Przepisy wprowadzające prawo opiekuńcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.20.136

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1946 r.

DEKRET
z dnia 14 maja 1946 r.
Przepisy wprowadzające prawo opiekuńcze.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Przepisy ogólne.

Z dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego tracą moc wszelkie przepisy, dotyczące przedmiotów, unormowanych w prawie opiekuńczym, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

Pozostają w mocy przepisy ustaw szczególnych, dotyczące kurateli.

Uchyla się:

1)
art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lutego 1928 r. o sposobie lokowania funduszów przez osoby prawa publicznego, fundacje i osoby niewłasnowolne oraz o sposobie lokowania kaucyj, składanych z tytułu obowiązku publicznego (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 141);
2)
art. VI, VIII pkt 3-5, XI, XIII, XV i XXII przepisów wprowadzających prawo osobowe;
3)
art. 23 dekretu z dnia 29 sierpnia 1945 r. w sprawie postępowania o ubezwłasnowolnienie (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 225);
4)
art. X § 2 przepisów wprowadzających prawo małżeńskie.
§  1.
Jeżeli dotychczasowe przepisy, utrzymane w mocy, powołują się na uchylone przepisy bądź też ogólnie odsyłają do przepisów prawa cywilnego, dotyczących przedmiotów, unormowanych w prawie opiekuńczym, stosuje się odpowiednio przepisy prawa opiekuńczego.
§  2.
W szczególności, ilekroć poszczególne przepisy przewidują właściwość sądu opiekuńczego, rady familijnej lub rady opiekuńczej albo powyższych rad i sądu, właściwą jest władza opiekuńcza.

Do przedawnienia roszczeń majątkowych, opartych na przepisach prawa opiekuńczego, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu zobowiązań.

Przepisów art. 13 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13) nie stosuje się do wydzierżawiania gospodarstw, będących własnością niepełnoletnich poddanych opiece, jeżeli stosunek umowny ma trwać tylko do czasu osiągnięcia przez właściciela pełnoletności.

§  1.
Kuratora dla osób prawnych (art. 59 prawa opiekuńczego) ustanawia sąd grodzki właściwy ze względu na siedzibę osoby prawnej w trybie postępowania niespornego.
§  2.
Kuratora dla spółek handlowych i spółdzielni (art. 59 prawa opiekuńczego) ustanawia właściwy sąd rejestrowy w trybie postępowania w sprawach rejestrowych.
§  1.
Jeżeli kuratora dla nieznanych lub nie dających się jeszcze ustalić uczestników sprawy (art. 60 prawa opiekuńczego) ustanawia sąd, przed którym sprawa się toczy lub ma być wszczęta, ustanowienie następuje w trybie postępowania właściwego dla samej sprawy.
§  2.
Jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądów powszechnych, sąd grodzki właściwy ze względu na siedzibę władzy, w której sprawa się toczy lub ma być wszczęta, ustanawia kuratora w trybie postępowania niespornego.

Kuratora w celu ochrony majątku (art. 61 prawa opiekuńczego) ustanawia sąd grodzki właściwy ze względu na miejsce położenia majątku w trybie postępowania niespornego.

Przepisy szczególne dla obszaru mocy obowiązującej kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego.

Uchyla się:

1)
art. 36-40, 346, 352-353, 357 i 364-514 kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego;
2)
postanowienie Komitetu Urządzającego z dnia 12 lipca 1866 r. (Dz. pr. t. LXV, str. 383);
3)
postanowienie Komitetu Urządzającego z dnia 19 czerwca 1868 r. (Dz. pr. t. LXVIII, str. 239);
4)
dekret z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie ochrony majątku nieobecnych właścicieli (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 68).

Przepisy szczególne dla obszaru mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego.

Uchyla się:

1)
§§ 187-284 kodeksu cywilnego austriackiego;
2)
dekret nadworny z dnia 29 września 1789 r. (Zb. u. s. Nr 1054);
3)
dekret nadworny z dnia 18 lipca 1800 r. (Zb. u. s. Nr 503);
4)
dekret nadworny z dnia 9 lipca 1802 r. (Zb. u. s. Nr 568);
5)
dekret nadworny z dnia 23 czerwca 1821 r. (Zb. u. s. Nr 1771);
6)
dekret nadworny z dnia 17 sierpnia 1822 r. (Zb. u. s. Nr 1888);
7)
dekret nadworny z dnia 6 grudnia 1822 r. (Zb. u. s. Nr 1911);
8)
dekret nadworny z dnia 3 lutego 1826 r. (Zb. u. s. Nr 2158);
9)
dekret kancelarii nadwornej z dnia 1 lipca 1835 r. (Zb. u. s. Nr 48);
10)
dekret kancelarii nadwornej z dnia 11 czerwca 1839 r. (Zb. u. s. Nr 360);
11)
dekret kancelarii nadwornej z dnia 21 listopada 1839 r. (Zb. u. s. Nr 389);
12)
dekret kancelarii nadwornej z dnia 21 listopada 1843 r. (Zb. u. s. Nr 722);
13)
rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 21 sierpnia 1856 r. (Dz. u. p. austr. Nr 150);
14)
rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 4 czerwca 1859 r. Nr 7803;
15)
rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 10 października 1860 r. Nr 14939;
16)
§§ 30-54 noweli I do kodeksu cywilnego austriackiego (rozporządzenie ces. z dnia 12 października 1914 r. - Dz. u. p. austr. Nr 276);
17)
rozporządzenie z dnia 24 czerwca 1916 r. (Dz. u. p. austr. Nr 195).

