Rozdział 11 - Wynagrodzenie za pracownicze projekty wynalazcze - Projekty wynalazcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 1993 r.

Rozdział  11

Wynagrodzenie za pracownicze projekty wynalazcze

§  35.
1.
Wysokość wynagrodzenia za pracowniczy projekt wynalazczy ustala się w zależności od efektów uzyskanych przez stosowanie tego projektu.
2.
Prawo do wynagrodzenia nie przysługuje następującym twórcom projektów racjonalizatorskich, zatrudnionym w jednostkach gospodarki uspołecznionej:
1)
kierownikowi jednostki gospodarki uspołecznionej i jego zastępcom - jeżeli przedmiot dokonanego projektu należy do zakresu działalności tej jednostki,
2)
pracownikom wykonującym prace naukowo-badawcze i rozwojowe - jeżeli przedmiot dokonanego projektu racjonalizatorskiego jest objęty planem zadań przydzielonych do wykonania komórce organizacyjnej, w której są oni zatrudnieni,
3)
pracownikom inżynieryjno-technicznym i innym równorzędnym - jeżeli projekt racjonalizatorski został dokonany w wyniku wydanego przez przełożonego polecenia jednostkowego w sprawie wykonania konkretnego zadania.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do projektów powstałych w ramach umów o dokonanie projektu wynalazczego.
§  36.
W zakresie projektów racjonalizatorskich o charakterze organizacyjnym prawo do wynagrodzenia nie przysługuje następującym twórcom zatrudnionym w jednostkach gospodarki uspołecznionej:
1)
kierownikowi jednostki gospodarki uspołecznionej i jego zastępcom oraz pracownikom służby organizatorskiej jednostki gospodarki uspołecznionej - jeżeli projekt dotyczy rozwiązania organizacyjnego w danej jednostce,
2)
kierownikom komórek organizacyjnych jednostki gospodarki uspołecznionej - jeżeli projekt dotyczy spraw organizacyjnych kierowanej komórki,
3)
innym pracownikom - jeżeli projekt został dokonany w wyniku wykonania polecenia służbowego.
§  37.
1.
Wynagrodzenie twórcy za pracownicze projekty wynalazcze, których stosowanie przynosi efekty ekonomiczne, ustala się w zależności od wielkości tych efektów, które mogą być również określone w sposób przybliżony lub szacunkowy.
2. 3
(skreślony).
3.
Wynagrodzenie twórcy za projekty wynalazcze, których stosowanie przynosi efekty inne niż ekonomiczne, ustala się w sposób szacunkowy.
4.
Wynagrodzenie szacunkowe twórcy za projekty wynalazcze, których stosowanie przynosi efekty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska lub w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ustala się w zależności od przewidywanego osiągnięcia stopnia poprawy warunków higienicznych i stanu bezpieczeństwa pracy, osiągnięcia stopnia poprawy ochrony środowiska lub ochrony przeciwpożarowej.
5.
Ustalenie wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 4, następuje przy współudziale społecznego inspektora pracy oraz przedstawiciela służby bezpieczeństwa i higieny pracy jednostki ustalającej wynagrodzenie lub przedstawiciela właściwego terenowego organu administracji państwowej do spraw ochrony środowiska albo przedstawiciela organu administracji państwowej do spraw ochrony przeciwpożarowej.
6.
Za projekty wynalazcze, których stosowanie przynosi efekty w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa Państwa, wynagrodzenie szacunkowe twórcy ustala i wypłaca właściwa jednostka organizacyjna resortu obrony narodowej. Przepisy § 40 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
7.
Za projekty wynalazcze, których stosowanie przynosi jednocześnie efekty ekonomiczne, efekty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska albo ochrony przeciwpożarowej lub też efekty w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa Państwa, łączną kwotę wynagrodzenia twórcy stanowi suma wynagrodzeń ustalonych na podstawie ust. 1, 4 i 6.
8. 4
(skreślony).
§  38. 5
Wynagrodzenie roczne za pracowniczy projekt wynalazczy nie może wynieść mniej niż:
1)
za wynalazek - 120%,
2)
za wzór użytkowy - 80%,
3)
za projekt racjonalizatorski - 60%

najniższego wynagrodzenia.

