Prywatne urządzenia telefoniczne i telegraficzne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.18.104

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT 1 TELEGRAFÓW
z dnia 13 marca 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Spraw Wojskowych o prywatnych urządzeniach telefonicznych i telegraficznych.

Na podstawie art. 8 ust. 1, art. 53 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 63, poz. 481) zarządzani co następuje: 1
Na założenie i używanie prywatnego urządzenia telefonicznego z wyjątkami, przewidzianemi w art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie lub telegraficznego należy uzyskać zezwolenie.
(1)
Ubiegający się o zezwolenie powinien złożyć właściwej dyrekcji okręgu poczt i telegrafów zgłoszenie.
(2)
Do zgłoszenia należy dołączyć plan projektowanego urządzenia telefonicznego lub telegraficznego z oznaczeniem terenu (działki gruntowej, pola górniczego), schemat połączeń elektrycznych i opis działania urządzenia.
(3)
Zabrania się prowadzenia robót instalacyjnych przed uzyskaniem zezwolenia.
(4)
Sprzęt techniczny, stosowany przy zakładaniu urządzenia telefonicznego lub telegraficznego powinien odpowiadać warunkom, określonym przez Ministra Poczt i Telegrafów i dołączonym do zezwolenia.
(5)
O uruchomieniu urządzenia telefonicznego lub telegraficznego należy powiadomić właściwą dyrekcję okręgu poczt i telegrafów oraz starostę.
Urządzenie telefoniczne lub telegraficzne powinno być założone i używane w ten sposób, żeby nie wywoływało swojem działaniem zakłóceń natury elektrycznej w innych urządzeniach tele- i -radjokomunikacyjnych; wadliwe działanie urządzenia powinno być niezwłocznie usunięte.
Urządzenie telefoniczne lub telegraficzne, założone lub używane na mocy zezwolenia, me może być oddawane do użytku publiczności.
(1)
Posiadacz zezwolenia na założenie lub używanie urządzenia telefonicznego lub telegraficznego powinien przez czas trwania ważności zezwolenia uiszczać ustaloną od tych zezwoleń opłatę.
(2)
Zaległe opłaty pobierane będą w trybie administracyjnym.
(1)
Posiadacz zezwolenia może w każdym czasie zrzec się zezwolenia.

Udzielone zezwolenie może być cofnięte w przypadkach, przewidzianych w ustawie o poczcie, telegrafie i telefonie.

(2)
Zrzeczenie powinno być przesłane właściwej dyrekcji okręgu poczt i telegrafów, przy zwrocie zezwolenia.
(3)
W razie zrzeczenia się zezwolenia lub w razie jego cofnięcia urządzenie telefoniczne lub telegraficzne powinno być niezwłocznie unieruchomione oraz zdemontowane w terminie do dni 30.
Przelew zezwolenia jest wzbroniony.
Jeżeli prywatne urządzenie telefoniczne lub telegraficzne zostanie przyłączone do sieci telefonicznej lub telegraficznej użytku publicznego, zezwolenie gaśnie.
(1)
Jeżeli prywatne urządzenie telefoniczne lub telegraficzne przejdzie łącznie z nieruchomością na nowonabywcę, wówczas wpis przeniesienia własności nieruchomości do ksiąg hipotecznych lub górniczych powoduje przejście zezwolenia na nowonabywcę.
(2)
Nowonabywca nieruchomości lub własności górniczej obowiązany jest o przejściu praw zawiadomić właściwą dyrekcję okręgu poczt i telegrafów.
Urządzenie prywatne telefoniczne lub telegraficzne nie może być łączone z urządzeniem telefonicznem lub telegraficznem. założonem lub używanem na mocy innego zezwolenia.
Urządzenie prywatne telefoniczne lub telegraficzne podlega kontroli organów właściwej dyrekcji okręgu poczt i telegrafów, przyczem posiadacz zezwolenia powinien umożliwić organom kontrolnym dostęp do urządzeń.
Jeżeli linia telefoniczna lub telegraficzna ma być założona w pobliżu lotniska, posiadacz zezwolenia może przystąpić do jej budowy dopiero po uzgodnieniu planów robót z władzami żeglugi powietrznej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1935 r.
1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 1936 r. (Dz.U.36.20.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1936 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 1936 r. (Dz.U.36.20.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1936 r.