Przejęcie przez władze skarbowe wymiaru i poboru niektórych podatków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.43.338

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 7 czerwca 1933 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o przejęciu przez władze skarbowe wymiaru i poboru niektórych podatków.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o przejęciu przez władze skarbowe wymiaru i poboru niektórych podatków (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 168) zarządza, się co następuje:
Z dniem 1 lipca 1933 r. przejmują urzędy skarbowe od władz samorządowych wymiar i pobór państwowego podatku od nieruchomości w gminach miejskich oraz od niektórych budynków w gminach wiejskich, podatku od lokali oraz państwowego podatku od placów budowlanych, jako też dodatków komunalnych do państwowego podatku od nieruchomości i państwowego podatku od placów budowlanych z następującemi wyjątkami:

W mieście stołecznem Warszawie oraz, w miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Sosnowcu i Wilnie przejęcie przez urzędy skarbowe od władz samorządowych wymiaru i poboru państwowego podatku od nieruchomości oraz państwowego podatku od placów budowlanych następuje z dniem 1 września 1933 r. zaś przejęcie wymiaru i poboru podatku od lokali z dniem 1 października 1933 r.

1)
Czynności wstępne do przekazania agend rozpoczną się bezzwłocznie po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia.
2)
Władze skarbowe przez swoich delegatów współdziałają przed terminem przekazania agend z władzami samorządowemi przy ustalaniu stanu agend, w szczególności przy prawidłowem zamknięciu ksiąg bierczych z okresu budżetowego 1932/33 i założeniu ksiąg na okres budżetowy 1933/34 w stanie przygotowanym do normalnego biegu czynności po objęciu agend przez urzędy skarbowe.
3)
W tych miejscowościach, gdzie istnieje więcej niż jeden urząd skarbowy, a. księgi biercze na okres budżetowy 1933/34 już zostały założone według innego podziału terytorjalnego, nie pokrywającego się w całości z rejonami urzędów skarbowych, księgi biercze mają być przegrupowane według rejonów urzędów skarbowych, ewentualnie należy przenieść konta podatkowe do innych ksiąg, przeznaczonych dla właściwych terytorjalnie urzędów skarbowych. Tak założone księgi winny być oparafowane i poświadczone przez odnośne władze samorządowe, a wyprowadzone w tych księgach i uzgodnione zaległości początkowe mają być stwierdzone podpisami upoważnionych urzędników samorządowych oraz delegata władzy skarbowej pod ogólną sumą wyrażoną słownie.
4)
Do czasu przekazania agend władze samorządowe pobierają i zarachowują w sposób właściwy wpłaty, prowadzą księgi dokładnie do ostatniego dnia operacyj kasowych, prowadzą według rejonów urzędów skarbowych pamiętniki nadpłat na ustalonych drukach, dostarczanych na zapotrzebowanie przez właściwe izby skarbowe; przechowują również przy właściwych księgach bierczych w specjalnych zbroszurowanych teczkach dowody kasowe i rachunkowe (asygnacje, dowody wpłat P. K. O., wykazy i t. p., na podstawie których odkontowano uiszczenia w księgach bierczych) i jeżeli dowód kasowy obejmuje także inne należności, należy dołączyć oryginał lub wyciąg, potwierdzony przez upoważnionego urzędnika; sporządzają i przesyłają władzom skarbowym sprawozdania miesięczne o stanie zaległości, przypisach, odpisach i uiszczeniach, uzupełnionych danemi o kwotach podatków nieprzekazanych do kasy urzędu skarbowego do miesiąca sprawozdawczego, przekazanych w miesiącu sprawozdawczym i podlegających przekazaniu w miesiącu następnym.
5)
Władze samorządowe sporządzą sprawozdanie roczne za okres budżetowy 1932/33 i przedłożą je właściwej władzy skarbowej,
1)
Ustalone na dzień 1 kwietnia 1933 r. sumy zaległości początkowych po uwzględnieniu przypisów, odpisów, zwrotów i uiszczeń, podanych w miesięcznych sprawozdaniach władz, samorządowych, urzędy skarbowe wykażą w rejestrze przypisów i odpisów, a izby skarbowe w księdze głównej i w sprawozdaniu za odnośny miesiąc.
2)
Sumy pobrane przez władze samorządowe, lecz, nie odprowadzone do kasy urzędu skarbowego przez kasy samorządowych władz wymiarowych do dnia przekazania agend urzędom skarbowym, utrzymane będą w osobnej ewidencji aż do zupełnego ich wyrównania. W miejscowościach, gdzie istnieje więcej niż jeden urząd skarbowy, ewidencję tę prowadzić będzie pierwszy urząd skarbowy.
1)
Od oznaczonego w § 1 terminu władze samorządowe nie mają prawa przyjmowania wpłat z tytułu przedmiotowych podatków wraz, z dodatkami, a w razie zgłoszenia się płatników obowiązane są udzielać im wyczerpujących informacyj o sposobie uskutecznienia wpłaty ewentualnie za pośrednictwem P. K. O. na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
2)
Wpłaty uskuteczniane za pośrednictwem P. K. O. niewłaściwie na konto władz samorządowych po przekazaniu agend urzędom skarbowym, przekażą władze samorządowe właściwym urzędom skarbowym niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu kontowego, najpóźniej w dniu następnym przy równoczesnem przesłaniu wykazu dowodów wpłaty (dat, numerów, z tytułu jakiego podatku, nazwisk wpłacających i kwot, na które zostały wystawione dowody).
3)
Wpłaty na poczet przedmiotowych podatków, zarachowane przez kasy samorządowych władz do sum przechodnich z powodu niepodania przez strony wpłacające szczegółów, niezbędnych do prawidłowego zarachowania wpłaty, przeleją władze samorządowe do depozytów właściwej izby skarbowej w terminie do 30 dni od daty przekazania agend władzom skarbowym przy równoczesnem przesłaniu tej izbie imiennego wykazu wpłat względnie oryginalnych dowodów wpłaty.
1)
Na podstawie spisów nieruchomości, lokali i placów budowlanych ustali się zalegające w dniu przejęcia agend wymiary podatkowe, a na podstawie ewidencji odwołań niezałatwione odwołania.
2)
Księgi biercze założone na okres budżetowy 1933/34 i za lata poprzednie, dowody rachunkowe, kasowe oraz dzienniki i zestawienia za okres budżetowy 1933 34 do terminu przejęcia, wszelkie akta wymiarowe za rok bieżący i za lata poprzednie, wszelką korespondencję, odwołania zalegające i załatwione, spisy, ewidencje, wykazy statystyczne tudzież pozostałe druki skarbowe przekażą władze samorządowe urzędom skarbowym.
3)
Urzędnik wyznaczony przez władzę samorządową przekaże agendy delegatowi władzy skarbowej. W miastach, będących siedzibą dwu lub więcej miejskich urzędów skarbowych, izba skarbowa wyznaczy delegatów władzy skarbowej, którzy przejęte akta przekażą właściwym terytorjalnie urzędom skarbowym.
Fakt przekazania agend ma być stwierdzony protokolarnie. W protokóle wyszczególni się zwięźle przekazane akta i przy dołączeniu odpowiednich wykazów, jako załączników protokółu, przedstawi stan, agend ustalony na dzień przejęcia.

