Rozdział 7 - KONSTRUKCJE ŻELBETOWE. - Przepisy o granicach wytrzymałości materjałów i konstrukcyj budowlanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.54.431

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1935 r.

VII.

KONSTRUKCJE ŻELBETOWE.

§  30.
Za konstrukcje żelbetowe uważa się konstrukcje w których żelazo jest tak połączone z betonem, że obydwa materjały tworzą pod względem statycznym jedną całość.
§  31.
1.
Materjały składowe betonu winny czynić zadość warunkom podanym w §§ 10 - 24, z uwzględnieniem następujących zmian:
2.
Ilość cementu w konstrukcjach żelbetowych nie może być niniejsza niż 300 kg na 1 m3 kruszywa.

Dla dźwigarów, narażonych na zginanie, największa ilość cementu nie powinna przekraczać 500 kg na 1 m3 kruszywa.

4.
Ziarna kamienia użytego w konstrukcjach żelbetowych powinny przechodzić przez sito o otworach 4 x 4 cm; nie powinny być jednak większe niż odstęp wkładek w świetle.
§  32.
1.
Żelazo powinno odpowiadać przepisom, zawartym w załączniku 2 do niniejszego rozporządzenia.
2.
Należy używać żelaza zlewnego lub miękkiej stali zlewnej.
3.
Największy wymiar przekroju poprzecznego pojedynczej wkładki o przekroju okrągłym nie powinien być większy, niż 50 mm. Użycie wkładek o większym przekroju może być dozwolone w spadkach zasługujących na uwzględnienie.
4.
Najmniejsza dopuszczalna średnica prętów okrągłych uzbrojenia głównego może wynosić 5 mm.
§  33.
Roboty betonowe powinny być wykonane według §§ 25 - 27.
§  34.
1.
Żelazo należy oczyścić z wszelkich nieczystości przed ułożeniem w deskowaniu.

Należy usunąć rdzę, jeżeli odpada łuskami.

2.
Wkładki żelazne należy w belkach żelbetowych zakotwić, zaginając końce w hak okrągły lub ostrokątny.
3.
Wkładki żelazne winny być o ile możności z jednego kawałka.
4.
Jeżeli łączenie wkładek z dwóch lub więcej części jest nieuniknione z powodu wielkiej długości, wtedy należy zatknięte części przedłużyć poza teoretyczny punkt zetknięcia o tyle, ażeby siły wewnętrzne nie mogły wkładek przesunąć, a na całej długości zetknięcia łączone wkładki związać drutem.
5.
Łączenie wkładek przez spawanie (zgrzewanie) może być dozwolone z zastrzeżeniem przeprowadzenia odpowiednich prób podczas budowy.
6.
Punkty łączenia wkładek nie powinny znajdować się w miejscu największego naprężenia żelaza ani też być skupione w jednym przekroju belki.
7.
Wkładki należy w deskowaniu ustalić tak, aby przy nakładaniu betonu nie zmieniły swego kształtu ani położenia.
§  35.
1.
Obliczając oddziaływania, siły poprzeczne i momenty dla dźwigarów żelbetowych statycznie niewyznaczalnych, należy przekroje i momenty bezwładności przekrojów żelbetowych zastąpić przekrojami sprowadzonemi (idealnemi), przyjmując stosunek spółczynników sprężytości żelaza i betonu na ściskanie i rozciąganie równy 10.

Dla wyznaczenia stosunku momentów bezwładności można brać w rachubę momenty bezwładności przekroju betonu bez uwzględnienia przekroju żelaza.

2.
O ile teoretyczne punkty podparcia nie są ustalone przy pomocy łożysk, należy je przyjmować:
a)
dla płyt o podpartych brzegach równoległych, dla dźwigarów zginanych jednoprzęsłowych i dla skrajnej podpory dźwigarów ciągłych, w odległości od zewnętrznej krawędzi łożyska, równej, 2,5% rozpiętości w świetle;
b)
dla zginanych dźwigarów ciągłych na pośrednich podporach w środku łożyska.
3.
Belki ciągłe należy obliczać dla najniekorzystniejszych obciążeń. W razie ich stałego połączenia należy to połączenie uwzględnić przy obliczeniu słupów podpierających.
4.
Utwierdzenie można uwzględnić w końcach belki lub płyty tylko o tyle, o ile odpowiedni ustrój je zapewnia, co należy uzasadnić rachunkiem.
5.
Płyty ciągłe (z wyjątkiem dwuprzęsłowych) o równych rozpiętościach i jednakowem obciążeniu można w przybliżeniu obliczać na momenty:

w polach środkowych:

w polach skrajnych:

na podporach:

przyczem g oznacza obciążenie stałe, p obciążenie ruchome, zaś l osiowy odstęp żeber. Jeżeli rozpiętości lub obciążenia są nierówne, albo jeżeli p> 3g należy obliczyć momenty dokładnie przy przejęciu najniekorzystniejszego obciążenia. W każdym razie należy zbadać możliwość występowania momentów ujemnych w środkowych częściach przęseł belek ciągłych.

