Art. 128. - [Uczniowie klas gimnazjów, którzy nie otrzymali promocji do następnych klas] - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2017.60
Akt obowiązujący Wersja od: 27 maja 2022 r.
Art. 128. [Uczniowie klas gimnazjów, którzy nie otrzymali promocji do następnych klas]
1.
Uczeń klasy I dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzymał promocji do klasy II, z dniem 1 września 2017 r. staje się uczniem klasy VII szkoły podstawowej, z tym że dyrektor dotychczasowego gimnazjum, po uzgodnieniu z organem prowadzącym, informuje tego ucznia, w której szkole będzie realizował obowiązek szkolny.2.
Uczeń klasy II dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2017/2018 nie otrzymał promocji do klasy III, z dniem 1 września 2018 r. staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej, z tym że dyrektor dotychczasowego gimnazjum, po uzgodnieniu z organem prowadzącym, informuje tego ucznia, w której szkole będzie realizował obowiązek szkolny.3.
Uczeń klasy III dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończył tej szkoły, z dniem 1 września 2019 r. staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej, z tym że dyrektor dotychczasowego gimnazjum, po uzgodnieniu z organem prowadzącym, informuje tego ucznia, w której szkole będzie realizował obowiązek szkolny.4.
Jeżeli uczeń, o którym mowa w ust. 1-3, w dotychczasowym gimnazjum, uczył się jako przedmiotu obowiązkowego języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany w oddziale szkoły podstawowej, której uczniem się staje, zgodnie z ust. 1-3, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie w innym oddziale lub grupie w tej szkole na zajęcia z języka obcego nowożytnego, którego uczył się w dotychczasowym gimnazjum, uczeń jest obowiązany:1)
uczyć się języka obcego nowożytnego nauczanego w oddziale szkoły podstawowej, której uczniem się staje, wyrównując we własnym zakresie różnice programowe do końca roku szkolnego albo2)
kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego nowożytnego, którego uczył się w dotychczasowym gimnazjum, albo3)
uczęszczać do oddziału w innej szkole podstawowej na zajęcia z języka obcego nowożytnego, którego uczył się w dotychczasowym gimnazjum.5.
Dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 i 3, przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny, o którym mowa w art. 44l ustawy zmienianej w art. 15, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.6.
W przypadku uczniów, o których mowa w ust. 1-3, przepis art. 130 ust. 2 ustawy - Prawo oświatowe stosuje się.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (25)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (25)
- Czy ucznia, który nie uzyskał promocji do klasy 6 przed reformą, powinien przejść do klasy VII?
- Gdzie może uczyć się osoba, która nie zdała do klasy drugiej gimnazjum?
- Czy w szkole podstawowej w klasyfikacji końcowej dla ucznia, który nie zdał w gimnazjum, wpisuje się historię i realizowany przedmiot historia i społeczeństwo?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3)
- 14145/2017, Uczniowie klas pierwszych gimnazjum, którzy nie otrzymali promocji do następnej klasy - Pismo wydane przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej
- 10089/2017, Gimnazjaliści, którzy nie uzyskali promocji do następnej klasy - Pismo wydane przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej
- 9281/2017, Reforma edukacji - Pismo wydane przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej