Rozdział 7 - Przenoszenie i przewóz materiałów wybuchowych i środków zapalczych na terenie zakładu górniczego. - Przechowywanie i używanie w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.22.89

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZDZIAŁ  7.

Przenoszenie i przewóz materiałów wybuchowych i środków zapalczych na terenie zakładu górniczego.

§  42.
1.
Wydany ze składu materiał wybuchowy (środki zapalcze), o ile nie został bezpośrednio w składzie włożony do strzelniczych skrzynek (puszek i torb), może być na terenie zakładu górniczego przenoszony i przewożony przy zachowaniu następujących przepisów:
a)
pełne (nie otwarte) skrzynki wagi do 25 kg mogą być przenoszone ręcznie w ich fabrycznym opakowaniu, jeżeli opakowanie to jest nieuszkodzone, wytrzymałe i zaopatrzone w mocne uchwyty; do przenoszenia takich skrzynek o wadze powyżej 10 kg należy wyznaczyć dwóch ludzi,
b)
w razie ręcznego przenoszenia nie mogą być przez jedną osobę przenoszone równocześnie materiały wybuchowe i środki zapalcze,
c)
skrzynki o uszkodzonym lub niewytrzymałym opakowaniu albo nieposiadające mocnych uchwytów należy przenosić w skrzynce transportowej (§ 36 ust. 2); jeżeli ciężar skrzynki transportowej wraz z jej zawartością przekracza 10 kg, należy przeniesienie jej powierzyć dwóm ludziom; ogólny ciężar naładowanej skrzynki transportowej nie może przekraczać 25 kg,
d)
jeżeli równocześnie przenosi się ręcznie materiały wybuchowe lub środki zapalcze w kilku skrzynkach (nieotwartych lub transportowych), odległość pomiędzy poszczególnymi przenoszonymi skrzynkami ma wynosić co najmniej 10 m,
e)
jeżeli wymienione pod pkt a) skrzynki nie są przenoszone ręcznie, lecz przewożone wózkami, należy do tego celu używać wózków zaopatrzonych w tablicę z czytelnym, z daleka widocznym, napisem ostrzegawczym: "Baczność materiał wybuchowy" oraz w białą chorągiewkę. Przed załadowaniem wózki winny być wyścielone materiałem miękkim łagodzącym wstrząsy i tarcie, a skrzynki mają być zabezpieczone od uderzeń o ściany wózka; jednocześnie nie wolno jednym wózkiem przewozić materiałów wybuchowych i środków zapalczych, jak również nie mogą się w czasie przewozu znajdować na wózku ludzie ani żadne przedmioty,
f)
naładunek i wyładunek wózków ma się odbywać w obecności osoby dozoru ruchu.
§  43.
1.
W podziemnych poziomych chodnikach przewóz wózkami materiałów wybuchowych i środków zapalczych odbywać się może przy pomocy trakcji ręcznej, mechanicznej (elektrycznej), spalinowej, parowej lub liny bez końca.
2.
Jeżeli ręczną trakcją przewozi się jednocześnie kilka wózków, odległość ich od siebie powinna wynosić co najmniej 10 m.
3.
Przy trakcji mechanicznej skład pociągu powinien wynosić co najmniej 10 próżnych wózków, poza którymi dopiero mogą być doczepiane wózki z materiałem wybuchowym (środkami zapalczymi). Poza tymi wózkami należy doczepić najmniej dwa próżne wózki, ostatni winien być zaopatrzony w białą chorągiewkę.
4. 24
Jeżeli do przewozu używa się liny bez końca, wózek z materiałem wybuchowym (środkiem zapalczym) powinien być doczepiony w takim odstępie do najbliższego wózka roboczego, aby lina ciągnąca nie wlokła się po spągu chodnika.
§  44.
1.
Przy ręcznym przenoszeniu (§ 42 pkt a)-d) oraz przy przewozie wózkami ręcznie poruszanymi w chodnikach podziemnych ma wyprzedzać transport w odległości co najmniej 10 m człowiek z jasnym światłem zamkniętym, ostrzegający spotykanych ludzi okrzykiem: "baczność, materiał wybuchowy", jeżeli transport składa się z kilku wózków powinien wymienić ilość wózków.
2.
Podczas przenoszenia i przewozu wózkami ręcznie poruszanymi nie wolno używać światła z otwartym płomieniem, ani palić tytoniu (papierosów, cygar, fajek).
3.
Przy przenoszeniu i przewozie wózkami ręcznie poruszanymi, przy naładowywaniu, w czasie przewozu i przy wyładowywaniu należy unikać wszelkich wstrząsów, tarć i uderzeń.
4.
Na trasie transportu ma być przez czas przenoszenia lub przewozu wózkami ręcznie poruszanymi na odnośnym odcinku chodnika wstrzymana praca i mechaniczna lokomocja.
5. 25
Przy przewozie mechanicznym obowiązuje:
a)
zakaz palenia tytoniu (papierosów, cygar, fajek) i używania świateł z otwartym płomieniem na całej trasie przejazdu,
b)
nakaz zatrzymania pracy na czas transportu w tych odcinkach chodnika, przez który transport przejeżdża, w którym to celu kierownictwo robót na danym odcinku powinno być zawczasu uprzedzone o zamierzonym przejeździe transportu,
c)
nakaz unikania wszelkich wstrząsów, tarć, uderzeń przy naładowaniu i wyładowaniu wózków.
§  45.
Przy przewozie materiałów wybuchowych i środków zapalczych klatką szybową powinny być przestrzegane następujące przepisy:
a)
przewóz nie może się odbywać podczas zjazdu i wyjazdu załogi, a wszelki inny ruch klatkami ma być wstrzymany,
b)
maszyniści wyciągowi i sygnaliści szybowi powinni być o zamierzonym przewozie uprzedzeni;
c)
ruch klatki szybowej w czasie przewozu nie może przekraczać szybkości dopuszczalnej dla przewozu ludzi,
d)
obecność ludzi w klatce szybowej jest zakazana,
e)
oprócz skrzynek z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi nie mogą się w klatce szybowej znajdować inne przedmioty,
f)
skrzynki powinny być zabezpieczone od wstrząsów i ocierania się o klatkę szybową,
g)
jednocześnie nie wolno przewozić klatką szybową materiałów wybuchowych i środków zapalczych.
§  46.
Bezpośrednio do miejsca robót strzelniczych wolno materiały wybuchowe i środki zapalcze dostawiać tylko w skrzynkach strzelniczych, puszkach strzelniczych lub torbach.
§  47.
1.
Przy przenoszeniu materiałów wybuchowych i środków zapalczych w skrzynkach strzelniczych, puszkach strzelniczych i w torbach, osoby przenoszące je powinny przestrzegać jak najdalej idącej ostrożności. W szczególności zakazane jest w czasie transportu palenie tytoniu, jako też otwieranie niesionych skrzynek (puszek, torb).
2.
Jeżeli transport odbywa się przy pomocy wyciągów pionowych lub pochyłych, w wyciągu mogą znajdować się tylko osoby przenoszące puszki strzelnicze (skrzynki strzelnicze i torby) oraz osoby dozoru ruchu.
3.
Osoby przenoszące napełnione materiałem wybuchowym i środkami zapalczymi skrzynki strzelnicze, puszki strzelnicze i torby powinny, o ile korzystają z pociągów, wsiadać na wózki idące w końcu pociągu.
24 § 43 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
25 § 44 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.