badawcze tak państwowe, jak i prywatne, zwalnia się na podstawie zaświadczeń tych zakładów i instytucyj, jeżeli zaś są sprowadzane przez szkoły średnie ogólnokształcące, zakłady kształcenia nauczycieli, średnie i niższe szkoły zawodowe, szkoły zawodowe dokształcające oraz szkoły powszechne i zakłady wychowania przedszkolnego - na podstawie zaświadczeń kuratorjów okręgów szkolnych, Liceum Krzemienieckiego i Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego a dla analogicznych gdańskich szkół i zakładów - na podstawie zaświadczeń Wydziału Nauki, Sztuki i Oświecenia Publicznego Senatu Wolnego Miasta Gdańska.
2)
Spis instytucyj naukowych i zakładów naukowo - badawczych korzystających ze zwolnienia od cła ustala i ogłasza w Monitorze Polskim Minister Skarbu.
3)
Zaświadczenia na wolny od cła przywóz maszyn i narzędzi rzemieślniczych dla szkół zawodowych wydają tym szkołom wymienione w końcu ustępu pierwszego władze, tylko po uprzedniem uzyskaniu na to zgody Ministerstwa Przemysłu i Handlu. W zaświadczeniu powinny być oznaczone data i numer odnośnego pisma Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
4)
Ze zwolnienia korzystają szkoły państwowe, publiczne i prywatne.
5)
Nie podlegają zwolnieniu przedmioty służące potrzebom gospodarczym i administracyjnym.
6)
Druki wszelkiego rodzaju podlegające opłacie celnej, przeznaczone dla publicznych zbiorów naukowych, zwalnia się na podstawie wyniku rewizji i stwierdzenia ich przeznaczenia.

Do p. 12.

Przedmioty wymienione w punkcie 12 mogą być zwalniane od należności celnych tylko za każdorazowem pozwoleniem Ministra Skarbu.

Do p. 13.

Przedmioty objęte punktem 13 zwalnia się na podstawie zaświadczenia wydanego przez urzędy zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej.

Do p. 14.

1)
Dla uzyskania zwolnienia od cła ruchomości używanych, osoby przesiedlające się powinny dołączyć do podania szczegółowy spis tych ruchomości, potwierdzony przez władzę administracyjną dotychczasowego miejsca zamieszkania i uwierzytelniony przez właściwy urząd zagraniczny Rzeczypospolitej Polskiej na dowód, że objęte spisem przedmioty stanowią ich własność i były przez nie używane zagranicą. Osoby przesiedlające się z państw, których prawodawstwa nie przewidują poświadczania spisów ruchomości przez władze administracyjne, mogą przedstawiać spisy swych ruchomości poświadczone w sposób w tych państwach ustalony. Do badania, czy sposób poświadczenia spisu ruchomości odpowiada prawodawstwu względnie zwyczajom danego państwa, powołany jest urząd zagraniczny Rzeczypospolitej Polskiej, uwierzytelniający poświadczenie.
2)
Spisy potwierdzone przez właściwe władzy administracyjne tego kraju, z którym Polska zawarli umowę o obrocie prawnym, mogą być uwierzytelniane w sposób w umowie wskazany.
3)
Osoby przesiedlające się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej mogą przedstawiać zaświadczenia, spisane przez notarjuszów publicznych.
4)
Narzędzia i instrumenty do wykonywania zawodu, maszyny, części składowe maszyn i urządzenia fabryczne zwolnić można od cła, jeżeli były używane przez przesiedlającego się, odpowiadają jego stosunkom i przeznaczone są do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa w kraju.
4a)
Motocykle z silnikami o pojemności cylindrów powyżej 100 cm3 i samochody, należące do osób przesiedlających się, mogą być zwalniane od należności celnych, jeżeli samochód lub motocykl był za granicą w użyciu danej osoby przesiedlającej się co najmniej w przeciągu roku, licząc wstecz od daty -przesiedlenia się tej osoby do polskiego obszaru celnego. Na wyjątki od tej zasady może zezwalać Ministerstwo Skarbu. Jako udowodnienie okresu używania za granicą przywiezionego samochodu względnie motocyklu osoba przesiedlająca się obowiązana jest złożyć zaświadczenie władzy administracyjnej dotychczasowego miejsca zamieszkania, stwierdzające datę zarejestrowania na jej nazwisko samochodu względnie motocyklu. Warunek co najmniej rocznego okresu używania nie ma zastosowania przy zwalnianiu od należności celnych, jako rzeczy przesiedlenia, samochodów i motocykli, należących do członków dyplomatycznych i konsularnych przedstawicielstw Rzeczypospolite] Polskiej za granicą.
5)
Nie podlegają zwolnieniu od cła produkty spożywcze, przedmioty podlegające podatkom pośrednim lub opłatom monopolowym, nieprzerobione materjały, półfabrykaty i surowce oraz wszelkie przedmioty, które przy odprawie celnej będą uznane za nieodpowiadające potrzebie lub stosunkom przesiedlającego się.
6)
Zwolnione od należności celnych mienie osoby przesiedlającej się nie może być przez nią odstąpione osobie trzeciej w ciągu dwóch lat ód daty wydania do wolnego obrotu, czy to za zapłatą, czy też bezpłatnie, bez uprzedniego uiszczenia należności celnych. Osoba przesiedlająca się powinna złożyć w urzędzie celnym odpowiednie zobowiązanie co do nieodstępowania osobom trzecim w ciągu dwóch lat zwolnionego od należności celnych mienia oraz poświadczenie zarządu gminy, że mieszka na polskim obszarze celnym. W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Dyrekcje Ceł mogą zezwalać na wcześniejsze odstąpienie osobie trzeciej zwolnionych od należności celnych rzeczy przesiedlenia. Odstąpienie osobie trzeciej rzeczy przesiedlenia przed upływem dwuletniego okresu bez zezwolenia właściwej Dyrekcji Ceł powoduje, niezależnie od odpowiedzialności z prawa karnego skarbowego, obowiązek uiszczenia należności celnych, przypadających od odstąpionych przedmiotów; w przypadkach wyjątkowych Ministerstwo Skarbu może zwalniać od obowiązku uiszczenia należności celnych.
7)
W przypadkach powrotu do kraju z zagranicy członków dyplomatycznych i konsularnych przedstawicielstw Państwa Polskiego i przywiezienia przez nich rzeczy przesiedlenia, zwolnienie tych rzeczy od należności celnych następuje na podstawie zaświadczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub kierownika tego urzędu zagranicznego, którego członek przesiedla się do obszaru celnego.