§  39.
1. 6
(skreślony).
2.
Jeżeli w wyniku stosowania projektu wynalazczego została wprowadzona nowa norma pracy, twórcy projektu przysługuje dodatkowo prawo do jednorazowego wynagrodzenia (wyrównania) w wysokości dziesięciokrotnej kwoty stanowiącej różnicę między jego miesięcznym zarobkiem wynikającym ze stosowania poprzedniej normy a zarobkiem wynikającym z zastosowania nowej normy. Wynagrodzenie to (wyrównanie) wypłaca się w ciągu jednego miesiąca od dnia wprowadzenia nowej normy.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się również do osób, o których mowa w § 44 ust. 2 i 4.
§  40.
1. 7
Za projekt wynalazczy stosowany w każdej następnej jednostce gospodarki uspołecznionej twórcy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie § 37 ust. 1-7., pod warunkiem, że projekt wynalazczy zostanie zastosowany w tej jednostce w ciągu pięciu lat od dnia jego zastosowania w pierwszej jednostce. Wynagrodzenie wypłaca się za okres faktycznego stosowania projektu w tej jednostce, nie przekraczający okresów przewidzianych w art. 99 i 101 ustawy.
2.
Jednostki stosujące projekt ustalają wynagrodzenie przysługujące twórcy projektu wynalazczego i przekazują je do jednostki gospodarki uspołecznionej, w której projekt ten został zgłoszony, a w razie zastosowania opatentowanego wynalazku lub chronionego wzoru użytkowego - do jednostki uprawnionej z patentu lub z prawa ochronnego.
3.
Jednostka, do której przekazano wynagrodzenie, dokonuje wypłaty wynagrodzenia na rzecz twórcy.
4.
Jednostka uprawniona z patentu lub z prawa ochronnego na wzór użytkowy, a w przypadku projektu racjonalizatorskiego jednostka, w której projekt został zgłoszony, jest obowiązana do informowania twórcy o przysługującym mu wynagrodzeniu oraz do pomocy przy dochodzeniu wynagrodzenia określonego w ust. 1.
§  41.
1.
Decyzję w sprawie ustalenia wynagrodzenia twórcy pracowniczego projektu wynalazczego podejmuje jednostka gospodarki uspołecznionej, która stosuje projekt wynalazczy, jak również jednostka, która uzyskuje efekty z wykonywania prawa.
2.
W spółdzielniach decyzję w sprawie wynagrodzenia twórcy podejmuje zarząd spółdzielni.
3.
W razie gdy twórcą lub współtwórcą projektu wynalazczego jest kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, przepis § 14 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
4.
Decyzja w sprawie wynagrodzenia może być na wniosek twórcy zmieniona w trybie przewidzianym w przepisach dotyczących działalności jednostki gospodarki uspołecznionej, która decyzję podjęła.
§  42.
1.
Wynagrodzenie twórcy pracowniczego projektu wynalazczego, ustalone na podstawie § 37, wypłaca się w następujących terminach:
1) 8
wynagrodzenie przypadające jednej osobie do kwoty równej 5-krotnemu najniższemu wynagrodzeniu, a w przypadku umowy o dokonanie projektu wynalazczego do kwoty równej 10-krotnemu najniższemu wynagrodzeniu, wypłaca się w ciągu jednego miesiąca od dnia zastosowania projektu,
2) 9
wynagrodzenie przypadające jednej osobie powyżej kwoty równej 5-krotnemu najniższemu wynagrodzeniu, a w przypadku umowy o dokonanie projektu wynalazczego powyżej kwoty równej 10-krotnemu najniższemu wynagrodzeniu, wypłaca się w wysokości 50%, lecz nie mniej niż w kwocie równej 5-krotnemu najniższemu wynagrodzeniu, a w przypadku umowy o dokonanie projektu wynalazczego nie mniej niż w kwocie równej 10-krotnemu najniższemu wynagrodzeniu - najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od dnia zastosowania projektu; pozostałą część wynagrodzenia wypłaca się najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia zakończenia pierwszego roku stosowania projektu,
3)
w razie stosowania projektu przez okres krótszy niż 12 miesięcy, wynagrodzenie wypłaca się za okres faktycznego stosowania projektu, w ciągu dwóch miesięcy od dnia zakończenia stosowania projektu.
