Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.121.770

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 listopada 2022 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

 Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2001 r., z wyjątkiem art. 38 pkt 1 lit. f), który wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2001 r.

1.  3
 (uchylony).
2. 
Osoby fizyczne, które do dnia 31 grudnia 2000 r. wykonywały działalność gospodarczą nieobjętą obowiązkiem ewidencjonowania, są obowiązane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, o której mowa w ust. 1, zgłosić wykonywanie tej działalności do ewidencji działalności gospodarczej.
3. 
Osoby fizyczne, które do dnia 31 grudnia 2000 r. wykonywały działalność gospodarczą jako wspólnicy spółek cywilnych, są obowiązane w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, o której mowa w ust. 1, dostosować formę wykonywanej działalności do wymogów tej ustawy.

 (uchylony).

 (uchylony).

 (uchylony).

1. 
Sprawy o dokonanie pierwszego wpisu do dotychczasowego rejestru sądowego, wszczęte, a nie zakończone do dnia wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, sąd dotychczas właściwy przekazuje sądowi rejestrowemu.
2. 
Sąd rejestrowy rozpoznaje sprawę zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1.
3. 
Sąd rejestrowy może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1.
1. 
Sprawy o dokonanie dalszych wpisów do dotychczasowych rejestrów sądowych, z wyjątkiem spraw podmiotów określonych w art. 10, wszczęte, a niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, sąd dotychczas właściwy rozpoznaje według przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2001 r.
2. 
Jeżeli po dniu wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, w trakcie rozpoznawania sprawy o dokonanie dalszych wpisów do dotychczasowych rejestrów sądowych zostanie złożony wniosek o kolejny wpis, sąd dotychczas właściwy przekazuje wszystkie sprawy dotyczące tego podmiotu sądowi rejestrowemu.
3. 
Jeżeli po dniu wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, postanowienie w przedmiocie wpisu do dotychczasowych rejestrów sądowych zostanie uchylone i sprawa zostanie przekazana do ponownego rozpoznania, podlega ona rozpoznaniu przez sąd rejestrowy zgodnie z przepisami tej ustawy. Przepis stosuje się odpowiednio w przypadku podjęcia zawieszonego postępowania.
4. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 lub 3, sąd rejestrowy dokonuje z urzędu pierwszego wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego, zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1. Przepisu art. 6946 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
5. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 lub 3, sąd rejestrowy może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia złożonych wniosków oraz danych niezbędnych do dokonania wpisu z urzędu, zgodnie z wymogami ustawy, o której mowa w art. 1.
6. 
Wpis, o którym mowa w ust. 4, jest wolny od opłaty sądowej.
1. 
Podmiot podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1, wpisany do rejestru sądowego na podstawie przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy, jest obowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców. Przepis art. 50 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym stosuje się odpowiednio.
2.  9
 (uchylony).
3.  10
 (uchylony).
1.  12
 Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców, sporządzony na urzędowym formularzu, o którym mowa w art. 19 ust. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, składa się do sądu prowadzącego dotychczasowy rejestr sądowy, na podstawie przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy.
2.  13
 (uchylony).
3. 
Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, sąd prowadzący rejestr sądowy na podstawie przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy przekazuje właściwemu sądowi rejestrowemu akta dotyczące podmiotu objętego wnioskiem.
4. 
Sąd rejestrowy prowadzi postępowanie zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1, oraz z uwzględnieniem art. 6. Przepisu art. 19 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz art. 1301 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
5. 
Sąd rejestrowy może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
6. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest wolny od opłaty sądowej, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 2.
1.  14
 Wniosek, o którym mowa w art. 7 ust. 1, należy złożyć nie później niż do dnia 31 grudnia 2003 r.
2. 
W razie przekroczenia terminu określonego w ust. 1, wnioskodawca ponosi opłaty sądowe przewidziane w postępowaniu rejestrowym.
1.  16
 (uchylony).
2.  17
 Do czasu rejestracji, zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2015 r., zachowują moc dotychczasowe wpisy w rejestrach sądowych.
2a.  18
 Podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1, które były wpisane do rejestru sądowego na podstawie przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie tej ustawy i które do dnia 31 grudnia 2015 r. nie złożyły wniosku o wpis do rejestru, uznaje się za wykreślone z rejestru z dniem 1 stycznia 2016 r. W przypadku gdy wniosek o wpis złożony przed dniem 1 stycznia 2016 r. został po tej dacie zwrócony, odrzucony, oddalony albo postępowanie o wpis zostało umorzone, skutki określone w niniejszym przepisie oraz przepisach ust. 2b-2g i 2i powstają z dniem następującym po dniu zwrotu, odrzucenia, oddalenia wniosku albo umorzenia postępowania.
2b.  19
 Z dniem 1 stycznia 2016 r. Skarb Państwa nabywa nieodpłatnie z mocy prawa mienie podmiotów, o których mowa w ust. 2a. Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność z nabytego mienia za zobowiązania podmiotów, o których mowa w ust. 2a. Prawa wspólników, członków spółdzielni i innych osób uprawnionych do udziału w majątku likwidacyjnym wygasają z chwilą wykreślenia podmiotu z rejestru.
2c.  20