Protokół ma być spisany w dwu egzemplarzach; podpiszą go osoby, biorące udział w czynności. Jeden egzemplarz protokółu pozostaje u władzy przekazującej, a drugi u władzy przejmującej agendy. Władze te w ciągu trzech dni po przejęciu przedłożą odpis protokółu swojej władzy przełożonej.

Urzędy skarbowe na podstawie otrzymanych akt wymiarowych oraz dowodów kasowych i rachunkowych (§ 2 punkt 4) poddadzą szczegółowemu sprawdzeniu zapisy, dokonane w księgach bierczych okresu budżetowego 1933/34, usuną ewentualne rozbieżności, a o poważniejszych wadliwościach i uchybieniach doniosą izbie skarbowej.
Odszkodowanie za wymiar i pobór powyższych podatków w czasie przejściowym od daty przejęcia agend przez urzędy skarbowe rozdziela się w sposób następujący:

A. Podatek od lokali.

Z wpływów osiągniętych po koniec grudnia 1933 r. na rzecz Funduszu Rozbudowy Miast i Funduszu Kwaterunku Wojskowego potrącać będą władze skarbowe 3% tytułem odszkodowania za wymiar i pobór, z czego 11/2% wypłacać będą odnośnym miastom za dokonany wymiar a 11/2% zarachowywać na dochód Skarbu Państwa; z wpływów zaś na rzecz miast władze skarbowe potrącać będą na dochód Skarbu Państwa 11/2% jako odszkodowanie za pobór.

Począwszy od 1 stycznia 1934 r. pełne 3% od całej sumy wpływów (łącznie z wpływami na rzecz miast) przypadać będzie Skarbowi Państwa.

B. Podatek od placów budowlanych.

Z wpływów, osiągniętych po koniec grudnia 1933 r. na rzecz Funduszu Rozbudowy Miast, władze skarbowe potrącać będą 3% tytułem odszkodowania za wymiar i pobór, i czego 11/2% wypłacać będą odnośnym miastom za dokonany wymiar a 11/2% zarachowywać na dochód Skarbu Państwa; z wpływów zaś na poczet dodatków komunalnych potrącać będą na rzecz Skarbu Państwa 11/2% za pobór tych dodatków.

Począwszy od dnia 1 stycznia 1934 r. Skarbowi Państwa przypadać będzie pełne 3% od sumy wpływów na rzecz Funduszu Rozbudowy Miast oraz 2% od sumy wpływów na poczet dodatków komunalnych.

C. Podatek od nieruchomości.

Z wpływów państwowego podatku od nieruchomości w gminach miejskich oraz od niektórych budynków w gminach wiejskich, osiągniętych po koniec marca 1934 r. wypłacać będą władze skarbowe odnośnym związkom komunalnym 2% wynagrodzenia za dokonany wymiar; z wpływów zaś dodatków komunalnych do tego podatku władze skarbowe potrącać będą na rzecz Skarbu Państwa 1% wynagrodzenia za pobór tych dodatków.

Od dnia 1 kwietnia 1934 r. Skarbowi Państwa przypadać będzie pełne 2% odszkodowania za wymiar i pobór dodatków komunalnych do państwowego podatku od nieruchomości.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.