Przenoszenie książek hipotecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.6.50

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1937 r.

USTAWA
z dnia 23 stycznia 1937 r.
o przenoszeniu książek hipotecznych.

Na obszarze mocy obowiązującej przepisów prawa hipotecznego z 1818 r. (Dz. Pr. tom V, str. 295) i z 1919 r. (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 53, poz. 510) Minister Sprawiedliwości może z urzędu przenosić z archiwum hipotecznego sądu okręgowego do archiwum wydziału hipotecznego powiatowego, właściwego według miejsca położenia nieruchomości, książki hipoteczne, dotyczące nieruchomości wiejskich o obszarze nie przewyższającym 50 ha oraz nieruchomości miast, w których nie ma sądu okręgowego.

Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości o przeniesieniu książek hipotecznych do archiwum wydziału hipotecznego powiatowego ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości z oznaczeniem daty przeniesienia.

(1)
Jeżeli nie sprzeciwia się temu szczególny przepis prawa, właściciel nieruchomości, uregulowanej w hipotece sądu okręgowego, może żądać pozostawienia książki hipotecznej tej nieruchomości w archiwum hipotecznym sądu okręgowego. Żądanie takie należy zgłosić do wydziału hipotecznego tegoż sądu najpóźniej na siedem dni przed terminem przeniesienia książek; decyzja wydziału nie ulega zaskarżeniu.
(2)
Niezgłoszenie takiego żądania nie pozbawia właściciela prawa późniejszego żądania przeniesienia na własny koszt książki hipotecznej z powrotem do archiwum hipotecznego sądu okręgowego, jednak za zgodą osób, mających prawa, ujawnione w wykazie hipotecznym.
(1)
Na obszarze mocy obowiązującej prawa hipotecznego z 1818 r. (Dz. Pr., tom V, str. 295) właściciele nieruchomości, których książki hipoteczne, w związku z utworzeniem wydziału hipotecznego powiatowego, zostały z urzędu przeniesione przed wejściem w życie ustawy niniejszej do archiwum tego wydziału z archiwum sądu okręgowego, mogą żądać przeniesienia książek hipotecznych z powrotem do archiwum hipotecznego sądu okręgowego. Żądanie takie należy zgłosić w ciągu dwóch tygodni od daty wejścia w życie ustawy niniejszej.
(2)
W razie zgłoszenia takiego żądania po tym terminie, stosuje się przepis art. 3 ust. (2).

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.