2.
Wynagrodzenie za pierwszy rok stosowania projektu wynalazczego wypłaca się według zasad określonych w ust. 1, a za każdy następny rok stosowania - w terminie dwóch miesięcy od zakończenia roku.
3. 10
Jeżeli wynagrodzenie za projekt wynalazczy nie zostanie wypłacone w terminie, twórcy projektu przysługuje prawo do ustawowych odsetek.
4.
Jeżeli opóźnienie terminu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3, odpowiada okresowi, za który przysługuje wyższe oprocentowanie stosowane przy terminowych wkładach oszczędnościowych, twórcy projektu wynalazczego przysługuje prawo do odsetek w wysokości tego oprocentowania.
§  43.
1.
Wynagrodzenie tymczasowe, o którym mowa w art. 104 ustawy, wypłaca twórcy projektu wynalazczego jednostka gospodarki uspołecznionej, która przyjęła projekt do stosowania.
2.
Wynagrodzenie dodatkowe, o którym mowa w art. 105 ustawy, w wysokości 10% kwoty uzyskanej z tytułu wykonywania prawa za granicą, po odliczeniu wydatków związanych z wykonywaniem tego prawa, wypłaca twórcy w walucie obcej, w której uzyskano płatność, jednostka dokonująca czynności związanych z wykonywaniem tego prawa za granicą.
3.
Wynagrodzenie odrębne, o którym mowa w art. 106 ustawy, wypłaca jednostka gospodarki uspołecznionej, która przyjęła projekt wynalazczy do stosowania, w terminie dwóch miesięcy od daty przyjęcia dokumentacji przydatnej do stosowania tego projektu. Jednostka ta w tym terminie jest obowiązana również dokonać zwrotu udokumentowanych wydatków poniesionych przez twórcę przy opracowywaniu i realizacji projektu wynalazczego, w tym kosztów badań, prób, modeli i prototypów potrzebnych do dokonania oceny przydatności tego projektu. Jeżeli łączna wypłata prowadziłaby jednak do opóźnienia, zwrot kosztów może być dokonany oddzielnie.
§  44.
1. 11
Osobom, które na podstawie umowy zawartej z jednostką gospodarki uspołecznionej udzieliły pomocy osobom pracującym nad projektami wynalazczymi lub twórcom projektów wynalazczych, wypłaca się wynagrodzenie określone w umowie.
2. 12
Osobom, które współdziałały w pracach związanych ze sprawdzaniem, przygotowaniem do realizacji i wdrożeniem pracowniczego projektu wynalazczego lub przyczyniły się do przyspieszenia jego stosowania lub rozpowszechnienia, w pierwszej bądź następnej jednostce gospodarki uspołecznionej, jednostka ta może przyznać i wypłacić nagrody w łącznej wysokości do 100% wynagrodzenia za ten projekt, ustalonego na podstawie § 37 ust. 1-7 za pierwszy rok stosowania tego projektu.
3.
W uzasadnionych przypadkach jednostka gospodarki uspołecznionej może przedłużyć okres wypłaty nagród, o których mowa w ust. 2, na czas nie przekraczający trzech lat w razie stosowania wynalazku lub wzoru użytkowego albo dwóch lat w razie stosowania projektu racjonalizatorskiego.
4.
Za osoby współdziałające przy realizacji pracowniczego projektu wynalazczego lub przyczyniające się do przyspieszenia jego stosowania lub rozpowszechnienia, o których mowa w ust. 2, uważa się również osoby, które wykonywały prace organizacyjne związane z przygotowaniem tego projektu i przeprowadzeniem jego wdrożenia, oraz osoby, które zamieściły wynalazek lub wzór użytkowy w dokumentacji technicznej przeznaczonej do realizacji.
5. 13
(skreślony).
6. 14
Jednostka gospodarki uspołecznionej może przeznaczyć do 20% łącznej wysokości nagród, o których mowa w ust. 2, na nagrody dla osób, które przyczyniły się swoim działaniem do powstawania, realizacji i stosowania projektów wynalazczych, powodując wzrost liczby zgłoszonych projektów i efektywności wynalazczości w tej jednostce. Nagrody te przyznaje się bez względu na zajmowane stanowisko.
