Rozdział 3 - Udostępnienie akcji osobom trzecim - Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.51.298

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1996 r.

Rozdział  3

Udostępnienie akcji osobom trzecim

1.
Zbywanie i obciążanie akcji należących do Skarbu Państwa w spółkach powstałych w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego, a także obejmowanie akcji w takich spółkach, jeżeli Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem, następuje na zasadach Kodeksu handlowego, chyba że przepisy niniejszego rozdziału stanowią inaczej.
2.
Zbywanie nieodpłatne akcji wymaga zgody Rady Ministrów.
3. 7
Akcje w imieniu Skarbu Państwa zbywa Minister Skarbu Państwa lub Agencja Prywatyzacji.
1. 8
Udostępnienie wszystkich akcji należących do Skarbu Państwa powinno nastąpić w ciągu dwóch lat od wpisania spółki do rejestru handlowego, chyba że Rada Ministrów albo, w przypadku gdy prywatyzacji dokonuje Agencja Prywatyzacji, Minister Skarbu Państwa ustali dłuższy termin.
2. 9
O podwyższeniu kapitału akcyjnego, w drodze emisji akcji, w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa postanawia Minister Przekształceń Własnościowych.

 

1.
Przed udostępnieniem akcji osobom trzecim Minister Skarbu Państwa lub Agencja Prywatyzacji postanawia:
1)
o przeprowadzeniu analizy celem ustalenia stanu prawnego majątku przedsiębiorstwa spółki, ze szczególnym uwzględnieniem roszczeń osób trzecich do tego majątku,
2)
o przeprowadzeniu analizy ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa spółki, celem ustalenia jego wartości oraz potrzeby wprowadzenia zmian organizacyjnych, ekonomicznych lub technicznych.
2.
Minister Skarbu Państwa lub Agencja Prywatyzacji mogą odstąpić od przeprowadzenia analiz, o których mowa w ust. 1, jeżeli wycena wartości przedsiębiorstwa została dokonana przed przekształceniem, a udostępnienie akcji ma nastąpić bezpośrednio po przekształceniu.
3.
Minister Skarbu Państwa określi, w drodze rozporządzenia, sposób przeprowadzenia analiz ich finansowania oraz kwalifikacje wymagane od osób dokonujących analiz.

Minister Skarbu Państwa lub Agencja Prywatyzacji może uzależnić udostępnienie osobom trzecim akcji od wprowadzenia w przedsiębiorstwie spółki zmian, o których mowa w art. 20 ust. 2.

