Rozdział 2 - Działalność PKP - Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.26.138

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  2

Działalność PKP

1. 2
Przedmiotem działalności PKP jest:
1)
przewóz osób i rzeczy oraz świadczenie usług związanych z przewozem,
2)
budowa, przebudowa i utrzymanie kolei,
3)
prowadzenie spedycji krajowej i międzynarodowej.
2.
PKP może podjąć inną działalność, jeżeli nie ogranicza to działalności określonej w ust. 1. Podjęcie takiej działalności podlega ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorstw państwowych.

PKP jest zobowiązane do utrzymywania kolei w stanie zapewniającym sprawne wykonywanie przewozów, regularność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego, ochronę środowiska naturalnego i przeciwpożarową oraz zachowania wymagań sanitarnych.

PKP prowadzi działalność z zachowaniem wymagań dotyczących bezpieczeństwa państwa oraz wykonuje zadania wynikające z przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym w szczególności w zakresie przewozów wojskowych i przygotowania kolei na potrzeby obrony państwa.

Do PKP należy wykonywanie, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach, zadań z zakresu administracji państwowej, w szczególności w zakresie:

1)
nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o porządku na kolejach użytku publicznego,
2)
zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarze kolejowym,
3)
nadzoru technicznego oraz innych zadań dotyczących kolei użytku niepublicznego,
4)
postępowania egzekucyjnego w administracji.

PKP uczestniczy w realizacji zadań systemu oświaty i wychowania, w szczególności w celu zapewnienia wykwalifikowanych kadr, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

PKP prowadzi działalność związaną z ustalaniem i wypłatą świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin.

1.
PKP organizuje i prowadzi kolejową służbę zdrowia.
2.
Do kolejowej służby zdrowia należy:
1)
opieka zdrowotna, obejmująca profilaktykę, lecznictwo i rehabilitację pracowników, emerytów, rencistów kolejowych i członków ich rodzin oraz uczniów szkół kolejowych,
2)
udzielanie pomocy leczniczej w nagłych wypadkach na obszarze kolejowym,
3)
prowadzenie orzecznictwa lekarskiego mającego na celu ustalanie przydatności do wykonywania pracy w PKP.

(skreślony).

1.
PKP prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury kolejowej są finansowane ze środków własnych PKP, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury kolejowej, w części dotyczącej przewozu osób, są finansowane z budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej, w wysokości 50% wydatków ponoszonych na budowę, modernizację i utrzymanie infrastruktury kolejowej.
4.
Różnica między wpływami uzyskiwanymi z opłat określonych w krajowej taryfie za przewozy osób a kosztami przewozu wraz z narzutem zysku jest finansowana dotacją przedmiotową z budżetu państwa, udzielaną z uwzględnieniem dotacji, o której mowa w ust. 3.
1.
PKP jest uprawnione do zawierania z kolejami innych krajów umów i porozumień w zakresie współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej, socjalnej, kulturalnej, a także do współpracy z kolejowymi organizacjami międzynarodowymi, zgodnie ze statusem prawnym tych organizacji.
2.
Minister Transportu, Żeglugi i Łączności może określać warunki współpracy, o której mowa w ust. 1.
1.
W razie gdy wyniki działalności PKP wymagają wszczęcia postępowania mającego na celu poprawę gospodarki PKP, Minister Transportu, Żeglugi i Łączności może powołać komisję w celu zbadania jego stanu gospodarczego, dokonania oceny tego stanu i przedstawienia wynikających z oceny wniosków.
2.
Na podstawie wniosków komisji Minister Transportu, Żeglugi i Łączności może zobowiązać Dyrektora Generalnego PKP do:
1)
przeprowadzenia postępowania wewnętrznego, mającego na celu poprawę gospodarki PKP,
2)
przedstawienia projektu programu uzdrowienia gospodarki PKP,
3)
realizacji programu zatwierdzonego przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności.
2 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.91.107.463) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.
3 Art. 61 dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.91.107.463) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.
4 Art. 12 skreślony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 19 października 1991 r. (Dz.U.91.107.463) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.