Przejście na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.57.456

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 grudnia 1948 r.

USTAWA
z dnia 18 listopada 1948 r.
przejściu na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.

1.
Lasy i grunty leśne, stanowiące własność związków samorządu terytorialnego, przechodzą z mocy samego prawa na własność Państwa.
2.
Nieużytki i grunty rolne, stanowiące własność związków samorządu terytorialnego, podlegają przejęciu na własność Państwa, jeżeli w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostaną pod zalesienie.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do lasów i innych gruntów, znajdujących się w granicach administracyjnych miast, a także do znajdujących się poza tymi granicami, jeżeli w planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych i kultury społecznej ludności miast, ośrodków przemysłowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz innych osiedli.
4.
Lasy i grunty leśne, znajdujące się w granicach administracyjnych miast, mogą być przejęte na własność Państwa, jeżeli nie są niezbędne dla zaspokojenia potrzeb, wymienionych w ust. 3, i stanowią przedmiot trwałej uprawy leśnej.

Wraz z lasami i gruntami, wymienionymi w art. 1, przechodzą bądź podlegają przejęciu na własność Państwa, jeżeli stanowią własność tego zamego związku samorządu terytorialnego:

a)
śródleśne łąki i inne grunty, których obszar nie przekracza 50 ha,
b)
grunty deputatowe administracji i straży leśnej,
c)
wszelkie, służące do prowadzenia gospodarstwa leśnego, ruchomości i nieruchomości wraz z ich częściami składowymi i przynależnościami, choćby znajdowały się na terenie, nie objętym przepisami art. 1,
d)
wszelkie zapasy materiałowe (remanenty) w lasach i zakładach z wyjątkiem jedynie przerobionych już materiałów drzewnych, znajdujących się w zakładach przemysłu drzewnego.

O przejęciu lasów i innych gruntów, wymienionych w art. 1 ust. 2 i 4, orzeka Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej albo Ministrem Ziem Odzyskanych i Ministrem Odbudowy - za zgodą Rady Państwa.

1.
Państwo przejmuje uprawnienia, związane gospodarczo z przejętymi przedmiotami majątkowymi, i zobowiązania, zaciągnięte w związku z gospodarką leśną.
2.
Ciążące na przejętych nieruchomościach hipoteki, zabezpieczające zobowiązania, wymienione w ust. 1, służebności jak również dotychczasowe uprawnienia, wynikające z prawa wodnego i innych szczególnych przepisów - pozostają w mocy.
3.
Sprawę odpowiedzialności Skarbu Państwa za hipoetki i inne prawa rzeczowe, nie wymienione w ust. 2, określą osobne przepisy prawne.
1.
Umowy, dotyczące użytkowania przejętych na własność państwa przedmiotów majątkowych, szkodliwe dla państwowej gospodarki leśnej, mogą być rozwiązane. Uznanie umów za szkodliwe i ich rozwiązanie następuje w drodze uchwały Rady Państwa, powziętej na wniosek Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Administracji Publicznej albo Ziem Odzyskanych.
2.
Z tytułu rozwiązania umowy użytkujący może dochodzić jedynie zwrotu poniesionych, a nie zamortyzowanych nakładów.

Wpływy z przejętych na własność Państwa przedmiotów majątkowych, projektowanie w budżetach związków samorządu terytorialnego, a nie zrealizowane w okresie w okresie bieżącym, będą przekazane na rzecz odpowiednich związków samorządu terytorialnego w trybie i na zasadach, ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych - za zgodą Rady Państwa.

1.
Lasy i inne grunty, które zostaną uznane za niezbędne dla zaspokojenia potrzeb zdrowotnych i kultury społecznej ludności miast, ośrodków przemysłowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz innych osiedli, jak również dla potrzeb, związanych z ich rozbudową, mogą być przekazane na własność związków samorządu terytorialnego. O przekazaniu orzeka na wniosek organów samorządu terytorialnego bądź zainteresowanych ministrów Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej albo Ziem Odzyskanych, Ministrem Skarbu i Ministrem Odbudowy - za zgodą Rady Państwa.
2.
Minister Leśnictwa może w trybie, przewidzianym w ust. 1, zezwolić na terenowe wykorzystanie dla potrzeb, wymienionych w art. 1 ust. 3, pewnych obszarów lasów państwowych.

Przepisanie tytułu własności przejętych nieruchomości i praw rzeczowych w księgach wieczystych nastąpi na wniosek właściwej dyrekcji lasów państwowych lub zainteresowanego związku samorządu terytorialnego.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Leśnictwa oraz innym zainteresowanym ministrom.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą w przedmiotach, uregulowanych niniejszą ustawą, przepisy dekretów: z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 75,poz. 533 i z 1937 r. nr 21, poz. 130) oraz z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 82).