Art. 226. - [Rozwiązanie stosunku pracy w związku z wygaszeniem kształcenia w gimnazjum; odprawa] - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2017.60
Akt obowiązujący Wersja od: 27 maja 2022 r.
Art. 226. [Rozwiązanie stosunku pracy w związku z wygaszeniem kształcenia w gimnazjum; odprawa]
1.
W roku szkolnym 2018/2019 z nauczycielami gimnazjów prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionymi na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, rozwiązuje się stosunek pracy.2.
Dyrektor gimnazjum, o którym mowa w ust. 1, rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.3.
Nauczycielowi gimnazjum, o którym mowa w ust. 1, zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi gimnazjum zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.4.
W roku szkolnym 2019/2020 z nauczycielami gimnazjów dla dorosłych, w których kształcenie w klasie I rozpoczęło się w lutym 2017 r., prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionymi na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, rozwiązuje się stosunek pracy.5.
Dyrektor gimnazjum, o którym mowa w ust. 4, rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy nie później niż z dniem 31 sierpnia 2020 r., po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.6.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do nauczycieli, o których mowa w ust. 4.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (148)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (148)
- Czy szkoła powinna otrzymać dodatkowe środki przy naliczaniu subwencji za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia?
- W jakich sytuacjach nauczyciel powinien przejść na świadczenie kompensacyjne?
- Jaka powinna być prawidłowa podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy z nauczycielką, która zmieniła stanowisko pracy?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (12)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (11)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (4)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (3)
- Wypowiedzenie stosunku pracy nauczycielowi podczas urlopu dla poratowania zdrowia, bezpłatnego, macierzyńskiego i wychowawczego
- Sytuacja prawna pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych likwidowanej szkoły lub przejętej przez inny podmiot
- Konsultacja ze związkami zawodowymi wypowiedzenia nauczycielskiego stosunku pracy