Prowadzenie ksiąg i przechowywanie akt notarialnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.17.101

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1979 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 marca 1955 r.
o prowadzeniu ksiąg i przechowywaniu akt notarialnych.

Na podstawie art. 57 prawa o notariacie (Dz. U. z 1951 r. Nr 36, poz. 276) zarządza się, co następuje:
1.
Państwowe biura notarialne prowadzą według wzorów stanowiących załączniki do niniejszego rozporządzenia następujące księgi:
1)
repertorium A,
2)
repertorium N,
3)
repertorium P,
4)
księgę depozytową,
5)
skorowidze alfabetyczne,
6)
dziennik przesyłanych dokumentów,
7)
dziennik korespondencyjny.
2.
Wszystkie księgi poświadcza na ostatniej karcie kierownik państwowego biura notarialnego.
Do repertorium A wciąga się w porządku chronologicznym wszystkie czynności notarialne, z wyjątkiem czynności, od których opłatę pobrano znakami opłaty notarialnej, oraz z wyjątkiem spraw nakazowych, upominawczych, spadkowych i protestów. O wydaniu wypisu, odpisu i wyciągu czyni się wzmiankę w rubryce 16 "uwagi" pod numerem repertorium, pod którym oryginał aktu notarialnego został zapisany.
1.
Do repertorium N wciąga się sprawy wszczęte w postępowaniu nakazowym i upominawczym.
2.
Pisma wszczynające postępowanie nakazowe i upominawcze otrzymują kolejny numer repertorium. Inne pisma w tej sprawie dołącza się do akt sprawy. O wysłaniu pisma czyni się na odpisie odpowiednią wzmiankę.
3.
Do prowadzenia repertorium stosuje się odpowiednio zarządzenie Ministra Sprawiedliwości nr 104/54/Or z dnia 24 września 1954 r. - Instrukcja sądowa (Dz. Urz. Wymiaru Sprawiedliwości nr 10, poz. 48).
Do repertorium P wciąga się dokumenty oddane do protestu państwowemu biuru notarialnemu.
1.
Do dziennika przesyłanych dokumentów wciąga się wnioski i pisma przesyłane z urzędu sądom i innym urzędom państwowym.
2.
Inne pisma wychodzące oraz pisma wpływające wciąga się do dziennika korespondencyjnego. Nie dotyczy to spraw w postępowaniu nakazowym i upominawczym.
Dla spraw wpisanych do repertorium A i dla spraw wpisanych do repertorium N prowadzi się oddzielne skorowidze alfabetyczne.
W repertorium A i w repertorium P rubryki pobranych należności sumuje się miesięcznie. Pod podsumowaniem należy wyszczególnić wszystkie wpłacone do właściwego organu finansowego kwoty z powołaniem się na odpowiednie pokwitowanie.
1.
Wszystkie księgi prowadzi się według rocznych okresów kalendarzowych. Nie dotyczy to dziennika przesyłanych dokumentów, księgi depozytowej oraz dziennika korespondencyjnego.
2.
Księgi powinny być oprawione, a stronice ponumerowane.
Omyłki w księgach prostuje się przez zakreślenie błędnej treści czerwonym atramentem w sposób umożliwiający odczytanie i przez wpisanie właściwej treści.
Prócz ksiąg przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym państwowe biura notarialne prowadzą księgi i wykazy, których obowiązek prowadzenia wynika z przepisów szczególnych.
Oryginały aktów i protokołów po upływie każdego roku będą oprawione w porządku chronologicznym w jeden lub kilka tomów. Odpisy protestów będą przechowywane w ten sam sposób w oddzielnych zeszytach.
1.
Państwowe biura notarialne przechowują akta, księgi i odpisy protestów z okresu ostatnich sześciu lat, po czym przekazują je do właściwego archiwum ksiąg wieczystych. Dokumenty przyjęte na przechowanie nie podlegają przekazaniu do archiwum. Wydanie wypisów i odpisów z akt złożonych do archiwum odbywa się na tych samych zasadach, na jakich wydaje wypisy i odpisy państwowe biuro notarialne.
2.
Akta prawomocnie zakończonych spraw nakazowych i upominawczych państwowe biura notarialne przekazują do składnicy akt właściwego sądu według zasad obowiązujących sądy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1955 r.; z dniem tym traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 października 1951 r. o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przechowywaniu akt notarialnych (Dz. U. Nr 59, poz. 409).