7. 15
Ustalenia i podziału nagród, o których mowa w ust. 2 i 6, dla poszczególnych osób dokonuje jednostka gospodarki uspołecznionej, w przedsiębiorstwie państwowym po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej, a w jednostkach będących spółdzielniami - po zasięgnięciu opinii rady nadzorczej. Ustalenia i podziału nagród, o których mowa w ust. 2, jednostka gospodarki uspołecznionej dokonuje na wniosek twórcy.
8.
Przepisy ust. 2-4 stosuje się odpowiednio do nagród dla osób, które przyczyniły się do uzyskania korzyści określonych w art. 105 ustawy, z tym że za podstawę ustalenia łącznej wysokości tych nagród przyjmuje się wynagrodzenie dodatkowe, o którym mowa w § 43 ust. 2, przeliczone według obowiązującego kursu.
9.
Nagrody, o których mowa w art. 98 ust. 6 ustawy, mogą być przyznane twórcom wynalazków i wzorów użytkowych, w razie gdy efekty z używania wyrobów wykonywanych według tych projektów, uzyskiwane poza jednostką stosującą, nie mogą być uwzględnione przy obliczaniu efektów stanowiących podstawę ustalenia wysokości wynagrodzenia za projekty wynalazcze.
10.
Nagrody określone w ust. 9 przyznaje naczelny organ administracji państwowej, koordynujący działalność w zakresie postępu technicznego, ze środków budżetu centralnego przewidzianych na ten cel.
11.
O ustalenie i wypłatę nagrody występuje jednostka gospodarki uspołecznionej stosująca wynalazek lub wzór użytkowy.
12.
Nagrody ustala się szacunkowo, uwzględniając zakres i rozmiar efektów użytkowych uzyskiwanych w gospodarce narodowej.
13.
Twórcom projektów racjonalizatorskich, którym na podstawie § 35 ust. 2 nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, jednostka gospodarki uspołecznionej stosująca projekt przyznaje i wypłaca nagrody w wysokości 30% wynagrodzenia, jakie przysługiwałoby im w tej jednostce za ten projekt. Przepis ten stosuje się odpowiednio do twórców, o których mowa w § 36.
§  45.
1.
Wysokość odszkodowania dla uprawnionego do patentu na wynalazek tajny, który dotyczy spraw z zakresu obrony Państwa (art. 64 ustawy), ustala się na zasadach określonych dla ustalania wysokości wynagrodzenia ryczałtowego za wynalazki pracownicze albo - gdy wynalazek jest stosowany - w zależności od efektów ekonomicznych.
2.
Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca jednostka wskazana przez Ministra Obrony Narodowej albo - gdy wynalazek jest stosowany - jednostka gospodarki uspołecznionej stosująca ten wynalazek.
3.
Uprawnionemu do patentu przysługuje odrębne wynagrodzenie za dostarczoną przez niego dokumentację przydatną do korzystania z wynalazku tajnego.
§  46.
Jeżeli uprawniony do otrzymania odszkodowania odmawia jego przyjęcia albo jeżeli wypłata odszkodowania uprawnionemu natrafia na inne przeszkody, kwotę przypadającą do wypłaty składa się do depozytu sądowego.
§  47.
Przepisy § 45 i 46 stosuje się odpowiednio do odszkodowań dla uprawnionego do prawa ochronnego na tajny wzór użytkowy.
3 § 37 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 września 1991 r. (Dz.U.91.83.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1991 r.
4 § 37 ust. 8 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 września 1991 r. (Dz.U.91.83.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1991 r.
5 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
6 § 39 ust. 1 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 września 1991 r. (Dz.U.91.83.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1991 r.
7 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
8 § 42 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
9 § 42 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
10 § 42 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 września 1991 r. (Dz.U.91.83.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1991 r.
11 § 44 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
12 § 44 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
13 § 44 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 września 1991 r. (Dz.U.91.83.374) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1991 r.
14 § 44 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
15 § 44 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. e) rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.