Przejmowanie budynków w zarząd państwowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.38.237

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1968 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 9 czerwca 1959 r.
w sprawie przejmowania budynków w zarząd państwowy.

Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
1.
Budynki mieszkalne nie stanowiące własności Państwa mogą być przyjęte w zarząd właściwych do spraw gospodarki mieszkaniowej organów prezydiów rad narodowych w przypadkach i w trybie określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przepis ust. 1 nie stosuje się do budynków spółdzielni mieszkaniowych, domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych.
Przejęcie w zarząd budynków mieszkalnych może nastąpić w przypadkach:
1)
jeżeli zarząd budynku nie jest przez właściciela w ogóle sprawowany,
2)
jeżeli właściciel nie sprawuje zarządu w sposób należyty, co pociąga za sobą zagrożenie budynku,
3)
jeżeli właściciel budynku zwróci się do właściwego do spraw gospodarki mieszkaniowej organu prezydium rady narodowej z wnioskiem o objęcie budynku w zarząd.
O przejęciu w zarząd budynków powożonych w miastach orzekają organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych (w miastach wyłączonych z województw - prezydiów dzielnicowych rad narodowych), a o przejęciu w zarząd budynków położonych w osiedlach i gromadach - organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów powiatowych rad narodowych.
Przejęcie budynku w zarząd z przyczyn wymienionych w § 2 pkt 1 dopuszczalne jest w przypadku stwierdzenia przez właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej, że właściciel budynku nie wykonuje czynności związanych z jej administracją osobiście lub przez osoby trzecie.
1.
Przejęcie budynku w zarząd z przyczyn wymienionych w § 2 pkt 2 jest dopuszczalne, gdy właściwy do spraw administracji organ prezydium rady narodowej sprawujący nadzór nad utrzymaniem budynków stwierdzi, że właściciel nie utrzymuje budynku w należytym stanie, co pociąga za sobą zagrożenie budynku, i wezwie właściciela do przeprowadzenia robót doprowadzających budynek do należytego stanu w zakreślonym w wezwaniu, technicznie uzasadnionym terminie, a właściciel budynku nie zastosuje się do tego wezwania.
2.
Utrzymanie budynku w należytym stanie w rozumieniu niniejszego rozporządzenia polega na przeprowadzaniu potrzebnych bieżących napraw uszkodzeń powstałych w toku eksploatacji budynku, a w szczególności napraw urządzeń elementów zewnętrznych i konstrukcyjnych (dachu, balkonów, tynków itd.) oraz bieżących napraw instalacji i urządzeń wewnętrznych (instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych itd.).
W przypadku gdy właściciel zgłasza do właściwego do spraw gospodarki mieszkaniowej organu prezydium rady narodowej wniosek o przejęcie w zarząd budynku (§ 2 pkt 3), wydanie decyzji o przejęciu budynku następuje po rozpatrzeniu przez ten organ wniosku przy wzięciu pod uwagę jego zasadności.
1.
Decyzję w sprawie przejęcia budynku w zarząd (§ 4-6) doręcza się właścicielowi na piśmie; decyzja powinna zawierać uzasadnienie.
2. 2
(skreślony).
1.
Właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej po przejęciu budynku w zarząd obowiązany jest prowadzić ten zarząd zgodnie z przepisami normującymi sprawowanie zarządu budynków mieszkalnych.
2.
Nakłady poniesione przez organ wymieniony w ust. l w związku z prowadzeniem zarządu nieruchomości, nie znajdujące pokrycia w dochodach z niej uzyskiwanych, ulegają na wniosek tego organu hipotecznemu zabezpieczeniu na nieruchomości przejętej w zarząd. Podstawą wpisu jest prawomocna decyzja wymienionego organu, zawierająca dane niezbędne do dokonania wpisu.
3.
Kapitalne remonty budynków przeprowadza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz wykańczaniu i nadbudowie budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 27, poz. 166).
Rozliczenie z tytułu sprawowania zarządu budynkiem następuje przy przywróceniu właścicielowi zarządu tego budynku.
1.
Zarząd budynkiem będzie przywrócony właścicielowi na jego wniosek w przypadku, gdy ustaną przyczyny, które spowodowały przejęcie budynku w zarząd państwowy, a właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej (§ 3) uzna, że właściciel będzie sprawował zarząd budynkiem w sposób należyty, zapewniając właściwą konserwację i zabezpieczenie budynku.
2. 3
Przywrócenie zarządu budynkiem nie może nastąpić przed dokonaniem rozliczeń i spłatą kosztów, poniesionych w związku z prowadzeniem zarządu tym budynkiem przez właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej. Zwrot może nastąpić z końcem roku kalendarzowego. Odpowiedni wniosek właściciel nieruchomości powinien złożyć najdalej do dnia 30 czerwca. Decyzję o przywróceniu zarządu budynkiem wydaje organ do spraw gospodarki mieszkaniowej wymieniony w § 3. Przekazanie budynku właścicielowi następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Do decyzji w sprawie przywrócenia właścicielowi zarządu budynkiem stosuje się przepis § 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.48.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1968 r.
2 § 7 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.48.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1968 r.
3 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.48.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1968 r.