Rozdział 2 - Zakres zadań i kompetencji przekazanych Ministrom: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Gospodarki oraz Skarbu Państwa - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.106.497

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2005 r.

Rozdział  2

Zakres zadań i kompetencji przekazanych Ministrom: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Gospodarki oraz Skarbu Państwa

Do zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Gospodarki oraz Ministra Skarbu Państwa należą zadania i kompetencje określone w ustawach, o których mowa w art. 1 pkt 2-4, z uwzględnieniem zasad określonych w niniejszej ustawie.

Do zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przechodzą zadania i kompetencje należące dotychczas do:

1)
Ministra Spraw Wewnętrznych, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy, chyba że przepisy niniejszej ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej,
2)
ministra właściwego do spraw administracji, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy,
3)
Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy,
4)
Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub innych aktach prawnych z mocą ustawy, z wyjątkiem zadań i kompetencji, które na mocy przepisów niniejszej ustawy lub przepisów odrębnych przechodzą do zakresu działania Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast albo innych organów administracji rządowej,
5)
Urzędu Rady Ministrów, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy.

Do zakresu działania Ministra Gospodarki przechodzą zadania i kompetencje należące dotychczas do:

1)
Ministra Przemysłu i Handlu, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy, chyba że przepisy niniejszej ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej,
2)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy, chyba że przepisy niniejszej ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej,
3)
Centralnego Urzędu Planowania i Ministra - Kierownika Centralnego Urzędu Planowania, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy, chyba że przepisy niniejszej ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej.

Do zakresu działania Ministra Skarbu Państwa przechodzą zadania i kompetencje należące dotychczas do:

1)
Ministra Przekształceń Własnościowych, określone w przepisach ustaw i innych aktach prawnych z mocą ustawy oraz wynikające z przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w ustawach lub w innych aktach prawnych z mocą ustawy, chyba że przepisy niniejszej ustawy lub przepisy odrębne stanowią inaczej,
2)
właściwego ministra, określone w ustawie z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385).
1.
Do zakresu działania Ministra Skarbu Państwa przechodzą również zadania i kompetencje w zakresie wykonywania praw z akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa, wykonywanych przed dniem wejścia w życie ustawy przez Ministrów:
1)
Przemysłu i Handlu,
2)
Przekształceń Własnościowych,
3)
Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
3)
Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,
5)
Spraw Wewnętrznych,
6)
Kierownika Centralnego Urzędu Planowania,
7)
Szefa Urzędu Rady Ministrów.
2.
Minister Skarbu Państwa przejmie, w terminie 12 miesięcy od dnia utworzenia tego organu, wykonywanie praw z akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa od naczelnych i centralnych organów administracji rządowej innych niż wymienione w ust. 1 oraz innych organów administracji rządowej i państwowych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:

1)
tryb przejęcia przez Ministra Skarbu Państwa należących do Skarbu Państwa akcji i udziałów, z których prawa wykonywali ministrowie, o których mowa w art. 10 ust. 1,
2)
tryb i terminy przejęcia przez Ministra Skarbu Państwa należących do Skarbu Państwa akcji i udziałów, z których prawa wykonywały inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 organy administracji rządowej oraz państwowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
1.
Organy i jednostki, o których mowa w art. 10 ust. 2, przekażą Ministrowi Skarbu Państwa, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, informacje o aktach i udziałach, w stosunku do których wykonywali, w dniu wejścia w życie ustawy, uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa.
2.
Z dniem przejęcia przez Ministra Skarbu Państwa wykonywania praw z akcji i udziałów organy i jednostki, o których mowa w art. 10 ust. 2, przekażą temu Ministrowi dokumenty i niezbędne informacje do wykonywania praw z akcji i udziałów, dotyczące poszczególnych spółek.
3.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres informacji, o których mowa w ust. 1.
1.
Zadania i kompetencje organu założycielskiego przedsiębiorstw państwowych, należące dotychczas do naczelnych i centralnych organów administracji rządowej, przejmują wojewodowie, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 4 pkt 1 i 2.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych:
1)
podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
podległych Ministrowi Sprawiedliwości, w tym działających przy zakładach karnych,
3)
utworzonych w drodze ustaw.
3.
Zadania i kompetencje organu założycielskiego w stosunku do przedsiębiorstw państwowych podległych naczelnym oraz centralnym organom administracji rządowej mogą, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1997 r., wykonywać inne niż Minister Skarbu Państwa organy administracji rządowej.
4.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia:
1)
ustali listę przedsiębiorstw państwowych, wobec których zadania i kompetencje organu założycielskiego wykonywać będzie Minister Skarbu Państwa,
2)
ustali listę przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 3,
3)
określi szczegółowe zasady i tryb przejęcia przez wojewodów oraz Ministra Skarbu Państwa zadań i kompetencji organu założycielskiego,
4)
może, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, ustalić dla określonych przedsiębiorstw termin przekazania zadań i kompetencji organu założycielskiego późniejszy niż określony w ust. 3.

Wykreślenie z rejestru przedsiębiorstw państwowych przedsiębiorstwa, w stosunku do którego przed dniem wejścia w życie ustawy postępowanie upadłościowe zostało zakończone lub nie może być wszczęte, albo zostało umorzone, w przypadku gdy jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, następuje na wniosek organu założycielskiego.

1.
Zadania zniesionych organów, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2, w zakresie sprawowania nadzoru nad jednostkami badawczo-rozwojowymi przejmują organy lub jednostki, o których mowa w art. 2 ust. 3-5.
2.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, listę jednostek badawczo-rozwojowych, przejmowanych przez organy lub jednostki, o których mowa w ust. 1.
1.
Prawa i obowiązki Skarbu Państwa wynikające z umów o oddanie mienia przedsiębiorstwa państwowego do odpłatnego korzystania, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, przejmuje Minister Skarbu Państwa.
2.
Umowy, o których mowa w ust. 1, organ założycielski, który reprezentował w nich Skarb Państwa, przekazuje Ministrowi Skarbu Państwa.
3.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb przejęcia przez Ministra Skarbu Państwa wykonywania praw i obowiązków, o których mowa w ust. 1.

Przekształcenia w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa przedsiębiorstw zaliczonych zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 30 pkt 9, do mających szczególne znaczenie dla gospodarki państwa dokonuje Minister Skarbu Państwa, w porozumieniu z ministrem właściwym ze względu na przedmiot działania przedsiębiorstwa. W tym przypadku przepisy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych stosuje się odpowiednio.