Rozdział 3 - Szczegółowe zasady kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych - Prowadzenie przez operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów usług powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.542

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 maja 2013 r.

Rozdział  3

Szczegółowe zasady kalkulacji kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych

§  4.
Operator wyznaczony prowadzi kalkulację kosztów jednostkowych poszczególnych usług powszechnych w oparciu o:
1)
w pełni alokowany koszt,
2)
zorientowany przyszłościowo w pełni alokowany koszt

- umożliwiając w szczególności identyfikację kosztów poszczególnych faz realizacji usługi pocztowej.

§  5.
W pełni alokowany koszt stanowi koszt świadczenia określonej usługi powszechnej, obejmujący koszty przypisane zgodnie z przepisami § 3, kalkulowany za ostatni zakończony rok obrotowy.
§  6.
1.
Zorientowany przyszłościowo w pełni alokowany koszt stanowi uzasadniony koszt świadczenia określonej usługi powszechnej, przypisany zgodnie z przepisami § 3, przy czym koszt ten jest kalkulowany jako koszt przewidywany na rok obrotowy następujący po roku obrotowym, za który operator przekazuje Prezesowi UKE sprawozdanie z prowadzonej rachunkowości regulacyjnej, przyjmując jako dane bazowe do kalkulacji dane z ostatniego zakończonego roku obrotowego.
2.
W ramach kalkulacji kosztu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się korekty z tytułu nieefektywności operatora wyznaczonego rozumianej jako nieefektywne wykorzystanie zasobów i struktury tych zasobów w zakresie realizacji obowiązku świadczenia usług powszechnych.
§  7.
W kalkulacji kosztów, o których mowa w § 4, operator wyznaczony uwzględnia koszt zaangażowanego kapitału, rozumiany jako iloczyn wartości średniorocznego zaangażowanego kapitału oraz wskaźnika zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału, ustalonego w trybie określonym w art. 100 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, zwanej dalej "ustawą", przypisany zgodnie z § 3.