Członkowie dyplomatycznych i konsularnych przedstawicielstw Państwa Polskiego, przenoszeni służbowo z jednej miejscowości do drugiej zagranicą, mogą uzyskać zwolnienie od cła ruchomości używanych, będących ich własnością na dotychczasowem miejscu pobytu, a które zamiast przewozić ze sobą na nowe miejsce pobytu, wysyłają do kraju, jeżeli przedstawią zaświadczenie kierownika wymienionego przedstawicielstwa, że rzeczy te stanowią własność przeniesionego na inne miejsce służbowe zagranicą urzędnika i że były przez niego używane zagranicą, oraz potwierdzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że przewóz tych przedmiotów na nowe miejsce urzędowania jest zbędny z punktu widzenia wymogów służby lub byłby połączony z nadmiernemi wydatkami dla Skarbu Państwa. Do przedmiotów takich mają zastosowanie ograniczenia przewidziane w ust. 5 i 6.

8)
Rzeczy osób przesiedlających się powinny być przywiezione przed upływem roku od daty przesiedlenia się tych osób do polskiego obszaru celnego, przy czym rzeczy te powinny być przywiezione zasadniczo jednorazowo. Jeżeli jednak mają być przywiezione partiami, strona powinna zgłosić w urzędzie celnym przy odprawie pierwszej partii zastrzeżenie co do przywozu pozostałych według spisu rzeczy i zgłosić je do odprawy w tym samym urzędzie celnym w ciągu sześciu miesięcy od daty ostatecznej odprawy pierwszej partii. Zwolnienie od należności celnych rzeczy przesiedlenia przywiezionych po upływie roku od daty przesiedlenia się danej osoby do polskiego obszaru celnego względnie po upływie sześciu miesięcy od daty ostatecznej odprawy pierwszej partii, może być przyznane przez Ministerstwo Skarbu, jeżeli przywóz tych rzeczy z ważnych powodów nie mógł nastąpić w przepisanym terminie.

Do p. 15.

