Rozdział 1 - Zasady i warunki prowadzenia międzynarodowego transportu oraz wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego krajowymi pojazdami samochodowymi. - Prowadzenie międzynarodowego transportu drogowego krajowymi pojazdami samochodowymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.45.253

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1973 r.

Rozdział  1.

Zasady i warunki prowadzenia międzynarodowego transportu oraz wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego krajowymi pojazdami samochodowymi.

§  1.
1.
Międzynarodowy transport drogowy krajowymi pojazdami samochodowymi może prowadzić państwowe przedsiębiorstwo transportu publicznego samoistnie lub łącznie z krajowym transportem drogowym po uprzednim uzyskaniu zezwolenia (§ 13).
2.
Za zezwolenie na prowadzenie międzynarodowego transportu drogowego (ust. 1) przez państwowe przedsiębiorstwo transportu publicznego, utworzone w tym celu przez Ministra Komunikacji, uważa się zarządzenie o utworzeniu przedsiębiorstwa.
§  2.
Państwowe przedsiębiorstwo transportu publicznego nie posiadające zezwolenia na prowadzenie międzynarodowego transportu drogowego (§ 1) może wykonywać krajowymi pojazdami samochodowymi międzynarodowy przewóz drogowy (jednorazowy lub wielokrotny) po uprzednim uzyskaniu zezwolenia (§ 13).
§  3.
Uspołecznione jednostki inne niż wymienione w §§ 1 i 2 oraz organizacje społeczne mogą wykonywać krajowymi pojazdami samochodowymi międzynarodowy przewóz drogowy (jednorazowy lub wielokrotny) po uprzednim uzyskaniu zezwolenia (§ 13) tylko w przypadkach i w zakresie określonych w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 17 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297), zwanej w dalszym ciągu "ustawą".
§  4.
1.
Nie wymaga się zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego osób:
1)
służbowymi samochodami osobowymi, należącymi do jednostek uspołecznionych, jeżeli przewożone osoby odbywają podróż służbową, na podstawie delegacji służbowych;
2) 1
autobusami posiadającymi nie więcej niż 15 miejsc siedzących, należącymi do uspołecznionych przedsiębiorstw transportu zarobkowego, innych jednostek uspołecznionych i organizacji społecznych, jeżeli przewóz dokonywany jest w granicach obszaru małego ruchu granicznego, ustalonego umową międzynarodową zawartą przez Polskę, lub obszarów turystycznych na terytorium sąsiedniego państwa, udostępnionych obywatelom polskim.
3) 2
(skreślony).
2. 3
Przepisy ust. 1 pkt 2 mają zastosowanie pod warunkiem, że kierowca pojazdu oraz osoby przewożone tym pojazdem posiadają dokumenty uprawniające do pobytu na obszarze małego ruchu granicznego lub na obszarze turystycznym na terytorium sąsiedniego państwa, określone w zawartych przez Polskę umowach międzynarodowych ustalających te obszary.
§  5.
Nie wymaga się zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego pojazdami samochodowymi straży pożarnej, pogotowia ratownictwa górniczego i urzędów celnych, których wyjazd poza obszar Polski następuje służbowo bez potrzeby uzyskiwania książeczek z przepustkami granicznymi i tryptyków.
§  6.
Nie wymaga się zezwolenia na wykonywanie przewozu ciągnikami rolniczymi na obszarze pasa granicznego jednego z państw sąsiadujących z Polską, jeżeli przewóz wykonywany jest niezarobkowo w związku z pracami rolnymi prowadzonymi na obszarze wymienionego pasa granicznego.
§  7.
1.
Jednostki uspołecznione oraz organizacje społeczne wykonujące międzynarodowy przewóz drogowy obowiązane są posiadać ważną na obszar państwa, na którym przewóz ma być wykonywany, wystawioną przez "Wartę" Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, Spółka Akcyjna, polisę:
1)
ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z ruchu pojazdów samochodowych;
2)
ubezpieczenia pojazdów samochodowych od uszkodzeń (autocasco);
3)
ubezpieczenia odpowiedzialności za całkowitą lub częściową utratę lub uszkodzenie przewożonego ładunku, jeżeli przewóz wykonywany jest zarobkowo.
2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do przewozów wymienionych w § 5 i § 6.
§  8.
1.
Jednostki wykonujące międzynarodowy przewóz drogowy na podstawie zezwolenia (§§ 1-3) obowiązane są w szczególności:
1)
przestrzegać rodzaju, zasięgu i zakresu oraz innych warunków wykonywania przewozu, określonych w zezwoleniu;
2)
przed rozpoczęciem przewozu dokładnie zapoznać kierowcę pojazdu z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w państwach, przez których obszar przewóz ma być wykonany;
3)
przy wykonywaniu przewozu osób przestrzegać zasady, że liczba przewożonych pasażerów nie może być większa od liczby miejsc siedzących, wymienionej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;
4)
wystawiać na każdy przewóz międzynarodowy następujące dokumenty kontrolne:
a)
kartę kontrolną przy przewozie drogowym osób autobusami, z wyjątkiem przewozu regularnego,
b)
deklarację przewozową przy niezarobkowym przewozie ładunków; przy zarobkowym przewozie ładunków za międzynarodowym listem przewozowym deklaracja nie jest wymagana;
5)
prowadzić rejestr wykonywanych przewozów międzynarodowych i przechowywać rejestr po jego zakończeniu przez okres dwóch lat;
6)
dostarczać na żądanie organu, który zezwolenia udzielił, wszelkich danych dotyczących wykonywania międzynarodowego przewozu;
7)
zawiadamiać organ, który zezwolenia udzielił, o każdej zmianie swego adresu (siedziby).
2.
Przepisy ust. 1 pkt 2, 3 i 4 stosuje się również do przewozów wymienionych w § 4.
§  9.
Na pojazdy użyte do przewozu określonego w §§ 5 i 6 nie wymaga się zaświadczenia o dopuszczeniu do międzynarodowego przewozu drogowego (§ 12 ust. 2).
§  10.
Kwalifikacje oraz specjalne warunki pracy kierowców pojazdów samochodowych i innych członków załogi tych pojazdów przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego określają odrębne przepisy.
1 § 4 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 kwietnia 1972 r. (Dz.U.72.18.130) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 1972 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 maja 1973 r. (Dz.U.73.22.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1973 r.

2 § 4 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 kwietnia 1972 r. (Dz.U.72.18.130) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 1972 r.
3 § 4 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 maja 1973 r. (Dz.U.73.22.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1973 r.