Przepisy dla wolnych obszarów celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.97.889

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 25 października 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu. Przepisy dla wolnych obszarów celnych w portach morskich.

Na podstawie art. 3 ust. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) o prawie celnem, zarządza się co następuje:
1)
Wolny obszar celny pod względem stosowania przepisów celnych jest traktowany jako zagranica, jeżeli rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
2)
W wolnym obszarze celnym ruch statków, ich wyładowanie i załadowanie odbywa się bez dozoru celnego.
3)
Zagraniczne towary mogą być przywożone do wolnego obszaru, wywożone z tego obszaru zagranicę oraz przewożone przez ten obszar bez opłat celnych i monopolowych, bez podatków spożywczych, jak również bez ograniczeń przywozowych, przewozowych i wywozowych.
4)
Przywóz, przewóz i wywóz oraz czynności, o których mowa w ust. 5 niniejszego paragrafu, podlegają w wolnym obszarze ograniczeniom, zawartym w szczególnych ustawach i rozporządzeniach, wydawanym ze względu na obronę kraju, na monopole państwowe, na publiczne zdrowie, dobro i bezpieczeństwo, na ochronę zwierząt i roślin, oraz ze względu na zobowiązania międzynarodowe.
5)
Towary zagraniczne mogą być na terenie wolnego obszaru przechowywane, przepakowywane, czyszczone, mieszane, rozdzielane i poddawane obróbce lub przeróbce bez dozoru celnego, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie ograniczenia, przewidziane w ustępie 4. Przepakowywanie i dzielenie towarów, przeznaczonych do przywozu do polskiego obszaru celnego, powodujące zmniejszenie opłat celnych, może być dokonane tylko za zezwoleniem urzędu celnego. Powrotny wywóz zagranicę towarów zagranicznych odbywa się bez żadnych ograniczeń.
6)
Towary zagraniczne, przeznaczone do spożycia w wolnym obszarze celnym, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom przywozowym na ogólnych zasadach, stosowanych przy ostatecznej odprawie przywozowej. To samo dotyczy również towarów, przeznaczonych do wyposażenia i urządzenia wolnego obszaru celnego, zakładów przemysłowych i handlowych, oraz budowli, znajdujących się na terenie wolnego obszaru.
1)
Towary przywożone z wolnego obszaru celnego do reszty polskiego obszaru celnego, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom przywozowym i przewozowym na ogólnych zasadach, stosowanych przy przywozie towarów z zagranicy.
2)
Towary krajowe wywożone do wolnego obszaru podlegają odprawie celnej wywozowej oraz ograniczeniom wywozowym na ogólnych zasadach, stosowanych przy wywozie towarów zagranicę. Towary krajowe wywożone do wolnego obszaru wolne są od ceł i ograniczeń wywozowych, jeżeli są przeznaczone do spożycia na wolnym obszarze; to samo dotyczy również towarów, przeznaczonych do wyposażenia i urządzenia wolnego obszaru, zakładów przemysłowych i handlowych oraz budowli, znajdujących się na terenie wolnego obszaru.
3)
Krajowe towary, stanowiące przedmiot monopolów państwowych, lub podlegające opłatom monopolowym i podatkom spożywczym, przeznaczone do spożycia na terenie wolnego obszaru celnego, podlegają opłatom monopolowym względnie podatkom spożywczym.
4)
Towary krajowe są traktowane po dokonaniu odprawy wywozowej jak towary zagraniczne; mogą być one przechowywane w wolnym obszarze i poddawane przemianom, przewidzianym w § 1 ust. 5 niniejszego rozporządzenia.
5)
Urząd celny może na pisemny wniosek strony zezwolić, aby wprowadzony do wolnego obszaru krajowy towar utrzymał właściwości towaru krajowego, znajdującego się w wolnym obrocie; w takich przypadkach towar powinien być wzięty pod dozór celny na koszt strony.
Statki morskie, utrzymujące żeglugę z portami zagranicznemi, mogą zaopatrywać się na terenie wolnego obszaru celnego w artykuły zagraniczne i krajowe bez opłat celnych, monopolowych i podatków spożywczych, jak również bez ograniczeń wywozowych.
1)
Odprawa celna towarów może być dokonywana na terenie wolnego obszaru celnego na zasadach ogólnie obowiązujących na polskim obszarze celnym. Odprawa ta może się odbywać również w składach lub na placach togo obszaru, jeżeli względy techniczne na to pozwalają.
2)
Odprawa podróżnych w wolnym obszarze celnym może być dokonywana za zgodą urzędu celnego.
3)
Po ustaleniu przez urząd celny wyniku rewizji strona obowiązana jest najpóźniej w ciągu 24 godzin uiścić przypadające należności celne i zabrać towar z terenu wolnego obszaru. Również towary pozostające na wolnym obszarze a przeznaczone do odprawy w jednym z urzędów celnych na polskim obszarze celnym lub przekazywane dla pobrania należności celnych, albo też przewożone tranzytem, powinny być wysłane do miejsc przeznaczenia przed upływem 24 godzin od chwili dokonania odprawy przekazowej. Od chwili ukończenia odprawy celnej do chwili wywozu z wolnego obszaru towary pozostają pod kontrolą celną lub zamknięciem celnem.
4)
W razie niedotrzymania terminu, wymienionego w ustępie poprzednim, urząd celny ustanawia dozór celny przy towarze na koszt strony. Urząd celny może zezwolić na pozostawienie towaru w wólnym obszarze na czas przez siebie ustalony bez ustanowienia dozoru, jeżeli brak tego dozoru nie może pociągnąć za sobą uszczuplenia należności Skarbu Państwa.
5)
Towary krajowe, wywożone do wolnego obszaru na skład, mogą być poddawane odprawie celnej wywozowej również w składach i na placach, jeżeli względy techniczne i kontroli celnej na to pozwalają.
6)
Odprawa celna odbywa się zasadniczo w dni powszednie w godzinach urzędowych. Odprawa towarów, kierowanych dalej tranzytem przez polski obszar celny, może być dokonywana o każdej porze dnia i nocy, nie wyłączając dni świątecznych. W przypadkach zasługujących na uwzględnienie urząd celny, na wniosek i koszt strony, może zezwolić na dokonanie w godzinach poza urzędowych oraz w dni świąteczne również odprawy wszelkiej innej (nietranzytowej).
7)
Godziny otwarcia bram wolnego obszaru ustalają władze portowe w porozumieniu z władzami celnemi. Czas wyładowania i załadowania towarów, godziny otwarcia i czynności magazynów oraz urządzeń portowych na terenie wolnego obszaru nie są ograniczone.
Towary, przywożone do wolnego obszaru i wywożone z niego zagranicę, jako też towary, przewożone tranzytem przez wolny obszar, z wyjątkiem towarów przewożonych tranzytem pocztą oraz w ruchu podróżnych, podlegają obowiązkowi zgłoszenia dla celów statystyki w trybie ustalonym ogólnie obowiązującemi przepisami w sprawie statystyki celnej. Zgłoszenia takie wolne są od opłaty statystycznej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 30 października 1934 r.