Przenoszenie portfeli ubezpieczeniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.26.231

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1932 r.

USTAWA
z dnia 25 lutego 1932 r.
o przenoszeniu portfeli ubezpieczeniowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Zakład ubezpieczeń może zawrzeć z innym zakładem ubezpieczeń umowę o przeniesienie całości ubezpieczeń lub ich części, określonej rzeczowo lub terytorjalnie, za odstąpieniem z majątku swego całości lub części aktywów. Ograniczenia, wymienione w art. 2 i 3, nie mają zastosowania do takiej umowy, o ile zawierający ją zakład ubezpieczeń nie pozostaje w likwidacji.

Umowę, przewidzianą w art. 1, zawrzeć może likwidujący się zakład ubezpieczeń tylko o tyle, o ile przedmiotem umowy jest:

a)
całkowite lub częściowe przeniesienie ubezpieczeń, dla których przepis art. 45 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64) przewiduje obowiązek prowadzenia rejestru lokat funduszu ubezpieczeniowego;
b)
odstąpienie z likwidowanego majątku całości lub części aktywów, wpisanych do tego rejestru, innych zaś aktywów tylko o tyle, o ile pozostały majątek likwidowany wystarczy na zaspokojenie długów zakładu.
(1)
Umowę w przedmiocie przeniesienia całości lub części ubezpieczeń, dla których nie jest przewidziany obowiązek prowadzenia rejestru lokat funduszu ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń likwidujący się może zawrzeć tylko wtedy, gdy jednocześnie z uchwaleniem likwidacji uchwalono bądź zawarcie umowy o przeniesienie ubezpieczeń, bądź też uchwalono zlecić organowi likwidującemu zawarcie takiej umowy i gdy te uchwały zostały ogłoszone w Monitorze Polskim.
(2)
W przypadku tym ulega zawieszeniu przewidziane w zdaniu drugiem art. 56 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64), prawo wypowiadania umów ubezpieczenia przez ubezpieczających. Prawo to tracą ubezpieczający, gdy w ciągu miesięcy ośmiu od daty uchwały, wspomnianej w ustępie poprzednim, umowa o przeniesienie ubezpieczeń dojdzie do skutku i zostanie zatwierdzoną, w przeciwnym razie po upływie tego czasu nie ulega ono żadnemu ograniczeniu.
(1)
Umowa, dotycząca przeniesienia ubezpieczeń, podlega zatwierdzeniu państwowej władzy nadzorczej.
(2)
O zatwierdzeniu należy zamieścić obwieszczenie w Monitorze Polskim na koszt zakładu, przejmującego ubezpieczenia.
(1)
W razie zatwierdzenia umowy o przeniesienie ubezpieczeń Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości może orzec, że z przeniesionych ubezpieczeń uprawniony i zobowiązany będzie wyłącznie zakład, przejmujący ubezpieczenia. Orzeczenie takie wydaje się na wniosek interesowanych zakładów po stwierdzeniu na podstawie swobodnej oceny zachodzących stosunków, że prawa i interesy ogółu ubezpieczających nie są umową naruszone.
(2)
Orzeczenie to z chwilą ogłoszenia w Monitorze Polskim uzyskuje moc prawa.

W związku z orzeczeniem, wskazanem w artykule poprzednim, Minister Skarbu może w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości i Ministrem Spraw Wewnętrznych całkowicie lub częściowo zwolnić od opłat stemplowych, sądowych i komunalnych pisma, stwierdzające umowę o przeniesienie ubezpieczeń, zawartą po dniu 1 lipca 1931 r., i umowę o odstąpienie aktywów, jak również pisma i urzędowe czynności potrzebne do wykonania tej umowy.

Ostatnie zdanie ust. 1 art. 60 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64) otrzymuje następujące brzmienie:

"Mianowanie kuratora nastąpi po wysłuchaniu ubezpieczających, zwołanych obwieszczeniem. Kuratorowi na wniosek ubezpieczających będą dodani trzej przedstawiciele ubezpieczających w charakterze mężów zaufania. Wybór ich należy do ubezpieczających, zwołanych obwieszczeniem".

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

(1)
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Równocześnie tracą moc obowiązującą art. 54 i 55 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64) wraz z umieszczonym nad niemi tytułem.