Rozdział 4 - Okresy przechowywania akt spraw cywilnych i gospodarczych - Przechowywanie akt spraw sądowych oraz ich przekazywanie do archiwów państwowych lub do zniszczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1697 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 sierpnia 2022 r.

Rozdział  4

Okresy przechowywania akt spraw cywilnych i gospodarczych

§  12.  [Zaliczenie akt spraw cywilnych i gospodarczych do poszczególnych kategorii]
1. 
Do kategorii A zalicza się akta spraw:
1)
o ochronę praw autorskich i wynalazczych;
2)
z zakresu prawa osobowego dotyczących spraw o uznanie za zmarłego, o stwierdzenie zgonu, o ubezwłasnowolnienie;
3)
w których sąd przekazał zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu;
4)
w których wartość przedmiotu sporu w dniu wydania orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie przekracza dwutysięczną krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na podstawie odrębnych przepisów;
5)
mających znaczenie wyjątkowe ze względu na materiał zebrany w sprawie lub występujące w nim osoby w sprawach niewymienionych w pkt 1-4;
6)
rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz tytuły wykonawcze obejmujące orzeczenia wydane w tym postępowaniu.
2. 
Do kategorii A zalicza się rejestry podmiotów wpisanych do:
1)
rejestru przedsiębiorców;
2)
rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
3. 
Akta niewymienione w ust. 1 i 2 zalicza się do kategorii B.
4. 
Do kategorii B zalicza się dokumenty z pomocniczego zbioru dokumentów, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 41 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
§  13.  [Dodatkowe zaliczenie spraw do kategorii A]
Do kategorii A zalicza się z każdego sądu, poza aktami wymienionymi w § 12 ust. 1 i 2, po jednej sprawie typowej z okresu pięcioletniego z każdego rodzaju spraw przewidzianych w wykazie symboli spraw cywilnych.
§  14.  [Okresy przechowywania akt spraw cywilnych i gospodarczych]
1. 
Przez okres 50 lat przechowuje się akta spraw:
1)
z zakresu prawa osobowego dotyczących spraw o uznanie za zmarłego, o stwierdzenie zgonu, o ubezwłasnowolnienie;
2)
z zakresu prawa spadkowego, z tym że o dział spadku tylko, gdy obejmował nieruchomość;
3)
z zakresu prawa rzeczowego dotyczących prawa własności nieruchomości, wydania nieruchomości, o zasiedzenie nieruchomości i zniesienie współwłasności nieruchomości, rozgraniczenia, użytkowania wieczystego, z wyjątkiem roszczeń wymienionych w art. 243 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360);
4)
o podział majątku wspólnego obejmującego prawo własności nieruchomości;
5)
o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym;
6)
o egzekucji z nieruchomości.
2. 
Przez okres 30 lat przechowuje się akta spraw:
1)
o prawa niemajątkowe, z wyjątkiem akt spraw wymienionych w ust. 1 pkt 1;
2)
o rentę;
3)
o rozstrzyganie sporów z zakresu przepisów o przedsiębiorstwach państwowych i samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego;
4)
rejestrowych, z zastrzeżeniem ust. 4;
5)
upadłościowych i układowych;
6)
o dział spadku lub zniesienie współwłasności, z wyjątkiem spraw wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3;
7)
o podział majątku wspólnego, z wyjątkiem spraw wymienionych w ust. 1 pkt 4.
2a. 
Przez okres 20 lat przechowuje się akta spraw rozpoznawanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz tytuły wykonawcze obejmujące orzeczenia wydane w tym postępowaniu.
3. 
Przez okres 10 lat przechowuje się akta spraw cywilnych i gospodarczych niewymienionych w ust. 1 i 2 oraz spraw rozpoznanych w postępowaniu uproszczonym.
4. 
Akta spraw z zakresu postępowania o wpis do rejestru zastawów i do rejestru dłużników niewypłacalnych przechowuje się przez okres 2 lat. Okres ten liczy się od początku roku kalendarzowego następującego po roku, w którym na mocy prawomocnego orzeczenia nastąpiło wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów lub dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych.
5. 
Przez okres 5 lat przechowuje się dokumenty z pomocniczego zbioru dokumentów, o którym mowa w § 12 ust. 4, z zastrzeżeniem § 29 ust. 2.
§  15.  [Okresy przechowywania akt spraw rozstrzygniętych przez sądy polubowne]
Okresy wymienione w § 14 ust. 1-3 dotyczą także akt spraw rozstrzygniętych przez sądy polubowne, które przechowywane są w sądach.