 Roszczenia wierzycieli podmiotów, o których mowa w ust. 2a, wygasają, jeżeli nie będą dochodzone przeciwko Skarbowi Państwa w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa. Jeżeli przed nabyciem mienia przez Skarb Państwa wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny przeciwko podmiotowi, o którym mowa w ust. 2a, roszczenie stwierdzone w tym tytule wygasa, w przypadku gdy wierzyciel nie złoży wniosku o wszczęcie egzekucji w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa.
2d.  21
 W postępowaniach egzekucyjnych prowadzonych przeciwko Skarbowi Państwa nie stosuje się przepisu art. 1060 Kodeksu postępowania cywilnego. Skarb Państwa może uczestniczyć w podziale sumy uzyskanej z egzekucji wszczętej na rzecz innego wierzyciela, jeżeli wierzytelność Skarbu Państwa jest stwierdzona tytułem egzekucyjnym, tytułem wykonawczym stanowiącym podstawę wszczęcia egzekucji administracyjnej albo była zabezpieczona hipoteką albo zastawem rejestrowym lub skarbowym. Wierzytelność, która była zabezpieczona hipoteką albo zastawem rejestrowym lub skarbowym podlega zaspokojeniu w kolejności przewidzianej w art. 1025 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego albo w art. 115 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1619).
2e.  22
 Jeżeli tytuł egzekucyjny został wystawiony przeciwko podmiotowi, o którym mowa w ust. 2a, sąd na wniosek wierzyciela nadaje klauzulę wykonalności przeciwko Skarbowi Państwa. Przepis art. 792 Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się odpowiednio.
2f.  23
 Wierzyciel któremu przysługuje należność podlegająca egzekucji administracyjnej, w tym Skarb Państwa, wystawia tytuł wykonawczy przeciwko Skarbowi Państwa. Jeżeli tytuł wykonawczy został wystawiony przeciwko podmiotowi, o którym mowa w ust. 2a, wierzyciel wystawia nowy tytuł wykonawczy przeciwko Skarbowi Państwa i kieruje go do organu egzekucyjnego bez potrzeby dołączania dokumentu wykazującego przejście dochodzonego obowiązku na następcę prawnego. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko Skarbowi Państwa stanowi podstawę do kontynuowania postępowania egzekucyjnego wszczętego wobec podmiotu, o którym mowa w ust. 2a, a dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.
2g.  24
 W przypadku gdy podmiotem, o którym mowa w ust. 2a, jest spółdzielnia mieszkaniowa, z chwilą nabycia przez Skarb Państwa zgodnie z ust. 2b mienia spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 150), a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.
2h.  25
 Na wniosek osoby, która na podstawie ust. 2g, nabyła odrębną własność lokalu albo własność domu jednorodzinnego, lub innej osoby mającej w tym interes prawny, sąd stwierdza nabycie tego prawa w postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia prawa odrębnej własności lokalu ustala wielkość udziału właściciela w nieruchomości wspólnej, zgodnie z uchwałą zarządu spółdzielni mieszkaniowej, o której mowa w art. 42 ust. 2-5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222), a w przypadku jej braku zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492).
2i.  26
 Nabycie przez Skarb Państwa zgodnie z ust. 2b własności nieruchomości albo użytkowania wieczystego stwierdza, w drodze decyzji, starosta właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Użytkowanie wieczyste ustanowione na nieruchomości, której właścicielem jest Skarb Państwa, nie wygasa, a z tytułu użytkowania wieczystego Skarb Państwa nie wnosi opłat rocznych. Jeżeli nie ma praw obciążających użytkowanie wieczyste lub prawa takie wygasły ani nie zostało wszczęte postępowanie w celu dochodzenia lub zaspokojenia roszczeń określonych w ust. 2c, Skarb Państwa może złożyć wniosek o wykreślenie prawa użytkowania wieczystego z księgi wieczystej. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie starosty o wygaśnięciu lub nieistnieniu praw obciążających użytkowanie wieczyste oraz o nieistnieniu lub wygaśnięciu roszczeń określonych w ust. 2c. Użytkowanie wieczyste wygasa z chwilą uprawomocnienia się wpisu o wykreśleniu.
2j.  27
 W postępowaniach dotyczących mienia i zobowiązań, o których mowa w ust. 2b, oraz w innych sprawach dotyczących gospodarowania tym mieniem Skarb Państwa jest reprezentowany przez starostę, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, właściwego ze względu na ostatnią siedzibę podmiotu, o którym mowa w ust. 2a.
2k.  28
 Po zakończeniu postępowania dotyczącego mienia i zobowiązań, o których mowa w ust. 2b, nieruchomości Skarbu Państwa przejmuje protokolarnie do zasobu Skarbu Państwa, na wniosek starosty, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, właściwego ze względu na ostatnią siedzibę podmiotu, o którym mowa w ust. 2a, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości, o którym mowa w ust. 2i - a w przypadku lasów albo nieruchomości rolnych w rozumieniu przepisów odrębnych odpowiednio dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe albo dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Po upływie terminu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, właściwy ze względu na ostatnią siedzibę podmiotu, o którym mowa w ust. 2a, przekazuje nieruchomość w drodze czynności jednostronnej, o czym zamieszcza wzmiankę w protokole. Protokół stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej.
3.  29
 Do czasu rejestracji, o której mowa w ust. 2, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2015 r., do odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów stosuje się przepisy obowiązujące do dnia wejścia w życie ustawy, wyłącznie w zakresie niezbędnym do tej rejestracji oraz do dochodzenia lub zaspokojenia roszczeń wobec podmiotów wpisanych do dotychczasowego rejestru.
4.  30
 Organy administracji publicznej, sądy, banki, komornicy i notariusze są obowiązani niezwłocznie informować sąd rejestrowy o przypadkach posługiwania się odpisami, wyciągami lub zaświadczeniami, o których mowa w ust. 3, oraz o okolicznościach wskazujących na prowadzenie działalności przez podmioty wpisane do dotychczasowego rejestru.