Przepisy szczególne dla obszaru mocy obowiązującej kodeksu cywilnego niemieckiego.

Uchyla się:

1)
§§ 29 i 1773-1921 kodeksu cywilnego niemieckiego;
2)
art. 72, 77 i 78 pruskiej ustawy wykonawczej do kodeksu cywilnego niemieckiego z dnia 20 września 1899 r. (Zb. u. prusk., str. 177).

Pozostaje w mocy ustawa z dnia 2 lipca 1900 r. o wychowaniu zapobiegawczym nieletnich (Zb. u prusk., str. 264) wraz z późniejszymi zmianami.

Przepisy szczególne dla obszaru mocy obowiązującej tomu X cz. 1. Zwodu Praw.

Uchyla się art. 212 i 225-381 tomu X cz. 1 Zwodu Praw.

Przepisy przejściowe.

Prawo opiekuńcze stosuje się do unormowanych w nim stosunków prawnych, chociażby powstały przed jego wejściem w życie, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

§  1.
Opieki i kuratele, istniejące w chwili wejścia w życie prawa opiekuńczego, pozostają w mocy, chyba że szczególny przepis ustawy stanowi inaczej.
§  2.
Do opiek i kuratel tych stosuje się jednak z dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego przepisy tego prawa.
§  1.
W przypadkach, przewidzianych w artykule poprzedzającym, dotychczasowi opiekunowie, opiekunowie przydani i kuratorowie pełnią nadal swe czynności, co nie uchybia prawu właściwej władzy do ich zwolnienia na podstawie przepisów prawa opiekuńczego.
§  2.
Jeżeli jednak opiekę sprawuje kilku opiekunów, władza opiekuńcza w ciągu roku od dnia wejścia w życie prawa opiekuńczego powierzy opiekę jednemu opiekunowi, zwalniając pozostałych. Do tego czasu stosunek między opiekunami ocenia się według przepisów dotychczasowych.
§  3.
Jeżeli na podstawie dotychczasowych przepisów opiekę sprawuje zakład, przeznaczony do opieki nad dziećmi, lub zakład leczniczy dla psychicznie chorych, władza opiekuńcza powoła w ciągu roku od dnia wejścia w życie prawa opiekuńczego opiekuna według przepisów tego prawa.

Z dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego przedstawiciele ustawowi osób, które uważa się za ubezwłasnowolnione całkowicie według art. XIX § 1 przepisów wprowadzających prawo osobowe, stają się opiekunami, a przedstawiciele ustawowi (doradcy) osób, które uważa się za ubezwłasnowolnionego częściowo według art. XIX § 2 przepisów wprowadzających prawo osobowe - kuratorami.

Współopiekunowie, powołani na podstawie przepisów kodeksu cywilnego austriackiego w przypadku, gdy opiekunem jest kobieta, stają się opiekunami przydanymi w rozumieniu prawa opiekuńczego.

Władza opiekuńcza zwolni opiekuna przydanego na jego wniosek lub na wniosek opiekuna, jeżeli brak jest podstaw do powołania opiekuna przydanego według przepisów prawa opiekuńczego.

Z dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego ustają czynności rad familijnych lub opiekuńczych, powołanych na podstawie przepisów dotychczasowych, z zastrzeżeniem wyjątku, przewidzianego w artykule następnym.

§  1.
Ważność czynności prawnych, dotyczących poddanego opiece lub kurateli, a dokonanych przed dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego, ocenia się według przepisów dotychczasowych.
§  2.
Jeżeli jednak według tych przepisów do ważności czynności prawnej potrzeba zezwolenia sądu (rady familijnej, rady opiekuńczej), a w dniu wejścia w życie prawa opiekuńczego sprawa o udzielenie zezwolenia nie została jeszcze wszczęta, wówczas potrzebę zezwolenia i warunki jego udzielenia ocenia się według przepisów prawa opiekuńczego.
§  3.
Jeżeli sprawa o udzielenie zezwolenia jest już w toku w dniu wejścia w życie prawa opiekuńczego, stosuje się nadal przepisy dotychczasowe, chyba że według prawa opiekuńczego zezwolenie nie jest potrzebne. W tym ostatnim przypadku postępowanie ulega umorzeniu z mocy samego prawa.

Roszczenia majątkowe, wynikające z opieki lub kurateli, a powstałe przed dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego, ocenia się według przepisów dotychczasowych.

W ciągu roku od dnia wejścia w życie prawa opiekuńczego władza opiekuńcza wyda stosowne zarządzenia celem dostosowania okresu składania przez opiekunów i kuratorów sprawozdań i rachunków w istniejących opiekach i kuratelach do przepisów prawa opiekuńczego.

§  1.
Kuratorowie ubezwłasnowolnionych częściowo, ustanowieni przed dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego, reprezentują poddanego kurateli i zarządzają jego majątkiem, jeżeli uprawnienia te służyły im na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  2.
Władza opiekuńcza może jednak, jeżeli to uzna za celowe, ograniczyć zakres działania takich kuratorów do czynności, do których są oni powołani z mocy prawa na podstawie art. 54 § 3 zdanie pierwsze prawa opiekuńczego.
§  3.
Kuratorom ubezwłasnowolnionych częściowo, ustanowionym przed dniem wejścia w życie prawa opiekuńczego, którym z mocy dotychczasowych przepisów nie służyło prawo reprezentowania ubezwłasnowolnionego i zarządu jego majątkiem, władza opiekuńcza może prawo to przyznać w trybie art. 54 § 3 zdanie drugie prawa opiekuńczego.

Przepisy końcowe.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1946 r.