Przenoszenie oficerów zawodowych z innych korpusów osobowych do korpusów oficerów sądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.15.108

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 lutego 1930 r.
o przenoszeniu oficerów zawodowych z innych korpusów osobowych do korpusu oficerów sądowych.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 256) zarządzam co następuje:
Warunkiem przeniesienia oficerów zawodowych z innych korpusów osobowych do korpusu oficerów sądowych jest:
a)
odbycie przez jeden rok służby oficerskiej w jednym z rodzajów służby wojskowej, wyszczególnionych w punktach 1 - 8 art. 5 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 256), lub w marynarce wojennej,
b)
ukończenie uniwersyteckich studjów prawniczych z przepisanemi w Polsce egzaminami,
c)
odbycie z pomyślnym wynikiem wojskowej aplikacji sądowej,
d)
złożenie wojskowego egzaminu sędziowskiego.

W wyjątkowych na uwzględnienie zasługujących wypadkach oficer-kandydat do korpusu oficerów sądowych może być przez Ministra Spraw Wojskowych zwolniony od odbycia jednorocznej wojskowej służby oficerskiej wyżej pod a) wyszczególnionej, o ile posiada taką służbę, odbytą w jednym z korpusów osobowych, wymienionych w art. 5, pkt. 9 - 10 i 13 - 18 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 256).

Na poczet wojskowej aplikacji sądowej może być zaliczona w całości lub częściowo aplikacja sądowa, odbyta w sądach powszechnych, aplikacja u adwokata lub w Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, albo też referendarska służba administracyjna.
Od wymagań, wymienionych w § 1 pod c) i d), wolni są:
a)
posiadający warunki do mianowania na stanowisko sędziego w sądownictwie powszechnem (art. 82 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. prawa o ustroju sądów powszechnych - Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93),
b)
posiadający zawodowy egzamin referendarski, przepisany dla aplikantów Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 maja 1925 r. Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 409),
c)
posiadający egzamin adwokacki lub notarjalny.
Na czas wojskowej aplikacji sądowej zostają oficerowie kandydaci do korpusu sądowego przydzieleni do jednego z wojskowych sądów okręgowych, pozostając nadal w swoim korpusie osobowym.
Celem wojskowej aplikacji sądowej jest:
a)
zapoznanie się ze wszystkiemu czynnościami poszczególnych gałęzi służby sędziowskiej i prokuratorskiej oraz z czynnościami kancelaryjnemi sądów i prokuratur wojskowych,
b)
nabycie wprawy i doświadczenia, jakie potrzebne są do samoistnego wykonywania czynności sędziowskich względnie prokuratorskich,
c)
pogłębienie i uzupełnienie wiedzy prawniczej W dziedzinie prawa wojskowego.
Wojskowa aplikacja sądowa trwa dziewięć miesięcy i dzieli się na trzy okresy, z których każdy powinien zasadniczo trwać trzy miesiące, a mianowicie:
a)
okres aplikacji w oddziale śledczym wojskowego sądu okręgowego,
b)
okres aplikacji w oddziale orzekającym wojskowego sądu okręgowego,
c)
okres aplikacji w prokuraturze przy wojskowym sądzie okręgowym.

Powyższa kolejność okresów aplikacji nie musi być ściśle stosowana, w każdym jednak razie okres aplikacji w prokuraturze przy wojskowym sądzie okręgowym winien nastąpić po odbytej już aplikacji w oddziale śledczym wojskowego sądu okręgowego.

Podczas wojskowej aplikacji sadowej można oficerom-kandydatom do korpusu sądowego poruczać również obrony z urzędu.

Przez czas aplikacji sądowej zobowiązani są kandydaci brać udział w ćwiczeniach (seminarjach) prawniczych, które określi rozkaz Ministra Spraw Wojskowych.

Na okres aplikacji w prokuraturze przy wojskowym sądzie okręgowym oddaje szef wojskowego sądu okręgowego oficera-kandydata do korpusu sądowego do dyspozycji prokuratora przy tymże sądzie.
Kierownictwo i nadzór nad wojskową aplikacją sądową należy do szefa tego wojskowego sądu okręgowego, w którym oficer-kandydat do korpusu sądowego odbywa aplikację, z wyjątkiem okresu aplikacji w prokuraturze, przy wojskowym sądzie okręgowym, kiedy nadzór nad aplikacją należy do odnośnego prokuratora.
Bezpośrednio po odbyciu wojskowej aplikacji sądowej oficer-kandydat do korpusu sądowego obowiązany jest poddać się egzaminowi sędziowskiemu.

W wyjątkowych na uwzględnienie zasługujących wypadkach Minister Spraw Wojskowych może przedłużyć okres wojskowej aplikacji sądowej oraz odroczyć termin egzaminu o dwa miesiące.

Oficerowie-kandydaci do korpusu sądowego, którzy po upływie okresu wojskowej aplikacji sądowej nie poddadzą się egzaminowi sędziowskiemu, otrzymują przydział w swoim rodzaju wojska.

Egzamin sędziowski odbywa się w Najwyższym Sądzie Wojskowym przed komisją egzaminacyjną, złożoną z przewodniczącego i czterech członków, których mianuje Minister Spraw Wojskowych z pośród generałów, awansowanych z oficerów korpusu sądowego, oraz oficerów sztabowych korpusu sądowego z Ministerstwa Spraw Wojskowych lub z instytucyj służby sprawiedliwości w Warszawie.

Protokół egzaminu prowadzi asystent Najwyższego Sądu Wojskowego, wyznaczony przez Prezydenta tego sądu.

Egzamin sędziowski składa się z egzaminu pisemnego i ustnego.
Przedmiotem egzaminu jest ustawodawstwo karne wojskowe i powszechne, ogół przepisów z zakresu prawa prywatnego i publicznego, których znajomość niezbędna jest dla oficera korpusu oficerów sądowych, celem należytego pełnienia obowiązków służbowych doradców i referentów prawnych, wreszcie rozporządzenia, instrukcje i regulaminy o znaczeniu ogólno wojskowem oraz z zakresu służby sprawiedliwości w wojsku.

Szczegółowy wykaz przedmiotów egzaminu oraz sposób przeprowadzania egzaminów ustala rozkaz Ministra Spraw Wojskowych.

Egzamin sędziowski może być w razie niedostatecznego wyniku raz jeden powtórzony po upływie trzech miesięcy.

W razie powtórnego niedostatecznego wyniku egzaminu sędziowskiego otrzymuje oficer przydział w swoim rodzaju wojska.

Oficer zawodowy przy przeniesieniu do korpusu oficerów sądowych zatrzymuje datę starszeństwa posiadanego stopnia oraz otrzymuje w korpusie sądowym lokatę proporcjonalną do lokaty, jaką posiadał w swym dotychczasowym korpusie osobowym.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.