1)
Wyprawa ślubna osoby płci żeńskiej może być zwolniona od należności celnych, jeżeli wymieniona osoba mieszkała zagranicą bez przerwy co najmniej dwa lata i przesiedla się na stałe do polskiego obszaru celnego wskutek zawarcia związku małżeńskiego z osobą stale na tym obszarze zamieszkującą.
2)
Do przedmiotów wyprawy ślubnej, które mogą być zwolnione od cła należą: odzież, bielizna, sprzęt sportowy, urządzenie mieszkaniowe, bielizna stołowa, pościel i bielizna pościelowa, naczynia kuchenne i inne przedmioty, które osoba płci żeńskiej wstępująca, w związek małżeński wnosi zwykle do gospodarstwa domowego.
3)
Do wyprawy ślubnej nie mogą być zaliczone artykuły spożywcze i przedmioty podlegające podatkom pośrednim lub opłatom monopolowym. Pojazdy mechaniczne i inne oraz przedmioty niewchodzące w zakres użytku gospodarstwa domowego mogą być zwolnione od cła przez Ministerstwo Skarbu w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie. Rowery i motocykle z silnikami o pojemności cylindrów do 100 cm3 mogą być zwalniane od cła przez Dyrekcje Ceł we własnym zakresie.
4)
Zwolnienia od należności celnych wyprawy ślubnej udziela się na skutek podania do którego powinny być dołączone: szczegółowy spis przedmiotów stanowiących wyprawę ślubną, zaświadczenie zagranicznej władzy administracyjnej miejsca zamieszkania małżonki, uwierzytelnione w sposób wskazany w § 16 do punktu 14 ust. 1, 2 i 3, że przedmioty stanowią jej wyprawę ślubną oraz o tem, jak długo małżonka zamieszkiwała przed ślubem zagranicą, zaświadczenie krajowego zarządu gminy, że małżonek stale zamieszkuje na polskim obszarze celnym, metrykę ślubną, oraz oświadczenie małżonki, że zwolnione od należności celnych przedmioty wyprawy ślubnej będzie używała we własnem gospodarstwie i że w ciągu dwóch lat od daty zwolnienia od należności celnych nie odstąpi osobom trzecim tych rzeczy, za opłatą lub bezpłatnie, bez uprzedniego uiszczenia należności celnych. W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, Dyrekcje Ceł mogą zezwalać na wcześniejsze odstąpienie osobie trzeciej zwolnionych od cła przedmiotów wyprawy ślubnej. Odstąpienie osobie trzeciej zwolnionych od cła przedmiotów wyprawy ślubnej przed upływem dwuletniego okresu bez zezwolenia właściwej Dyrekcji Ceł powoduje, niezależnie od odpowiedzialności z prawa karnego skarbowego, obowiązek uiszczenia należności celnych przypadających od odstąpionych przedmiotów; w przypadkach wyjątkowych Ministerstwo Skarbu może zwalniać od obowiązku uiszczenia należności celnych.
5)
Przedmioty stanowiące wyprawę ślubną mogą być zarówno używane jak i nowe. Jeżeli wyprawa ślubna nie może być dla jakich bądź powodów przywieziona jednorazowo w całości według spisu dołączonego do podania, należy zgłosić zastrzeżenie dodatkowego przywozu przy pierwszej odprawie celnej i dostarczyć pozostałe przedmioty do odprawy w tym samym urzędzie w przepisanym okresie.
6)
Podarunki zaręczynowe i ślubne mogą być zwolnione od cła na zasadach ustalonych w ust. 1, 3, 4 i 5 po udowodnieniu ich przeznaczenia.
7)
Jeżeli przy podaniu o zwolnienie wyprawy ślubnej oraz podarunków zaręczynowych i ślubnych lub przy odprawie tychże nie może być przedstawiona metryka ślubna, to można zezwolić na warunkową odprawę za zabezpieczeniem celnem z tem zastrzeżeniem, że metryka ślubna będzie przedstawiona najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od daty dokonanej odprawy warunkowej. Po upływie tego okresu zabezpieczenie celne nie podlega zwrotowi.
8)
Zwolnienie od należności celnych nie może być udzielone, jeżeli przedmioty nie odpowiadają stanowi i stosunkom osoby wychodzącej zamąż, lub gdy ilość przedmiotów nie odpowiada zwyczajowi albo potrzebie.

Do p. 16.

Celem uzyskania zwolnienia od cła przedmiotów, pochodzących z puścizny po osobie zmarłej zagranicą, które na podstawie prawa spadkowego przypadły bezpośrednio spadkobiercom zamieszkałym na polskim obszarze celnym, należy do podania dałączyć urzędowy dowód spadkobrania według przepisów państwa, w którem spadek otwarto lub udowodnić w inny sposób uprawnienie do spadku.

Do p. 17.

Warunki zwalniania od cła używanych: odzieży, bielizny i obuwia, nadsyłanych z zagranicy w darze jako wsparcie dla osób niezamożnych, ustalają osobne zarządzenia Ministra Skarbu ogłaszane w Monitorze Polskim.

Do pp. 18, 19 i 20.

Przedmioty objęte punktami 18, 19 i 20 mogą być zwalniane od cła na podstawie każdorazowego pozwolenia Ministra Skarbu.

Do podania o zwolnienie od cła według punktu 18 należy dołączyć poświadczenie właściwej władzy administracyjnej, stwierdzające fakt zaszłej klęski żywiołowej.

Do p. 21.

Warunki zwalniania od cła przedmiotów objętych punktem 21 określi osobny regulamin.

Do p. 22.

Materjały i przedmioty objęte punktem 22 mogą być zwolnione na podstawie każdorazowego pozwolenia Ministra Skarbu.

Do pp. 23 i 24.

Przedmioty objęte punktami 23 i 24 zwalnia się na podstawie wyniku rewizji i stwierdzenia ich charakteru i przeznaczenia.