1.
Przed udostępnieniem osobom trzecim akcji Minister Przekształceń Własnościowych, za zgodą Ministra Finansów, może za Skarb Państwa przejąć nieodpłatnie część lub całość długów spółki.
2.
O zamiarze przejęcia długów spółki Minister Przekształceń Własnościowych ogłasza, w sposób przewidziany dla ogłoszeń spółki, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń w terminie nie krótszym niż dwa miesiące od dnia ogłoszenia.
3.
Wierzyciele, którzy w terminie wyznaczonym zgodnie z ust. 2 nie wyrażają zgody na przejęcie ich długów, powinni być zaspokojeni lub zabezpieczeni przed przejęciem długów spółki. O przejęciu długów spółki Minister Przekształceń Własnościowych ogłasza w sposób przewidziany dla obwieszczeń spółki.
1.
Z zastrzeżeniem przepisów art. 24, akcje należące do Skarbu Państwa są zbywane w następującym trybie:
1)
w drodze przetargu,
2)
na podstawie oferty ogłoszonej publicznie,
3)
w wyniku rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.
2.
W szczególnych przypadkach Rada Ministrów może, na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych, zezwolić na inny niż określony w ust. 1 tryb zbycia akcji należących do Skarbu Państwa.
3.
Zbycie praw z akcji należących do Skarbu Państwa w innym niż określony w ust. 1 trybie lub bez zgody, o której mowa w ust. 2, jest nieważne.
4.
Minister Przekształceń Własnościowych w porozumieniu z Ministrem Finansów, w drodze rozporządzenia, określi zasady finansowania udostępniania akcji Skarbu Państwa w spółkach powstałych w wyniku przekształceń przedsiębiorstw państwowych.
1.
Pracownikom przedsiębiorstwa państwowego przekształconego w spółkę przysługuje prawo zakupu na zasadach preferencyjnych do 20% ogólnej liczby akcji tej spółki należących do Skarbu Państwa. Pracownicy zachowują prawo do nabywania i obejmowania dalszych akcji na zasadach ogólnych.
2.
Udostępnienie akcji pracownikom na zasadach preferencyjnych powinno nastąpić nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od chwili udostępnienia pierwszych akcji na zasadach ogólnych.
3.
Uprawnienia pracowników do zakupu akcji na zasadach preferencyjnych wygasają po upływie roku od chwili udostępnienia tych akcji pracownikom.
4.
Akcje zbywane na zasadach preferencyjnych sprzedawane są pracownikom po cenie obniżonej o połowę w stosunku do ceny ustalonej dla osób fizycznych, obywateli polskich, oferowanej w pierwszym dniu sprzedaży. Cena ta nie podlega zmianie w okresie, o którym mowa w ust. 3.
5.
Łączna wartość ulg przypadających pracownikom przedsiębiorstwa przekształconego w spółkę nie może przekroczyć iloczynu średniej wartości wynagrodzeń wypłaconych w gospodarce państwowej na jednego zatrudnionego w okresie 12 miesięcy poprzedzających wpisanie spółki do rejestru handlowego oraz liczby pracowników nabywających akcje.
6.
Liczbę akcji sprzedawanych na zasadach preferencyjnych poszczególnym grupom pracowników oraz warunki i terminy spłaty należności określi statut spółki, z uwzględnieniem wniosku, o którym mowa w art. 5.
7.
Z preferencyjnego zakupu akcji na warunkach przewidzianych dla pracowników mogą korzystać producenci rolni na trwale związani z przedsiębiorstwem poprzez kontraktację lub kooperację.
8.
Rada Ministrów określi rodzaje przedsiębiorstw, których akcje mogą być zakupywane na warunkach określonych w ust. 7.
1.
Sejm, na wniosek Rady Ministrów, podejmuje uchwały o emisji i wartości bonów prywatyzacyjnych służących do zapłaty za:
1)
nabycie praw z akcji powstałych w wyniku przekształcenia przedsiębiorstw państwowych,
2)
nabycie tytułów uczestnictwa w instytucjach finansowych (towarzystwach inwestycji wspólnych) dysponujących akcjami powstałymi w wyniku przekształcenia przedsiębiorstw państwowych,
3)
nabycie przedsiębiorstw lub zorganizowanych części mienia przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w art. 37.
2.
Bony prywatyzacyjne emitowane na podstawie ust. 1 są przydzielane nieodpłatnie w równej ilości wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkałym w kraju.
3.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa terminy ważności bonów poszczególnych emisji, ich formę, zasady ich rozprowadzania i realizacji, a także zasady ograniczania oraz ewentualne zakazy zbywania bonów.

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może postanowić również, że niektóre emisje bonów, o których mowa w art. 25, będą udostępnione na warunkach kredytowych.

1.
Na podstawie odrębnych przepisów zapłata za akcje nabywane od Skarbu Państwa może być dokonywana także w papierach wartościowych.
2.
Rada Ministrów, na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych, w drodze rozporządzenia, określa wymaganą formę zapłaty za akcje nabywane od Skarbu Państwa.
3.
Minister Przekształceń Własnościowych, za zgodą Ministra Finansów, może zezwolić nabywcom akcji będącym obywatelami polskimi na zapłatę za te akcje w ratach.

Agencja Prywatyzacji przekazuje prawa z akcji Ministrowi Skarbu Państwa, jeżeli akcje te nie zostały nabyte przez osoby trzecie w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu do ich udostępnienia, o którym mowa w art. 19 ust. 1.;

Państwowe osoby prawne nie mogą, bez zgody Ministra Skarbu Państwa wyrażonej w porozumieniu z Ministrem Finansów, nabywać praw z akcji należących do Skarbu Państwa.

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również do przenoszenia praw z akcji i obejmowania akcji w spółce, której jedynym akcjonariuszem jest spółka z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa.

Art.
31.-36.  14 (skreślone).
7 Art. 18 ust. 3 dodany przez art. 37 pkt 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
8 Art. 19 ust. 1 zmieniony przez art. 37 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
9 Art. 19 ust. 2 zmieniony i według numeracji ustalonej przez art. 33 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. (Dz.U.91.60.253) o spółkach z udziałem zagranicznym z dniem 4 lipca 1991 r.
10 Art. 20 zmieniony przez art. 37 pkt 6 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
11 Art. 21 zmieniony przez art. 37 pkt 7 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
12 Art. 28 zmieniony przez art. 37 pkt 8 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
13 Art. 29 zmieniony przez art. 37 pkt 9 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz.U.96.106.496) z dniem 1 października 1996 r.
14 Art. 31-36 skreślone przez art. 33 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. (Dz.U.91.60.253) o spółkach z udziałem zagranicznym z dniem 4 lipca 1991 r.