Rozdział 4 - Prywatyzacja przedsiębiorstwa państwowego w drodze likwidacji - Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.51.298

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1996 r.

Rozdział  4

Prywatyzacja przedsiębiorstwa państwowego w drodze likwidacji

1.
Organ założycielski, za zgodą Ministra Przekształceń Własnościowych, może zlikwidować przedsiębiorstwo państwowe w celu:
1)
sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa,
2)
wniesienia przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia do spółki,
3)
oddania na czas oznaczony do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstwa.
2.
Decyzję o likwidacji podejmuje organ założycielski z własnej inicjatywy bądź na wniosek rady pracowniczej przedsiębiorstwa.
3.
Od decyzji, o której mowa w ust. 2, radzie pracowniczej oraz dyrektorowi przedsiębiorstwa przysługuje sprzeciw w trybie określonym w art. 61 ustawy wymienionej w art. 5 ust. 4.
1.
Likwidacja w celu oddania do odpłatnego korzystania mienia przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 37 ust. 1 pkt 3, może nastąpić, jeżeli:
1)
wniosek o likwidację i oddanie mienia do odpłatnego korzystania został uchwalony przez radę pracowniczą po zasięgnięciu opinii ogólnego zebrania pracowników (delegatów),
2)
oddanie mienia następuje na rzecz spółki,
3)
do spółki przystąpiła większość pracowników likwidowanego przedsiębiorstwa,
4)
wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, chyba że Minister Przekształceń Własnościowych postanowi inaczej,
5)
wysokość kapitału akcyjnego lub zakładowego nie będzie niższa niż 20% łącznej wartości funduszu założycielskiego i funduszu likwidowanego przedsiębiorstwa.
2.
Likwidacja w celu oddania do odpłatnego korzystania może nastąpić z pominięciem warunków przewidzianych w ust. 1 pkt 3, jeżeli spółka spełniająca te warunki nie powstanie w ciągu 2 miesięcy od dnia uchwalenia przez radę pracowniczą wniosku o likwidację albo jeżeli wyrazi na to zgodę ogólne zebranie pracowników (delegatów).
1.
Oddanie mienia do odpłatnego korzystania następuje na podstawie umowy zawartej w imieniu Skarbu Państwa przez organ założycielski.
2.
W umowie, o której mowa w ust. 1, strony mogą postanowić, że po upływie czasu, na który została zawarta, korzystający ma prawo zakupić mienie, z którego korzysta. Przy określaniu ceny kupna uwzględnia się wartość dotychczasowych świadczeń z tytułu odpłatnego korzystania z mienia.
3.
Minister Finansów określi zasady ustalania należności za korzystanie z mienia Skarbu Państwa w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2.

 

1.
Prawa i obowiązki Skarbu Państwa wynikające z umów, o których mowa w art. 39, wykonuje Minister Skarbu Państwa.
2.
Organ założycielski, który w imieniu Skarbu Państwa zawarł umowę, o której mowa w ust. 1, niezwłocznie po jej zawarciu przekazuje Ministrowi Skarbu Państwa niezbędne dokumenty i informacje do wykonywania przez niego praw i obowiązków Skarbu Państwa wynikających z tej umowy.

 

1.
Mienie zlikwidowanego przedsiębiorstwa państwowego lub zorganizowane części tego mienia organ założycielski zbywa lub oddaje do odpłatnego korzystania stosując odpowiednio przepisy art. 23, 26 i 39 ust. 3.
2.
Mienie pozostałe po likwidacji przedsiębiorstwa państwowego, którego organem założycielskim był Minister Obrony Narodowej, podlega przekazaniu na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405).

Do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, powstałych na zasadzie art. 37 ust. 1 pkt 2 oraz art. 40 pkt 1, a także do udostępniania akcji w takich spółkach stosuje się odpowiednio przepisy rozdziałów 2 i 3.

Do zbycia zorganizowanej części mienia przedsiębiorstwa państwowego stosuje się odpowiednio przepisy o zbyciu przedsiębiorstwa.

15 Art. 40 zmieniony przez art. 37 pkt 10 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
16 Art. 41 zmieniony przez art. 36 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz.U.96.90.405) z dniem 26 sierpnia 1996 r.