Do p. 25.

1)
Właściciele oraz inne osoby uprawnione do użytkowania gospodarstw wymienionych w p. 25 ust. II art. 22, mogą uzyskać zwolnienie od cła plonów tych gospodarstw z wyjątkiem roślin tytoniowych, na następujących warunkach:
a)
zwolnione od cła przywozowego mogą być płody tych części gospodarstwa, które znajdują się w granicznym pasie celnym państwa sąsiedniego, stanowią całość gospodarczą z gospodarstwem znajdującem się w granicznym pasie celnym polskiego obszaru celnego i są administrowane z siedziby na polskim obszarze celnym;
b)
strona powinna uzyskać od władz administracyjnych państwa sąsiedniego potwierdzenie własności lub też innego tytułu użytkowania części gospodarstwa pozostającej w granicznym pasie celnym państwa sąsiedniego, rodzaju i rozmiaru tej części i przedstawić potwierdzenie to właściwej Dyrekcji Ceł z oznaczeniem rodzaju i w przybliżeniu ilości płodów, jakie zamierza przywieźć do siedziby swego gospodarstwa. Jednocześnie strona powinna wskazać drogi celne lub uboczne, któremi zamierza przywozić płody;
c)
Dyrekcja Ceł ustala ilość i rodzaj płodów podlegających zwolnieniu od cła oraz miejsca przewozu tychże na okres roczny;
d)
wnioski przewidziane pod b) strona powinna składać Dyrekcji Ceł corocznie w okresie do dnia 1 lutego;
e)
jeżeli siedziba gospodarstwa znajduje się w granicznym pasie celnym sąsiedniego państwa, a część tego gospodarstwa znajduje się w granicznym pasie celnym polskiego obszaru celnego, Dyrekcja Ceł może zezwolić na wywóz do siedziby gospodarstwa płodów zebranych z części znajdującej się w granicznym pasie celnym polskiego obszaru celnego.
2)
Postanowienia powyższe (a - e) mają zastosowanie tylko w tych przypadkach, gdy spraw tych nie regulują umowy graniczne z państwami sąsiedniemi.
§  17. 9
Do zwalniania od należności celnych przedmiotów objętych punktami 1 - 12 ust. 1 art. 22 oraz punktami 1 - 11, 17, 21, 23 i 24 ust. II art. 22 upoważnia się urzędy celne, z wyjątkiem przypadków zastrzeżonych w § 16 do p. 4 kompetencji Dyrekcji Ceł i Ministerstwa Skarbu. Do Zwalniania od należności celnych przedmiotów objętych punktami 13-16 i 25 ust. II art. 22 upoważnia się Dyrekcje Ceł, z wyjątkiem przypadków zastrzeżonych kompetencji Ministerstwa Skarbu w § 16 do p. 14 ust. 4 a i 8 oraz do p. 15 ust. 3. Dyrekcje Ceł mogą upoważnić urzędy celne I klasy do zwalniania od należności celnych przedmiotów objętych punktami 14 i 16 ust. II art. 22, z wyjątkiem przypadków zastrzeżonych Ministerstwu Skarbu.

Ulgi celne.

§  18.
1)
Do ulg celnych udzielanych na podstawie art. 23 ust. 1 lit. a mają zastosowanie następujące przepisy:
a)
Warunki udzielania ulg celnych określa się w obwieszczeniach ogłaszanych w Monitorze Polskim lub też w indywidualnych pozwoleniach wydawanych na zastosowanie ulgi celnej.
b)
Jeżeli ulga celna została uzależniona od warunku użycia towaru do ściśle określonego celu, władze celne mogą sprawdzać, czy warunek ten został należycie wykonany. W tym celu władze celne mogą badać księgi fabryczne i handlowe, sprawdzać pozostałość towaru i t. p. Wykonanie pracy fizycznej związanej z tą kontrolą jest obowiązkiem strony.
c)
W razie niewykonania lub naruszenia warunków ulgi celnej może być pozwolenie na zastosowanie ulgi celnej cofnięte, niezależnie od wdrożenia postępowania karnego skarbowego.
d)
Dla niektórych rodzajów towarów może być ustalony odrębny tok postępowania celem uzyskania ulg celnych.
2)
Osobne rozporządzenie ustala warunki i tok postępowania przy stosowaniu zwrotu cła przewidzianego w art. 23 ust. 1 lit. b.
3)
Celem uzyskania ulg przewidzianych w art. 23 ust. 1 lit. c należy wnieść umotywowane podanie do Ministerstwa Skarbu w dwóch egzemplarzach.
8 § 16:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.34.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 maja 1936 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4-9 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1938 r. (Dz.U.38.95.641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1939 r.

9 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1938 r. (Dz.U.38.95.641) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1939 r.