Przekazywanie na własność Funduszowi Kwaterunku Wojskowego nieruchomości państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.26.269

Akt utracił moc
Wersja od: 23 kwietnia 1929 r.

USTAWA
z dnia 23 marca 1929 r.
o przekazywaniu na własność Funduszowi Kwaterunku Wojskowego nieruchomości państwowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Nieruchomości państwowe, przekazywane Funduszowi Kwaterunku Wojskowego na cele budowy kwater stałych dla oficerów i żonatych podoficerów zawodowych, przechodzą na własność Funduszu Kwaterunku Wojskowego i mogą służyć jako zabezpieczenie dla pożyczki, przewidzianej w art. 22 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 681).

Nieruchomości powyższe w razie niewykorzystania ich w ciągu lat 3 od chwili przekazania będą zwrócone Skarbowi Państwa po uprzedniem zwolnieniu ich przez Fundusz Kwaterunku Wojskowego od zobowiązań tegoż Funduszu.

Przekazanie na własność Funduszowi Kwaterunku Wojskowego nieruchomości państwowych, które znajdują się w zarządzie Ministerstwa Spraw Wojskowych, następuje na skutek decyzji Ministra Spraw Wojskowych, powziętej w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych.

Przekazanie na własność Funduszowi Kwaterunku Wojskowego nieruchomości państwowych, które nie znajdują się w zarządzie Ministerstwa Spraw Wojskowych, następuje na skutek decyzji właściwego ministra, powziętej w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych na wniosek Ministra Spraw Wojskowych.

Decyzja w przedmiocie przekazania nieruchomości państwowej na własność Funduszowi Kwaterunku Wojskowego winna zawierać:

1)
dokładne określenie odnośnej nieruchomości,
2)
oświadczenie, że odnośna nieruchomość przechodzi na własność Funduszu Kwaterunku Wojskowego,
3)
zezwolenie na dokonanie wpisu prawa własności w księdze hipotecznej (gruntowej, wieczystej) na rzecz tegoż Funduszu.

Na podstawie powyższej decyzji własność nieruchomości zostanie przepisana w księgach hipotecznych (gruntowych, wieczystych) na rzecz Funduszu Kwaterunku Wojskowego, o ileby zaś przekazana nieruchomość nie posiadała urządzonej hipoteki, Fundusz Kwaterunku Wojskowego władny będzie wywołać hipotekę do pierwiastkowej regulacji na swoje imię.

Postanowienia ustawy niniejszej mają również odpowiednie zastosowanie przy uwidocznianiu wpisów w rejestrach, utrzymywanych przez zastępców starszych notarjuszów, w stosunku do prawa własności nieruchomości, nie objętych księgą wieczystą, jak przy sądowem składaniu dokumentów w myśl rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 marca 1916 r. o sądowem złożeniu dokumentów w celu nabycia praw rzeczowych na niewpisanych do ksiąg gruntowych nieruchomościach i budynkach (Dz. Ust. P. austr. Nr. 87).

Decyzje, przewidziane w art. 3, wolne są od opłat stemplowych.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.