Protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego. Tokio.1969.11.14.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.45.266

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 maja 1974 r.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego,
sporządzony w Tokio dnia 14 listopada 1969 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 14 listopada 1969 roku sporządzony został w Tokio Protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego, sporządzonej w Wiedniu dnia 10 lipca 1964 roku.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokołem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 4 kwietnia 1974 roku.

ZAŁĄCZNIK

PROTOKÓŁ DODATKOWY DO KONSTYTUCJI ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU POCZTOWEGO

SPIS RZECZY

Art.

I(art. 8 zmieniony) Związki ograniczone. Porozumienia specjalne

II(art. 11 zmieniony) Przystąpienie lub przyjęcie do Związku. Postępowanie

III(art. 13 zmieniony) Organy Związku

IV(art. 18 zmieniony) Rada Doradcza Studiów Pocztowych

V(art. 21 zmieniony) Wydatki Związku. Składki Krajów członkowskich

VI(art. 26 zmieniony) Notyfikacja o ratyfikacji i innych sposobach zatwierdzania aktów Związku

VIIPrzystąpienie do Protokołu dodatkowego i innych aktów Związku

VIIIWejście w życie i okres obowiązywania Protokołu dodatkowego do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego

Pełnomocnicy Rządów Krajów członkowskich Światowego Związku Pocztowego, zebrani na Kongresie w Tokio, zgodnie z artykułem 30 ustęp 2 Konstytucji Światowego Związku Pocztowego, sporządzonej w Wiedniu dnia 10 lipca 1964 r., przyjęli, z zastrzeżeniem ratyfikacji, następujące zmiany do wymienionej Konstytucji:

Artykuł  I

(Artykuł 8 zmieniony)

Związki ograniczone. Porozumienia specjalne

1.
Kraje członkowskie lub ich zarządy pocztowe, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustawodawstwem tych Krajów, mogą tworzyć związki ograniczone i zawierać porozumienia specjalne dotyczące międzynarodowej służby pocztowej, jednak pod warunkiem niewprowadzania do nich postanowień mniej korzystnych dla publiczności od przewidzianych w aktach, których zainteresowane Kraje członkowskie są stronami.
2.
Związki ograniczone mogą wysyłać obserwatorów na kongresy, konferencje i posiedzenia Związku, do Rady Wykonawczej, jak również do Rady Doradczej Studiów Pocztowych.
3.
Związek może wysyłać obserwatorów na kongresy, konferencje i posiedzenia związków ograniczonych.
Artykuł  II

(Artykuł 11 zmieniony)

Przystąpienie lub przyjęcie do Związku. Postępowanie

1.
Każdy członek Organizacji Narodów Zjednoczonych może przystąpić do Związku.
2.
Każdy suwerenny Kraj, nie będący członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, może wystąpić z wnioskiem o przyjęcie go w poczet Krajów członkowskich Związku.
3.
Przystąpienie lub wniosek o przyjęcie do Związku powinny zawierać formalną deklarację przystąpienia do Konstytucji i do aktów obowiązkowych Związku. Deklaracja ta jest kierowana drogą dyplomatyczną do Rządu Konfederacji Szwajcarskiej, który zależnie od wypadku zawiadamia o przyjęciu lub zasięga opinii Krajów członkowskich co do wniosku o przyjęcie.
4.
Kraj nie będący członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych uważany jest za przyjęty w poczet Krajów członkowskich, jeżeli jego wniosek poparty został co najmniej przez dwie trzecie Krajów członkowskich Związku. Kraje członkowskie, które w ciągu czterech miesięcy nie udzielą odpowiedzi, uważane są za wstrzymujące się.
5.
Przystąpienie lub przyjęcie w poczet członków zostaje notyfikowane przez Rząd Konfederacji Szwajcarskiej Rządom Krajów członkowskich. Nabiera ono mocy obowiązującej poczynając od daty tej notyfikacji.
Artykuł  III