ZAŁĄCZNIK

Wzór nr 1.

Repertorium A dla czynności notarialnych.

Numer bieżącyData czynnościImiona i nazwiska oraz miejsce

zamieszkania osób, dla których

sporządzono akt lub dokonano innej

czynności notarialnej

Krótka treść czynnościOznaczenie

wartości

przedmiotu

12345
PobranoWpłaty na rachunki dysponentówUwagi
podatku od nabycia praw majątkowychOgólna suma kwotPotwierdzenie
od odpłatnego nabycia własnośc i nieruchomościod odpłatnego nabycia innych praw majątkowychod nieodpłatnego nabyciaopłaty skarbowejprzedpłaty zaliczki na podatek dochodowyopłaty sądowejopłata za księgi wieczysteopłaty za dokonanie czynności notarialnejpobranych według rubryk 6 - 13odbioru dokumentu lub adnotacja o przesłaniu go stronie
grgrgrgrgrgrgrgrgr
67891011121314151617

Wzór nr 2.

Repertorium N dla spraw nakazowych i upominawczych.

Numer porządkowyData wpływuNazwisko i imięDataDataUwagi
powodapozwanegoprzedstawienia akt do II instancjizwrotu akt z II instancjiData odesłania akt do

składnicy akt

Oznaczenie przedmiotu sporuData zarządzenia z art. 137 k.p.c.Data zwrotu pozwunakazu w postępowaniu nakazowymnakazu w postępowaniu upominawczymodmowy wydania nakazu, odrzucenia pozwu, umorzenia postępowaniawpływu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłatyodrzucenia zarzutów lub sprzeciwuprzekazania sprawy do zwykłego postępowaniawpływu zażalenia lub rewizjioraz wynik postępowania w II instancjisądowych
1234567891011121314151617

Wzór nr 3.

Repertorium P

Data protestuData inkasaImię i nazwisko wystawcyPobrano złotychUwagi
Numer bieżącyData złożenia Imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby,Kwota podlegająca opłatyogólna suma pobranyPokwitowanie strony z odbioru
dokumentu dla której dokonano czynnościzaprotestowaniuskarbowej

a

za dokonanie protestu lub inkasa

b

ch opłat a + bdokumentów i sum pieniężnych lub adnotacja o przesłaniu ich stronie
123456789101112

Wzór nr 4.

Księga depozytowa.

Numer bieżącyData złożenia dokumentuNumer repertoriumImię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby składającej dokumentKrótkie oznaczenie dokumentuImię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby, której dokument ma być wydanyData wydania dokumentuPokwitowanie z odbioru dokumentuUwagi
123456789

Wzór nr 5.

Skorowidz do repertorium A.

Nazwisko i imię stronyCzynnośćNumer repertorium

Wzór nr 5a.

Skorowidz do repertorium N.

Oznaczenie stronPrzedmiot sprawyNumer repertorium

Wzór nr 6.

Dziennik przesyłanych dokumentów.

Numer kolejnyNumer repertoriumDataSąd lub urząd, któremu wniosek bądź dokument przesłanoIlość załącznikówPokwitowanie

Wzór nr 7.

Dziennik korespondencyjny.

Numer Krótka treść sprawyPisma otrzymanePisma wysłaneUwagi
kolejnydataznakod kogodatado kogo
1
2
3
1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1979 r. (Dz.U.79.3.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1979 r.