Produkty rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz normy zamiany tych produktów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.33.136

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1955 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1954 r.
w sprawie produktów rolnych, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz norm zamiany tych produktów.

Na podstawie art. 18 pkt 2 dekretu z dnia 1 grudnia 1953 r. o obowiązkowych dostawach mleka (Dz. U. Nr 50, poz. 245) zarządza się, co następuje:
Na poczet obowiązkowych dostaw mleka mogą być przyjmowane zamiast mleka: zboże, trzoda chlewna, owce, drób, jaja, wełna owcza, mleko owcze, bundz lub masło osełkowe na zasadach zawartych w niniejszym rozporządzeniu.
1. 1
Gospodarstwa rolne o obszarze użytków rolnych nie przekraczającym 3 ha, które nie posiadają bydła mlecznego lub w których produkcja mleka nie wystarcza na pokrycie w całości obowiązkowych dostaw mleka, mogą - na podstawie zezwolenia organu ustalającego wysokość zobowiązania - wykonać obowiązek dostawy mleka w części lub w całości dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj lub wełny owczej.
2. 2
Produkty zamienne wymienione w ust. 1 przyjmuje się ponadto na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach mleka za lata ubiegłe od wszystkich gospodarstw rolnych bez względu na obszar ich użytków rolnych.
1.
Spółdzielnie produkcyjne oraz inne gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, które nie prowadzą gospodarki mlecznej lub w których produkcja mleka nie wystarcza na pokrycie w całości obowiązkowych dostaw mleka, mogą wykonać obowiązek dostawy mleka w części lub w całości dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj, mleka owczego, bundzu lub wełny owczej.
2.
Decyzje w sprawach przyjmowania zamienników (ust. 1) wydaje prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek zarządu spółdzielni lub kierownika gospodarstwa, złożony za pośrednictwem powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
3.
Wnioski w sprawie przyjmowania zamienników referuje na posiedzeniu prezydium powiatowej rady narodowej powiatowy pełnomocnik Ministerstwa Skupu w porozumieniu z kierownikiem powiatowego zakładu mleczarskiego.
1. 3
Zboże może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka od gospodarstw, które w całości wykonały obowiązkowe dostawy zbóż .
2.
Trzoda chlewna może być przyjmowana na poczet obowiązkowych dostaw mleka tylko od gospodarstw, które wykonały w całości obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych za okresy ubiegłe oraz bieżące dostawy, przypadające zgodnie z terminarzem dostaw na dany kwartał.
Mleko owcze i bundz przyjmuje się od gospodarstw rolnych zarówno na poczet bieżących, jak i zaległych obowiązkowych dostaw mleka.
1.
Masło osełkowe może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka na terenie województw: kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, krakowskiego i rzeszowskiego:
1)
z miejscowości, których odległość od najbliższego punktu skupu mleka przekracza 3 km lub
2)
z miejscowości, w których istnieją wyjątkowe trudności w stałych dostawach mleka (np. gromady w górach, szczególnie złe warunki komunikacyjne itp.).
2.
Miejscowości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określa prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu, złożony w porozumieniu z kierownikiem powiatowego zakładu mleczarskiego.
1.
Poza przypadkami określonymi w § 6 masło osełkowe może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka od pojedynczych indywidualnych gospodarstw rolnych położonych na terenie:
1)
województw; kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, krakowskiego i rzeszowskiego poza miejscowościami, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
pozostałych województw,

tylko za każdorazowym zezwoleniem prezydium powiatowej rady narodowej.

2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone poszczególnym indywidualnym gospodarstwom rolnym w zupełnie wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach, gdy stałe dostarczanie mleka przez zobowiązanego jest znacznie utrudnione lub uniemożliwione (np. wiek zobowiązanego i brak bliższej rodziny, szczególnie złe warunki komunikacyjne, gospodarstwa w górach itp., przy jednocześnie bardzo znacznej odległości gospodarstwa od najbliższego punktu skupu mleka).
W przypadkach określonych w § 7 masło osełkowe może być przyjmowane w zasadzie na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach mleka za lata ubiegłe, a w zupełnie wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach także na poczet bieżących dostaw.
Produkty zamienne wymienione w § 1, odpowiadające obowiązującym normom jakościowym, zalicza się na poczet obowiązkowych dostaw mleka, stosując normy zamiany określone w załączniku.
Szczegółowy tryb postępowania w sprawach przyjmowania produktów zamiennych na poczet obowiązkowych dostaw mleka określi Minister Skupu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego oraz za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

NORMY ZAMIANY PRODUKTÓW ROLNYCH PRZYJMOWANYCH NA POCZET OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW MLEKA

Lp.Rodzaj i klasa produktów zamiennychZalicza się za 100 l mleka objętych obowiązkiem dostawy
1.Zboże:
Pszenica76,0 kg
Żyto, jęczmień, owies83,0 "
2.Trzoda chlewna mięsno-słoninowa:
Extra słoninowa I kl.14,4 "
słoninowa II, III, IV kl.15,2 "
pozostałe klasy, z wyjątkiem kl. XII16,0 "
bekonowa

I, II, III kl.

14,4 "
IV kl.16,0 "
3.Owce:
klasa extra24,0 "
" I25,6 "
" II27,2 "
" III30,4 "
4.Drób:
kury, gęsi, kaczki, indyki I kl.10,0 "
kury, gęsi, kaczki, indyki II kl.12,5 "
5.Jaja:
dostarczone w okresie 1.I – 15.III7,7 "
" " 16.III – 31.V12,5 "
" " 1.VI – 15.IX10,0 "
" " 16.IX – 31.XII7,7 "
6.Wełna owcza potna średniej klasy1,25 "
7.Mleko owcze50,00 l
8.Bundz10,00 kg
9.Masło osełkowe4,00 "
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 1954 r. (Dz.U.54.53.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.