6.
Przy płytach o stosunku bloków między 1:1 a 1:2, zbrojonych krzyżowo, można uwzględnić przenoszenie się obciążenia w dwu kierunkach.
7.
O ile grubość, płyty i części płytowej dźwigara teowego wypada z obliczenia mniejsza niż 5 cm, należy zaokrąglić ją przynajmniej do 5 cm.
8.
Szerokość użyteczną płyty "c" po każdej stronie żebra żelbetowych dźwigarów teowych należy przyjmować zależnie od odstępu żeber w świetle "a" i ich rozpiętości "1" według następującej tabliczki:

dla a: 1 = 0 do 0,25 0,50 0,75 1,00

dla c: a = 0,5 0,45 0,40 0,33.

Dla pośrednich wartości należy interpolować linjowo.

Dla a: 1> 1 należy przyjąć c = 0,33 1.

Szerokość "c" nie może w żadnym wypadku przekraczać 8-krotnej grubości płyty, ani 4-krotnej szerokości żebra, ani wreszcie podwójnej wysokości żebra (mierzonej razem z płytą).

Dla obliczenia statycznego naprężeń w dźwigarach żelbetowych zginanych lub obciążonych mimoosiowo należy przyjąć stosunek spółczynnika sprężystości żelaza do spółczynnika sprężystości betonu równy 15 i ciągnienia w betonie nie uwzględniać.

10.
Dla obliczenia statycznego naprężeń w słupach żelbetowych przy obciążaniu osiowem, należy całkowity przekrój betonu zwiększyć o 15-krotny przekrój podłużny wkładki żelaznej. Przekrój żelaza powinien wynosić wtedy jednak najmniej 0,8%, a najwyżej 3% przekroju betonu, a wkładki należy połączyć strzemionami w odstępach równych połowie najmniejszego wymiaru przekroju słupa. Jeżeli uzbrojenie podłużne jest silniejsze niż 3%, to z nadwyżki ponad 3% wolno uwzględnić tylko trzecią część.
11.
Dla słupów uzwojowych (wzmocnionych poprzecznie wkładką owijaną śrubowo) lub wzmocnionych szeregiem pierścieni spawanych należy przy wyznaczaniu ciśnienia w betonie przyjąć przekrój zastępczy (idealny) Fi

Dla rdzenia kołowego przyjąć należy:

Fi -= 1,25 Fr + 15 fp + 30 fc

dla rdzenia kwadratowego

Fi = 1,25 Fr + 15 fp + 15 fc

gdzie oznacza

Fr - przekrój, t. j. betonu wewnątrz wzmocnienia owijającego;

fp - przekrój wzmocnienia podłużnego;

fc - przekrój otrzymany przez podzielenie objętości uzwojenia (wzmocnienia owijającego) przez długość słupa.

Uzwojenie wolno uwzględniać przy pomocy powyższych wzorów, jeżeli są spełnione następujące warunki:

a)
skok śruby, względnie odstęp pierścieni jest mniejszy od 0,2 średnicy rdzenia przy naprężeniu w betonie równem 50 kg/cm2; zaś mniejszy od 0,125 średnicy rdzenia przy naprężeniu w betonie równem 100 kg/cm2, a nadto mniejszy od 8 cm;
b)
wzmocnienie podłużne jest (co do objętości) przynajmniej jedną trzecią wzmocnienia poprzecznego;
c)
przekrój zastępczy (Fi) jest równy albo mniejszy od podwójnego przekroju rdzenia (Fr).
12.
Dla słupów ściskanych należy uwzględnić niebezpieczeństwo wyboczenia przez zastosowanie spółczynnika zmniejszającego (patrz załącznik 3 do niniejszego rozporządzenia), jeżeli smukłość, t. j. stosunek swobodnej długości pręta "1" do najmniejszego promienia bezwładności przekroju "i" przekracza:
60w wypadkuwzmocnieniapodłużnego,
40""uzwojonego.
13.
Słupy żelbetowe uzwojone z duszą żeliwną można obliczać przy założeniu, że udźwig całego słupa jest sumą udźwigów zewnętrznej części żelbetowej i wewnętrznej żeliwnej, jeżeli krok owinięcia będzie równy lub mniejszy, niż podwójny odstęp uzwojenia od wkładki żeliwnej. Przy uwzględnieniu wyboczenia należy wziąć w rachubę przekrój zastępczy:

Fi = Fż + 0,5 Fp + 0,03 Fb.

oraz zastępczy moment bezwładności:

li = lż + 0,5 lp + 0,03 lb.