(Artykuł 13 zmieniony)

Organy Związku

1.
Organami Związku są: Kongres, Konferencje Administracyjne, Rada Wykonawcza, Rada Doradcza Studiów Pocztowych, komisje specjalne i Biuro Międzynarodowe.
2.
Stałymi organami Związku są: Rada Wykonawcza, Rada Doradcza Studiów Pocztowych i Biuro Międzynarodowe.
Artykuł  IV

(Artykuł 18 zmieniony)

Rada Doradcza Studiów Pocztowych

Rada Doradcza Studiów Pocztowych (CCEP) ma za zadanie przeprowadzanie badań i wydawanie opinii w sprawach technicznych, eksploatacyjnych i ekonomicznych interesujących służbę pocztową.

Artykuł  V

(Artykuł 21 zmieniony)

Wydatki Związku. Składki Krajów członkowskich

1.
Każdy Kongres ustala maksymalną kwotę, którą mogą osiągnąć:

a) wydatki Związku rocznie;

b) wydatki związane ze zwołaniem następnego Kongresu.

2.
Maksymalna kwota wydatków przewidziana w ustępie 1 może być przekroczona, jeśli wymagają tego okoliczności, z zastrzeżeniem przestrzegania odpowiednich postanowień Regulaminu Generalnego.
3.
Wydatki Związku, ewentualnie łącznie z wydatkami przewidzianymi w ustępie 2, ponoszone są wspólnie przez Kraje członkowskie Związku. W tym celu każdy Kraj członkowski jest zaliczony przez Kongres do jednej z klas składek, których liczbę określa Regulamin Generalny.
4.
W przypadku przystąpienia lub przyjęcia do Związku na podstawie artykułu 11 Rząd Konfederacji Szwajcarskiej określa w uzgodnieniu z Rządem zainteresowanego Kraju klasę składek, do której powinien on być zaliczony ze względu na rozłożenie wydatków Związku.
Artykuł  VI

(Artykuł 26 zmieniony)

Notyfikacja o ratyfikacji i innych sposobach zatwierdzenia aktów Związku

Dokumenty ratyfikacyjne Konstytucji i ewentualnie dokumenty zatwierdzenia innych aktów Związku zostaną złożone jak najszybciej Rządowi Konfederacji Szwajcarskiej, który zawiadamia Kraje członkowskie o złożeniu tych dokumentów.

Artykuł  VII

Przystąpienie do Protokołu dodatkowego i innych aktów Związku

1.
Kraje członkowskie, które nie podpisały niniejszego Protokołu, mogą przystąpić do niego w każdym czasie.
2.
Kraje członkowskie, które są stronami Aktów znowelizowanych przez Kongres, lecz ich nie podpisały, obowiązane są przystąpić do nich w możliwie najkrótszym czasie.
3.
Dokumenty przystąpienia, w wypadkach przewidzianych w ustępach 1 i 2, kierowane są drogą dyplomatyczną do Rządu Kraju, w którym znajduje się siedziba Związku, a Rząd ten zawiadamia Kraje członkowskie o złożeniu tych dokumentów.
Artykuł  VIII

Wejście w życie i okres obowiązywania Protokołu dodatkowego do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego

Niniejszy Protokół dodatkowy wejdzie w życie dnia 1 lipca 1971 roku, z wyjątkiem artykułu V, który nabierze mocy z dniem 1 stycznia 1971 roku i pozostanie w mocy przez czas nieokreślony.

Na dowód czego Pełnomocnicy Rządów Krajów członkowskich sporządzili niniejszy Protokół dodatkowy, który posiadać będzie tę samą moc i to samo znaczenie, jak gdyby jego postanowienia były zamieszczone w samym tekście Konstytucji, i podpisali go w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Kraju - siedziby Związku. Jeden jego odpis zostanie doręczony każdej Stronie przez Rząd Kraju, w którym odbył się Kongres.

Sporządzono w Tokio, dnia 14 listopada 1969 roku.