Przekazywanie i zwrot środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.181.1330

Akt utracił moc
Wersja od: 6 października 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 września 2006 r.
w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności

Na podstawie art. 211 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa tryb i terminy przekazywania środków z budżetu państwa na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności, dla którego ramy programowania określono rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia strategii wykorzystania Funduszu Spójności na lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 176, poz. 1827), zwanego dalej "Funduszem", oraz tryb i terminy zwrotu pożyczek do budżetu państwa, a w szczególności:
1)
dokumenty niezbędne do przekazania pożyczki;
2)
sposób ustalania transz pożyczki i warunki przekazywania środków;
3)
tryb i termin rozliczenia pożyczki;
4)
sposób zwrotu pożyczki;
5)
tryb i termin zwrotu pożyczki, w przypadku, o którym mowa w art. 211 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, zwanej dalej "ustawą";
6)
wysokość prowizji bankowych;
7)
wysokość oprocentowania.
§  2.
Minister odpowiedzialny za zarządzanie Funduszem przekazuje Ministrowi Finansów, do 15. dnia każdego miesiąca, zapotrzebowanie na środki na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz w okresie kolejnych 3 miesięcy, z tym że zapotrzebowanie na pierwszy miesiąc tego okresu sporządza się w ujęciu dekadowym.

Pożyczki dla państwowych jednostek budżetowych

§  3.
1.
Udzielenie pożyczki państwowym jednostkom budżetowym następuje po złożeniu wniosku o jej udzielenie wraz z potwierdzeniem przez Instytucję Zarządzającą Funduszem zarejestrowania projektu w Komisji Europejskiej.
2.
Dokumentami niezbędnymi do przekazania pożyczki są:
1)
umowa pożyczki;
2)
harmonogram przekazywania transz pożyczki, opracowany przez pożyczkobiorcę.
3.
Pożyczkobiorca dokonuje miesięcznej aktualizacji harmonogramu przekazywania transz pożyczki.
4.
Minister Finansów przekazuje środki na prefinansowanie na rachunek bankowy pożyczkobiorcy, wskazany w umowie pożyczki, w terminie i w wysokości określonych w harmonogramie przekazywania transz pożyczki.
§  4.
1.
Pożyczkobiorca przekazuje Ministrowi Finansów, do 15. dnia każdego miesiąca, informacje o wydatkach dokonanych ze środków pożyczki w miesiącu poprzednim.
2.
Przekazanie informacji, o której mowa w ust. 1, jest warunkiem przekazania następnej transzy pożyczki.

Pożyczki dla jednostek samorządu terytorialnego

§  5.
1.
Udzielenie pożyczki jednostkom samorządu terytorialnego następuje po złożeniu wniosku o jej udzielenie wraz z potwierdzeniem przez Instytucję Zarządzającą Funduszem zarejestrowania projektu w Komisji Europejskiej.
2.
Dokumentami niezbędnymi do przekazania pożyczki są:
1)
umowa pożyczki;
2)
harmonogram przekazywania transz pożyczki, opracowany przez pożyczkobiorcę.
3.
Oryginał umowy pożyczki Instytucja Pośrednicząca w Zarządzaniu Funduszem przesyła Ministrowi Finansów.
4.
Pożyczkobiorca dokonuje miesięcznej aktualizacji harmonogramu przekazywania transz pożyczki.
5.
Oprocentowanie pożyczki jest równe 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych, sprzedanych na ostatnim przetargu, przeprowadzonym w miesiącu, poprzedzającym dany kwartał kalendarzowy, dla każdej transzy pożyczki ciągnionej w tym kwartale, z zastrzeżeniem art. 209 ust. 5 ustawy.
6.
Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio w przypadku zawierania umów pożyczki przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie ministra odpowiedzialnego za zarządzanie Funduszem.
§  6.
Środki z budżetu państwa na prefinansowanie są przekazywane na rachunek bankowy Ministra Finansów do obsługi pożyczek, w terminie i w wysokości wynikających z zapotrzebowania, o którym mowa w § 2.
§  7.
W przypadku zlecenia Bankowi Gospodarstwa Krajowego zawierania umów pożyczek, Bank Gospodarstwa Krajowego występuje do Ministra Finansów o zasilenie rachunku bankowego, o którym mowa w § 6.
§  8.
1.
Pożyczkobiorca przekazuje ministrowi odpowiedzialnemu za zarządzanie Funduszem, do 7. dnia każdego miesiąca, informacje o wydatkach dokonanych ze środków pożyczki w miesiącu poprzednim.
2.
Minister odpowiedzialny za zarządzanie Funduszem przekazuje Ministrowi Finansów, do 15. dnia każdego miesiąca, informacje o wykorzystaniu środków pożyczek w miesiącu poprzednim.
3.
Przekazanie informacji, o której mowa w ust. 2, jest warunkiem przekazania środków na zasilenie rachunku bankowego, o którym mowa w § 6.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio w przypadku zlecenia zawierania umów przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
§  9.
Pożyczkobiorca ponosi koszty prowizji zgodnie z tabelami prowizji i opłat banku.

Zwrot i rozliczenie pożyczki

§  10.
1.
Zwrot środków z otrzymanej pożyczki następuje z rachunku bankowego Instytucji Pośredniczącej w Zarządzaniu Funduszem, prowadzonego w Narodowym Banku Polskim dla Funduszu, w terminie określonym w umowie pożyczki, po przedstawieniu przez pożyczkobiorcę wniosku o refundację poniesionych wydatków z budżetu Unii Europejskiej wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki, zweryfikowanymi i zatwierdzonymi przez Instytucję Pośredniczącą w Zarządzaniu Funduszem.
2.
W przypadku zwrotu pożyczek przez państwowe jednostki budżetowe, środki z rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 1, są przekazywane na rachunek bankowy budżetu państwa w Narodowym Banku Polskim, wskazany w umowie pożyczki.
3.
W przypadku zlecenia Bankowi Gospodarstwa Krajowego zawierania umów pożyczek środki z rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 1, są przekazywane na rachunek bankowy, o którym mowa w § 6.
§  11.
W przypadku niewpłynięcia środków z budżetu Unii Europejskiej z przyczyn zależnych od pożyczkobiorcy, zwrot pożyczki następuje ze środków własnych pożyczkobiorcy, w terminie 3 miesięcy od dnia ostatecznego zwrotu pożyczki, określonego w umowie pożyczki.
§  12.
Spłata naliczonego oprocentowania pożyczki następuje na rachunek bankowy budżetu państwa w Narodowym Banku Polskim wskazany w umowie pożyczki, a w przypadku zlecenia Bankowi Gospodarstwa Krajowego zawierania umów pożyczek - na rachunek bankowy, o którym mowa w § 6.
§  13.
1.
Rozliczenie pożyczki następuje w terminie miesiąca od dnia ostatecznego zwrotu pożyczki określonego w umowie pożyczki, a w przypadku niewpłynięcia w tym terminie środków z budżetu Unii Europejskiej z przyczyn niezależnych od pożyczkobiorcy - na rachunek bankowy, o którym mowa w § 10 ust. 1, w terminie miesiąca od dnia ich wpływu.
2.
Rozliczenie pożyczki w przypadku, o którym mowa w § 11, następuje w terminie miesiąca od dnia zwrotu pożyczki, ze środków własnych pożyczkobiorcy.

Przepis końcowy

§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708 i Nr 170, poz. 1217 i 1218.