W powyższych wzorach oznacza:

Fż wzgl. lż -poleprzekroju,wzgl.moment bezwładności żeliwa,
Fp wzgl. lp -"""uzbrojenia podłużnego,
Fb wzgl. lb -"""rdzenia betonu.

Spółczynniki zmniejszające na wyboczenie należy przyjmować wedle tablicy dla żeliwa (załącznik 3 do niniejszego rozporządzenia).

14.
Słupy żelazne otulone samym betonem należy uczyć tylko na wytrzymałość przekroju żelaza. Wolno jednakże uwzględnić usztywniające działanie betonu w przypadku, gdy przekrój składa się z oddzielnych części i traktować ten przekrój jako całość.
15.
Dla słupów ściskanych mimoosiowo, lub narażonych oprócz obciążenia osiowego także na działanie sił zginających, należy wyznaczyć w betonie i w żelazie naprężenia złożone, wywołane obciążeniem i momentem zginającym.
16.
Gdy długość słupa jest większa niż 20-krotny najmniejszy wymiar przekroju, należy moment, wywołany siłą zginającą zwiększyć o wartość 0,005 Pl.
17.
W częściach zeskładu, narażonych tylko na rozciąganie, nie uwzględnia się wcale betonu przy obliczeniu przekroju żelaza.
18.
Przy projektowaniu słupów grzybkowych (bezbelkowych) należy zachować następujące reguły:

Najmniejszy wymiar słupów powinien wynosić co najmniej 1/18 rozpiętości siąsiednich przęseł i co najmniej 1/15 wysokości piętra, jednak nie mniej niż 40 cm przy słupach okrągłych, i 35 cm przy kwadratowych.

Kształt głowicy słupa winien stosować się do rysunku niżej podanego.

grafika

Grubość płyty wynosić powinna co najmniej 15 cm, oraz co najmniej 1/32 większej rozpiętości płyt; dla dachów zaś co najmniej 12 cm względnie 1/40 rozpiętości.

Jeżeli wkładki rozmieszczone są w dwu kierunkach, należy przyjmować przy obliczeniu następujące wartości momentów poszczególnych stref płyty na 1 m szerokości:

Momenty wskutek obciążenia

stałego: ruchomego:

W strefie przygłowicowej:

M g/1 = - 0,06 gl2 M p/1 = - 0,06 pl2

W strefie pośredniej między słupami:

a)
w kierunku poprzecznym

M g/2 = - 0,017 gl2 M p/2 = - 0,017 pl2

b)
w kierunku podłużnym

M g/3 = + 0,025 gl2 M p/3 = + 0,032 pl2

W strefie środkowej:

M g/4 = +0,017 gl2 M g/4 = + 0,022 pl2

Jeżeli wkładki są rozmieszczone w czterech kierunkach, t. j. także w kierunkach przekątnych, należy przyjmować momenty ujemne (M1 i M2) jak wyżej zaś dodatnie:

M g/3 = + 0,02 gl2 M p/3 = + 0,027 pl2

M g/4 = + 0,02 gl2 M p/4 + 0,027 pl2

Powyższe wzory ważne są dla pól kwadratowych. Można ich używać także dla pól prostokątnych o stosunku boków 11 : 12 w granicach od 1 do 2,1 przyjmując 1 = 1/2 (11 + 12) a także dla stosunku 11 : 12 między 1,1 a 1,35, biorąc za 1 odpowiednią długość boku prostokąta; w tym ostatnim wypadku przekrój wkładek, biegnących w kierunku krótszego boku prostokąta musi wynosić co najmniej 2/3 przekroju wkładek równoległych do dłuższego boku prostokąta.

Słupy pośrednie stropów grzybkowych należy obliczyć na ściskanie osiowe, oraz na moment zginający o wielkości 0,03pl2 słupy skrajne na moment 0,03 (p+g) l2.

