Profilaktyczne badania młodzieży.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.2.17

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1987 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 stycznia 1987 r.
w sprawie profilaktycznych badań młodzieży.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 1986 r. o zasadach udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju (Dz. U. Nr 21, poz. 108) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie określa zakres, zasady i tryb przeprowadzania badań profilaktycznych młodzieży, nie objętej takimi badaniami na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Badania profilaktyczne, o których mowa w ust. 1, obejmują młodzież w wieku 20, 25 i 30 lat. Badania te są powszechne, bezpłatne i dobrowolne.
Celem badania profilaktycznego jest uzyskanie oceny stanu zdrowia poszczególnych osób i ustalenie potrzeb i zakresu opieki zapobiegawczej, leczniczej i rehabilitacyjnej.
Badania profilaktyczne obejmują:
1)
wywiad lekarski,
2)
ogólne badanie lekarskie,
3)
badania cytologiczne u kobiet,
4)
badania pomocnicze i specjalistyczne wykonywane w razie potrzeby na zlecenie lekarzy przeprowadzających badania profilaktyczne.
1.
Badania profilaktyczne organizują i przeprowadzają przychodnie lub ośrodki zdrowia zakładów społecznej służby zdrowia, do których zadań należy zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej, właściwe ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego osoby objętej badaniami.
2.
Badania pomocnicze i specjalistyczne przeprowadza odpowiednia placówka zakładu społecznej służby zdrowia.
Terminy i miejsce badań profilaktycznych, na wniosek przychodni rejonowej lub ośrodka zdrowia, są podawane do wiadomości przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia podstawowego w formie obwieszczenia oraz w inny sposób powszechnie przyjęty w danej miejscowości.
W razie stwierdzenia w wyniku badania profilaktycznego potrzeby objęcia danej osoby czynną opieką, ustala się dla niej program postępowania leczniczego lub rehabilitacyjnego.
Wyniki badań profilaktycznych powinny być wpisane do dokumentacji lekarskiej prowadzonej i przechowywanej w jednostce organizacyjnej przeprowadzającej badania.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.