Przekazywanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od uposażeń żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.243 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 lutego 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 listopada 2004 r.
w sprawie przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od uposażeń żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej

Na podstawie art. 6a ust. 9 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2013 r. poz. 666, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa tryb, terminy oraz jednostki właściwe do przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzowanych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o których mowa w art. 6a ust. 1, 3, 4 i 7 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, zwanych dalej "składkami", od uposażenia wypłaconego żołnierzowi po dniu 31 grudnia 1998 r. do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, zwanej dalej "służbą", od którego nie odprowadzono składek.
Składki od uposażenia żołnierza przekazują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
1)
wojskowa jednostka budżetowa lub instytucja cywilna, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414 i 1822), na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz pozostawał w ostatnim miesiącu pełnienia służby;
2)
wojskowa jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu logistycznym żołnierz przebywał w ostatnim miesiącu pełnienia służby wojskowej, w przypadku żołnierzy pełniących służbę w instytucji cywilnej innej niż wymieniona w pkt 1 oraz w jednostce organizacyjnej, dla której Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim albo nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej, niebędącej jednostką budżetową;
3)
wojskowa jednostka budżetowa, która przejęła prawa i obowiązki rozformowanej wojskowej jednostki budżetowej, o której mowa w pkt 1 i 2; w przypadku niemożności ustalenia takiej jednostki jako następcy prawnego, ustalenia i przekazania składek dokonuje wojskowa jednostka budżetowa wskazana odpowiednio przez: Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowódcę Garnizonu Warszawa, Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego albo Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.
Składki przekazuje się na wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rachunek bankowy, przy użyciu bankowych dokumentów płatniczych określonych w art. 47 ust. 4a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121).
1.
Składki przekazuje się w terminie:
1)
60 dni od dnia zwolnienia ze służby, w przypadku żołnierza, który po zwolnieniu ze służby nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej;
2)
60 dni od dnia złożenia wniosku, w przypadku żołnierza, który po zwolnieniu ze służby spełnia jedynie warunki do nabycia prawa do wojskowej renty inwalidzkiej;
3)
niezwłocznie, nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zawiadomienie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustaleniu żołnierzowi prawa do emerytury lub renty przewidzianej w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.), w odniesieniu do żołnierza, który po zwolnieniu ze służby, pomimo spełnienia warunków do nabycia prawa do emerytury wojskowej, zgłosił wniosek o przyznanie emerytury z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r.
2.
Składki rozliczone w deklaracjach rozliczeniowych i imiennych raportach miesięcznych określonych w ustawie, o której mowa w § 3, uwzględniające cały okres służby żołnierza, przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
1)
za miesiąc grudzień, za żołnierza, który pozostawał w służbie cały rok kalendarzowy lub co najmniej w grudniu danego roku kalendarzowego;
2)
za ostatni miesiąc pozostawania w służbie, za żołnierza, który został zwolniony ze służby w trakcie roku kalendarzowego.
3.
Deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne, o których mowa w ust. 2, należy przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminach określonych w ust. 1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od uposażeń żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 27, poz. 240).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.