Rozdział 5 - Rozliczanie wynagrodzenia za pracę - Prowadzenie depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2673

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 2022 r.

Rozdział  5

Rozliczanie wynagrodzenia za pracę

§  25.  [Lista płac osadzonych; stosowanie kary dyscyplinarnej obniżającej wynagrodzenie osadzonego]
1. 
Podstawę rozliczenia wynagrodzenia za pracę stanowi lista płac.
2. 
Listę płac osadzonych zatrudnionych w jednostce sporządza funkcjonariusz lub pracownik i przekazuje do działu finansowego w terminie do 5 dnia roboczego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
3. 
Decyzje o karze dyscyplinarnej obniżającej wynagrodzenie przypadające osadzonemu dział penitencjarny przekazuje niezwłocznie do działu finansowego.
4. 
Decyzje o karze dyscyplinarnej obniżające wynagrodzenie przypadające osadzonemu stosuje się do jego wynagrodzenia za pracę, począwszy od miesiąca, w którym te decyzje zostały podjęte.
§  26.  [Elementy listy płac osadzonych]
1. 
Lista płac osadzonych zatrudnionych w jednostce oraz zatrudnionych przez podmioty zewnętrzne na podstawie skierowania do pracy zawiera w szczególności:
1)
nazwę podmiotu zatrudniającego osadzonych oraz okres, za jaki naliczono wynagrodzenie;
2)
nazwisko i imię, imię ojca osadzonego oraz numer Identyfikatora Danych Osobowych (IDO), wymiar czasu pracy i stawkę zaszeregowania;
3)
wynagrodzenie przysługujące z wyodrębnieniem dodatków do wynagrodzenia.
2. 
Lista płac osadzonych zatrudnionych przez podmioty zewnętrzne na podstawie skierowania do pracy zawiera również wysokość dokonanych potrąceń z tytułu ubezpieczeń społecznych.
3. 
Funkcjonariusz lub pracownik sprawdza listy płac osadzonych zatrudnionych przez podmioty zewnętrzne pod względem zgodności informacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, i przekazuje niezwłocznie do działu finansowego.
§  27.  [Lista wypłat tytułem wynagrodzenia za okres zwolnienia od pracy lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane zwolnienie od pracy]
1. 
Listę wypłat tytułem wynagrodzenia za okres zwolnienia od pracy lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane zwolnienie od pracy dla osadzonych zatrudnionych w zakładzie sporządza funkcjonariusz lub pracownik i niezwłocznie przekazuje do działu finansowego.
2. 
Lista wypłat tytułem wynagrodzenia za okres zwolnienia od pracy lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane zwolnienie od pracy dla osadzonych zatrudnionych przez podmioty zewnętrzne na podstawie skierowania do pracy zawiera również informacje o wysokości dokonanych potrąceń z tytułu ubezpieczeń społecznych.
§  28.  [Rozliczenie listy płac i listy wypłat]
1. 
Rozliczenia list, o których mowa w § 26 i § 27, dokonuje depozytor przez ustalenie w szczególności kwoty:
1)
potrąceń, o których mowa w art. 125 § 1 i art. 143 § 1 pkt 7 k.k.w.;
2)
potrąceń z tytułu ubezpieczeń społecznych, z zastrzeżeniem § 26 ust. 2 oraz § 27 ust. 2;
3)
przypadającego wynagrodzenia lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane zwolnienie od pracy.
2. 
Depozytor dokonuje rozliczenia przypadającego wynagrodzenia lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane zwolnienie od pracy przez ustalenie w szczególności kwoty:
1)
zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych;
2)
środków pieniężnych gromadzonych w trybie art. 126 § 1 k.k.w.;
3)
potrąceń z tytułu zajęć egzekucyjnych lub innych tytułów wykonawczych;
4)
pozostającej do dyspozycji osadzonego.
§  29.  [Przekazanie właściwym podmiotom środków pieniężnych z tytułu potrąceń z wynagrodzenia]
Środki pieniężne uzyskane z potrąceń, o których mowa w art. 125 § 1 i art. 143 § 1 pkt 7 k.k.w., dział finansowy przekazuje właściwym podmiotom do końca miesiąca, w którym nastąpił wpływ środków z tytułu wynagrodzenia.