Rozdział 4 - Organizacja i przedstawicielstwo - Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.26.138

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  4

Organizacja i przedstawicielstwo

1.
PKP zarządza i reprezentuje je Dyrektor Generalny PKP, powoływany i odwoływany przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
2.
Dyrektor Generalny PKP, działając zgodnie z przepisami prawa, podejmuje decyzje samodzielnie i ponosi za nie odpowiedzialność.
3.
Dyrektor Generalny PKP za zgodą Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności powołuje i odwołuje zastępców Dyrektora Generalnego PKP, głównego księgowego PKP i przedstawicieli PKP za granicą.

Zadania PKP wykonują:

1)
Dyrekcja Generalna PKP,
2)
dyrekcje okręgowe kolei państwowych, prowadzące działalność na określonym obszarze sieci kolei,
3) 7
(skreślony),
4)
inne jednostki organizacyjne PKP.
1.
Organizację i funkcjonowanie PKP określa statut.
2.
Statut PKP określa w szczególności:
1)
podział sieci kolei znajdującej się w eksploatacji PKP na okręgi kolei państwowych oraz nazwy i siedziby dyrekcji okręgowych kolei państwowych,
2)
organizację wewnętrzną Dyrekcji Generalnej PKP,
3)
zasady tworzenia, łączenia i likwidacji zakładów i innych jednostek organizacyjnych, w tym przedstawicielstw PKP za granicą,
4)
system kontroli wewnętrznej,
5)
stosunki prawne między jednostkami organizacyjnymi PKP,
6)
jednostki organizacyjne, których kierowników powołuje się w drodze konkursu, oraz zasady i tryb przeprowadzania konkursu.
3.
Statut PKP, przedstawiony przez Dyrektora Generalnego PKP, zatwierdza Minister Transportu, Żeglugi i Łączności.
1.
Statut PKP może przewidywać powołanie kolegium i rady techniczno-ekonomicznej oraz innych organów doradczych i opiniodawczych Dyrektora Generalnego PKP.
2.
Członków kolegium oraz rady techniczno-ekonomicznej powołuje i odwołuje Dyrektor Generalny PKP.

Dyrektor Generalny PKP wydaje zarządzenia wewnętrzne, instrukcje służbowe i regulaminy normujące organizację i działalność PKP.

1.
Dyrektor Generalny PKP powołuje komisję do spraw sporów majątkowych powstałych między jednostkami organizacyjnymi PKP, określa jej skład osobowy i tryb postępowania przed komisją.
2.
Komisji przewodniczy radca prawny.
1.
PKP wspólnie z innymi osobami prawnymi, a także osobami fizycznymi, może w celach gospodarczo uzasadnionych tworzyć jednostki gospodarcze przewidziane w przepisach prawa.
2.
Warunki i tryb tworzenia oraz zasady funkcjonowania jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy ustawowe.
3.
Do włączenia do PKP lub wydzielania z niego przedsiębiorstwa państwowego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, dotyczące łączenia i podziału przedsiębiorstw.
1. 8
Do dokonywania czynności prawnych samodzielnie w imieniu PKP są uprawnieni Dyrektor Generalny PKP oraz kierownicy jednostek organizacyjnych PKP określonych w art. 20 pkt 2, w zakresie działalności tych jednostek; zastępcy Dyrektora Generalnego PKP oraz pełnomocnicy PKP działają w granicach ich umocowania.
2.
Jeżeli czynności prawne dokonywane przez osoby określone w ust. 1 obejmują rozporządzenie prawem, którego wartość przekracza granicę wartości określoną w statucie, lub czynności te mogą spowodować powstanie zobowiązania PKP do świadczenia o wartości powyżej granicy określonej w statucie, do skuteczności oświadczeń woli jest wymagane współdziałanie co najmniej dwóch osób.
1. 9
Pełnomocników PKP ustanawiają i odwołują Dyrektor Generalny PKP oraz kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 20 pkt 2.
2.
Udzielenie pełnomocnictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3.
Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa podlega ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorstw państwowych. Nie dotyczy to pełnomocnictwa do dokonywania poszczególnych czynności oraz ustanowienia pełnomocnictw procesowych.
7 Art. 20 pkt 3 skreślony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.91.107.463) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1992 r.
8 Art. 26 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.91.107.463) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1992 r.
9 Art. 27 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.91.107.463) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1992 r.