 W stosunku do podmiotów wpisanych do dotychczasowych rejestrów, które nie zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, stosowanie trybu określonego w art. 24 ustawy, o której mowa w art. 1, nie jest obowiązkowe, jeżeli faktycznie zaprzestały działalności.

1. 
Jeżeli podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1, złożył wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd rejestrowy, poza zakresem określonym w art. 23 ustawy, o której mowa w art. 1, w odniesieniu do spółki kapitałowej, bada prawidłowość zwołania zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia oraz powołania składów osobowych organów tych spółek, prawidłowość nabycia lub objęcia udziałów albo akcji, a w szczególności spełnienie wymogów dotyczących rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela emitowanych przed dniem 1 września 1939 r. W odniesieniu do spółki osobowej, poza zakresem określonym w art. 23 ustawy, o której mowa w art. 1, sąd rejestrowy bada okoliczności wstąpienia w prawa wspólnika.
2. 
O złożeniu przez podmiot, o którym mowa w ust. 1, wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego sąd rejestrowy zawiadamia prokuratora oraz doręcza temu prokuratorowi odpis uchwały wspólników albo uchwały walnego zgromadzenia, jeżeli stanowi ona podstawę dokonania wpisu w rejestrze. Prokurator wstępuje do postępowania w przypadku spółek zawiązanych przed dniem 1 września 1939 r.
3. 
Prokuratorowi przysługuje prawo wytoczenia przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały wspólników albo uchwały walnego zgromadzenia sprzecznej z umową lub statutem spółki bądź dobrymi obyczajami i godzącej w interesy spółki lub mającej na celu pokrzywdzenie wspólnika albo akcjonariusza bądź osoby trzeciej - w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia mu uchwały przez sąd. Przepisu art. 55 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
4. 
Prokuratorowi przysługuje prawo wytoczenia przeciwko spółce powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników albo uchwały walnego zgromadzenia, sprzecznej z ustawą - w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia mu uchwały. Przepisu art. 55 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
1. 
Podmiot podlegający zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 1, obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wpisany do odpowiedniego rejestru przed dniem 1 stycznia 2001 r., wpisuje się do tego rejestru z urzędu. Przepisu art. 6946 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
2. 
Wpis, o którym mowa w ust. 1, jest wolny od opłaty sądowej.
3. 
Sąd rejestrowy może z urzędu wezwać podmiot podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru, o którym mowa w ust. 1, do uzupełnienia wniosku, zgodnie z przepisami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
4. 
W razie nieuzupełnienia danych pomimo wezwania, sąd rejestrowy umarza postępowanie o wpis.
5. 
Umorzenie postępowania, o którym mowa w ust. 4, nie stanowi przeszkody do dokonania wpisu podmiotu do rejestru na jego wniosek. Wniosek złożony po umorzeniu postępowania podlega opłacie sądowej.
1. 
Wpisując do Krajowego Rejestru Sądowego podmiot uprzednio wpisany do dotychczasowych rejestrów, sąd rejestrowy nie wpisuje:
1)
danych wykreślonych z tych rejestrów,
2)
danych z lat poprzedzających wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego, wymienionych w art. 40 pkt 2-5 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym,
3)
wzmianek o zmianach umowy zarejestrowanych w okresie między wpisaniem podmiotu do dotychczasowego rejestru a jego wpisaniem do Krajowego Rejestru Sądowego.
2. 
Podmiot podlegający wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, uprzednio wpisany do dotychczasowych rejestrów, jest obowiązany złożyć tekst jednolity umowy lub statutu, uwzględniający wszystkie zmiany powstałe w okresie między wpisaniem podmiotu do dotychczasowego rejestru a zgłoszeniem do Krajowego Rejestru Sądowego.
3. 
Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, zostały pozbawione przez sąd prowadzący postępowanie upadłościowe prawa wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika przedsiębiorcy, członka rady nadzorczej i komisji rewizyjnej w spółce akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielni, i zostały wpisane do wykazów prowadzonych przez sądy gospodarcze oraz centralnej ewidencji wykazów, podlegają przerejestrowaniu, z urzędu, do rejestru dłużników niewypłacalnych. Sądy, które orzekły taki zakaz, do dnia 15 stycznia 2001 r. przesyłają właściwym sądom rejestrowym odpisy odpowiednich postanowień.
1. 
W okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 marca 2001 r., jeżeli podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców utworzony został w wyniku przekształcenia lub podziału innego podmiotu albo połączenia innych podmiotów, zamieszcza się w tym rejestrze wzmiankę o sposobie powstania podmiotu, a także oznaczenia poprzednich numerów rejestru. W przypadku gdy podmiot utworzony został w wyniku połączenia innych podmiotów, w rejestrze zamieszcza się także numer i datę zawiadomienia Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o braku zastrzeżeń co do zamiaru łączenia podmiotu, wymaganego przepisami o ochronie konkurencji i konsumentów. W przypadku gdy łączenie nie podlega zgłoszeniu na podstawie tych przepisów, w rejestrze zamieszcza się wzmiankę o złożeniu przez podmiot oświadczenia stwierdzającego, że zamiar nie podlega zgłoszeniu.
2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, zamieszcza się w dziale 1 rejestru przedsiębiorców.
1. 
Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, sposób przechowywania dotychczasowych rejestrów i przekazywania akt rejestrowych oraz wydawania z nich odpisów, wyciągów i zaświadczeń.
2.  37
 (uchylony).
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
2 Art. 1a dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
3 Art. 1a ust. 1 uchylony przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
4 Art. 2 uchylony przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
5 Art. 3 uchylony przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
6 Art. 4 uchylony przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
7 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
8 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
9 Art. 7 ust. 2 uchylony przez art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
10 Art. 7 ust. 3 uchylony przez art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
11 Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
12 Art. 7a ust. 1 zmieniony przez art. 4 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
13 Art. 7a ust. 2 uchylony przez art. 4 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
14 Art. 8 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2001 r. (Dz.U.02.1.2) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.

15 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
16 Art. 9 ust. 1 uchylony przez art. 4 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.
17 Art. 9 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.106.671) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 lipca 2010 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. (Dz.U.2013.1622) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 grudnia 2013 r.

18 Art. 9 ust. 2a dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
19 Art. 9 ust. 2b dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.

Art. 9 ust. 2b zdanie trzecie został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt P 13/18 (Dz.U.2019.2421) z dniem 17 grudnia 2019 r.

20 Art. 9 ust. 2c dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
21 Art. 9 ust. 2d dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
22 Art. 9 ust. 2e dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
23 Art. 9 ust. 2f dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
24 Art. 9 ust. 2g dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
25 Art. 9 ust. 2h dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
26 Art. 9 ust. 2i:

- dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.

- zmieniony przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 2022 r. (Dz.U.2022.2185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 listopada 2022 r.

27 Art. 9 ust. 2j dodany przez art. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U.2014.1924) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2015 r.
28 Art. 9 ust. 2k dodany przez art. 10 pkt 2 ustawy z dnia 7 października 2022 r. (Dz.U.2022.2185) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 listopada 2022 r.
29 Art. 9 ust. 3:

- zmieniony przez art. 4 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.106.671) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 lipca 2010 r.

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. (Dz.U.2013.1622) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 grudnia 2013 r.

30 Art. 9 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.106.671) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 lipca 2010 r.
31 Art. 9a:

- dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2001 r. (Dz.U.02.1.2) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez art. 4 pkt 7 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.

32 Art. 9b dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.106.671) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 lipca 2010 r.
33 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
34 Art. 10a dodany przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
35 Art. 10b dodany przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1194) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
36 Art. 11 zmieniony przez art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2001 r. (Dz.U.02.1.2) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 stycznia 2002 r.
37 Art. 11 ust. 2 uchylony przez art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.217.2125) z dniem 1 stycznia 2004 r.