Prowadzenie rejestru i przesyłanie doniesień dotyczących chorób wenerycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.36.338

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 25 lipca 1950 r.
w sprawie prowadzenia rejestru i przesyłania doniesień dotyczących chorób wenerycznych.

Na podstawie art. 10 ust. 3 dekretu z dnia 16 kwietnia 1946 r. o zwalczaniu chorób wenerycznych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 51, poz. 394) zarządza się, co następuje:
Określenie "rejestr" oznacza rejestr chorych na choroby weneryczne, określenie "doniesienie" oznacza zawiadomienie władzy o zgłoszeniu się chorego na chorobę weneryczną.
1.
Lekarz obowiązany jest przy pierwszym zgłoszeniu się chorego na chorobę weneryczną:
1)
wpisać chorego do rejestru,
2)
wypełnić formularz doniesienia.
2.
Do rejestru wpisuje się chorych na choroby weneryczne, objęte wykazem ustalonym przez Ministra Zdrowia. Poszczególne choroby weneryczne umieszczone w wykazie oznacza się cyframi. Wykaz chorób wenerycznych przeznaczony jest wyłącznie do użytku organów służby zdrowia, lekarzy i bezpośrednio z nimi współpracujących innych fachowych pracowników służby zdrowia.
3.
Lekarz obowiązany jest również wpisać chorego do rejestru, wypełnić i przesłać doniesienie w przypadku stwierdzenia choroby wenerycznej u osoby będącej pod jego opieką z powodu innego schorzenia.
Do rejestru powinny być wpisane następujące dane: nazwisko i imię chorego, rozpoznanie (oznaczone cyfrą), numer karty choroby oraz data wysłania doniesienia.
Doniesienie powinno zawierać: a) nazwisko i imię chorego, b) wiek, c) datę zgłoszenia się, d) zawód, e) miejsce zatrudnienia i zamieszkania, f) stan rodzinny, g) rozpoznanie i stadium choroby, h) inne dane mogące mieć znaczenie dla ustalenia dróg szerzenia się chorób wenerycznych, w szczególności podane przez chorego nazwisko i imię osoby, od której przypuszczalnie zaraził się, oraz nazwiska i imiona osób, które chory mógł zarazić w okresie wylęgania się lub trwania choroby.
1.
Lekarz obowiązany jest w terminie nie później niż siedem dni od daty zgłoszenia się chorego przesłać doniesienie:
1)
do poradni skórno-wenerologicznej wskazanej przez lekarza powiatowego (miejskiego),
2)
w przypadku zgłoszenia się chorego na chorobę weneryczną:
a)
odbywającego czynną służbę wojskową - lekarzowi garnizonowemu lub lekarzowi najbliższej jednostki wojskowej,
b)
będącego funkcjonariuszem lub żołnierzem służby bezpieczeństwa publicznego - lekarzowi najbliższego urzędu bezpieczeństwa publicznego,
c)
powołanego do Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" - lekarzowi powiatowej komendy "Służba Polsce".
2.
Lekarz obowiązany jest przechowywać rejestr przez dwa lata, a w razie zmiany lekarza przez chorego, przesyłać dane z rejestru lekarzowi, do którego zgłosił się chory.
1.
Poradnie skórno-wenerologiczne wskazane przez lekarza powiatowego (miejskiego) prowadzą na podstawie otrzymywanych doniesień rejestr chorych na choroby weneryczne, zamieszkałych na obszarze ich działalności.
2.
Rejestr chorych na choroby weneryczne nie obejmuje osób wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 2.
Lekarz powiatowy (miejski) bądź wskazana przez niego poradnia skórno-wenerologiczna przesyła bezpłatnie lekarzom formularze doniesień.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.