Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
Dz.U.1990.32.191
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 10 maja 1990 r.
Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ustawa o samorządzie terytorialnym oraz o pracownikach samorządowych wchodzą w życie z dniem 27 maja 1990 r.
Nabycie mienia komunalnego
Nabycie mienia komunalnego
- staje się w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy z mocy prawa mieniem właściwych gmin.
- staje się w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy z mocy prawa mieniem tych miast, jeżeli jest położone w ich granicach administracyjnych, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
- przekazuje się jako mienie komunalne gminom i związkom gmin, jeżeli jest ono niezbędne do wykonywania ich zadań.
Prawa przysługujące podmiotom wymienionym w art. 5 i ich obowiązki - przechodzą na odpowiadające im jednostki komunalne: dotyczy to w szczególności praw i obowiązków wynikających z użytkowania wieczystego.
Uwłaszczenie gmin, o którym mowa w art. 5 ust. 1 i 2, nie narusza prawa do korzystania na dotychczasowych zasadach ze składników mienia przez przedsiębiorstwa zagraniczne działające w Polsce.
Nie podlega uwłaszczeniu mienie ogólnonarodowe (państwowe), jeżeli korzystają z niego:
Grunty należące do przedsiębiorstw państwowych nie podlegających komunalizacji na podstawie niniejszej ustawy i nie wykorzystywane zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tych gruntów przekazuje się na wniosek gmin, złożony do dnia 31 grudnia 1992 r., na własność tych gmin, na których obszarze są położone.
Roszczenia cywilnoprawne związane z nabyciem mienia komunalnego mogą być dochodzone przed sądem powszechnym.
Przepisy przejściowe
Przepisy przejściowe
Sprawy indywidualne, rozstrzygane w drodze decyzji administracyjnych, wszczęte i nie zakończone decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym, są załatwiane przez właściwe organy lub upoważnione podmioty, z zachowaniem dotychczasowego toku instancji.
Znosi się kolegialne organy opiniodawczo-doradcze działające przy radach narodowych i terenowych organach administracji państwowej.
Utrzymuje się samorząd mieszkańców miast w osiedlach, obwodach i domach do czasu odpowiednich ustaleń rady gminy, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 1990 r. Przepis art. 28 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
W postępowaniu administracyjnym i sądowym oraz w innych postępowaniach, prowadzonych na podstawie ustaw, w sprawach wszczętych na wniosek samorządu mieszkańców albo prowadzonych z jego udziałem organy samorządu mieszkańców zachowują dotychczasowe uprawnienia do dnia 31 grudnia 1990 r. Po tym terminie uprawnienia te przejmuje rada gminy, chyba że powołano nowe organy sołectw lub dzielnic (osiedli) na podstawie ustawy o samorządzie terytorialnym.
Przepisy końcowe
Przepisy końcowe
Przez użyte w art. 77 ust. 1 pkt 9 ustawy o samorządzie terytorialnym określenie "zarządzenie wojewody" należy rozumieć rozporządzenia i zarządzenia wojewody, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (Dz. U. Nr 21, poz. 123).
Ustawa wchodzi w życie z dniem 27 maja 1990 r., z wyjątkiem art. 11 ust. 2, art. 17 ust. 7 i art. 18 ust. 3, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
- zmieniony przez art. 19 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.02.153.1271) z dniem 1 stycznia 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.653) zmieniającej nin. ustawę z dniem 12 kwietnia 2017 r.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (47)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (47)
- Czy wójt gminy potrzebuje zgody zebrania wiejskiego, aby wydzierżawić grunty stanowiące mienie wsi?
- Czy przysługuje świadczenie pieniężne w przypadku pełnienia funkcji sołtysa w latach 1972-1991 i ukończenia 65 roku życia?
- W jaki sposób zrealizować wezwanie wojewody o przedłożenie spisu inwentaryzacyjnego dla nieruchomości, którą gmina chce skomunalizować?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (194)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (14)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (3)
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, sygn. akt K. 7/2000.
- Ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni przepisów art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, w związku z art. 11 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
- Wykładnia art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
Akty wprowadzane liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4322)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (4307)
- II SAB/Wr 171/23 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu
- II SAB/Wr 188/23, Przejście inicjatywy wydania decyzji komunalizacyjnej w gestię wojewody - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu
- II SAB/Wr 202/23, Kwestia bezczynności wojewody w przedmiocie stwierdzenia nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (37)
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (4)
- Obowiązywanie decyzji komunalizacyjnej a dobra lub zła wiara m. st. Warszawy jako samoistnego posiadacza nieruchomości w sprawach o roszczenia uzupełniające właścicieli nieruchomości warszawskich
- Kontrola decyzji administracyjnych przez sąd powszechny w postępowaniu wieczystoksięgowym
- Komunalizacja gruntów zarządzanych przez Polskie Koleje Państwowe