§  36.
1.
Odstęp wkładek między sobą dla tego samego rodzaju wzmocnienia powinien być w świetle równy lub większy od grubości wkładek, nie powinien jednak schodzić niżej 2 cm, ani też przekraczać 20 cm lub 11/2-krotnej grubości płyty.
2.
Wkładki dwóch różnych wzmocnień, jak np. podłużnego i poprzecznego, powinny do siebie przylegać.
3.
Strzemiona należy umieścić także w tych częściach belki, gdzie ze względów statycznych nie są potrzebne.
4.
Wzmocnienie pionowe słupów powinno się składać przynajmniej z 4 prętów żelaznych, rozmieszczonych na obwodzie.
5.
Najmniejsza grubość okrycia nie może schodzić w płytach niżej 1 cm., a w innych zespołach niżej 2 cm.
§  37.
1.
Naprężenia dopuszczalne w betonie powinny odpowiadać wytrzymałości kostkowej betonu po 28 dniowem normalnem tężeniu.

Naprężenia dopuszczalne w betonie należy w obliczeniach statycznych przyjmować równe wytrzymałości materjału, mnożonej przez następujące spółczynniki zmniejszające:

Rodzaj naprężeniaSpółczynnik zmniejszający
Ściskanie: a) przy zginaniu i obciążeniu mimośrodkowem0,26
b) przy ściskaniu osiowem (słupy i filary)0,18
c) w skosach belek nad słupami0,28
Ścinanie0,025
Przyczepność0,025
Rozciąganie przy mimośrodkowem ściskaniu0,028
3.
Wyższe naprężenia są dopuszczalne w przegubach i t. p. konstrukcjach.
4.
Naprężenia dopuszczalne żelaza należy przyjmować wedle § 14.
5.
Przy mniejszych budowlach można prób nie wykonywać i przyjmować naprężenia dopuszczalne betonu na ściskanie wedle § 28 ustępu 3.

Naprężenia dopuszczalne wynoszą wtedy.

Rodzaj naprężeniaNaprężenia dopuszczalne betonu w kg/cm2 przy ilości cementu w kg na 1 m3 kruszywa
500400300
Ściskanie: a) przy zginaniu i obciążeniu miniośrodkowem5244,236,4
b) przy obc. osiowem3630,625,2
c) w skosach belek nad słupami5647,639,2
Ścinanie54,23,5
Przyczepność54,23,5
Rozciąganie przy mimośrodkowem ściskaniu.5,64,73,9
6.
Siły ciągnące ukośne w tych częściach belek zginanych, w których naprężenia są większe niż 0,025 wytrzymałości kostkowej betonu, względnie niż odpowiednie wartości w ust. 5, należy przenieść na wkładki odgięte ukośnie i na strzemiona.
7.
Naprężenia dodatkowe z powodu zmian temperatury należy uwzględnić przy konstrukcjach, narażonych bezpośrednio na zmiany ciepłoty.

Jako granicę zmian temperatury należy przyjąć na wolnem powietrzu ochłodzenie o 15° i ogrzanie o 15°, zaś w budynkach osłoniętych ochłodzenie, wzgl. ogrzanie o 10°.

8.
Spółczynnik rozszerzalności dla betonu i żelaza należy przyjmować równy 0,00001 na 1°C., a spółczynnik sprężystości dla betonu równy 210.000 kg/cm2.
9.
Wpływ skurczu betonu na powietrzu należy uważać za równoważny obniżeniu się temperatury o 10° Celsjusza. Tego działania można nie uwzględnić, jeżeli się betonuje częściami, a szczeliny zamyka się najwcześniej po 14 dniach od ukończenia odpowiedniej części.
10.
W budowlach dłuższych niż 60 m należy urządzić przerwy dylatacyjne w odstępach co najmniej 50 m.
11.
Dla kominów fabrycznych żelbetowych, należy przy dokładnem obliczeniu uwzględnić także różnice temperatury gazów dymowych wewnątrz komina i powietrza (10° C.) zewnątrz tegoż. Naprężenia dopuszczalne przyjmować należy:
a)
przy uwzględnieniu obciążenia ciężarem własnym i wiatrem, a nadto różnicy temperatur

dla betonu na ściskanie 0,22 K

dla żelaza na rozciąganie 1.200 kg/cm2

b)
bez uwzględnienia różnicy temperatur:

dla betonu na ściskanie 0,16 K

dla żelaza na rozciąganie 900 kg/cm2.

W powyższem K oznacza wytrzymałość kostkową betonu.

12.
Stropy ceglano - betonowe z wkładkami żelaznemi należy obliczać, przyjmując stosunek spółczynników sprężystości n = 25. Naprężenie dopuszczalne cegieł na ściskanie przyjmować należy jak dla muru obciążonego mimoosiowo, naprężenie dopuszczalne na ścinanie 2,5 kg/cm2, naprężenia w żelazie wedle § 14. Warstwy betonu, umieszczonej na cegle, nie uwzględnia się zupełnie, o ile jest cieńsza od 3 cm.