§ 6. - Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.17.107

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1949 r.
§  6.
1.
Wpłacane kwoty przedpłat podlegają zarachowaniu w sposób następujący:
1)
przedpłaty pobrane w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 1:
a)
25% przedpłaty - na zaliczkę, na podatek obrotowy za dany miesiąc,
b)
75% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc;
2)
przedpłaty pobrane w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 2, 3 i 4:
a)
50% przedpłaty - na zaliczkę na podatek obrotowy za dany miesiąc,
b)
50% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Urząd skarbowy (rewizyjny) może na wniosek podatnika zarachować przedpłaty w innym stosunku po pokryciu należności z tytułu podatku dochodowego.
3.
Jeżeli ze względu na miejsce zamieszkania podatnika właściwe są dla spraw podatku obrotowego i podatku dochodowego różne urzędy skarbowe (rewizyjne), urząd skarbowy (rewizyjny), do którego przedpłata została wpłacona, przekazuje urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) właściwemu w sprawach podatku dochodowego część przedpłaty przypadającą stosunkowo na zaliczkę na podatek dochodowy.
4.
Jeżeli wykonującym roboty budowlane bądź inne prace związane z robotami budowlanymi lub sporządzającym plany budowlane jest spółka jawna lub spółka komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób suma przedpłaty w części przypadającej na podatek dochodowy ma być rozłożona na konta spólników. Wniosek w tym przedmiocie powinien być złożony na piśmie urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) właściwemu według siedziby spółki i powinien wskazywać urzędy skarbowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku urząd skarbowy (rewizyjny) część przedpłaty przypadającą na podatek dochodowy rozkłada na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.