Prenumerata za pośrednictwem poczty czasopism i wydawnictw perjodycznych, wychodzących w kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.107.763

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 6 października 1925 r.
w sprawie prenumeraty za pośrednictwem poczty czasopism i wydawnictw perjodycznych, wychodzących w kraju.

Na mocy art. 17 ustawy z dn. 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58 poz. 584) zarządza się co następuje:
Czasopisma i wydawnictwa perjodyczne, wychodzące w kraju, mogą być prenumerowane za pośrednictwem poczty.
Wydawcy, życzący sobie, aby ich czasopisma oraz wydawnictwa perjodyczne mogły być prenumerowane na poczcie, winni złożyć w miejscowym urzędzie pocztowym pisemne oświadczenie (deklaracją) w przepisanej formie.
Poczta przyjmuje prenumeratę (zamówienia) na czasopisma i wydawnictwa perjodyczne na następujące okresy: miesięczne, dwumiesięczne i kwartalne-lub Kwartalne, półroczne i roczne. Wydawcy oznaczają, na które z tych okresów ich czasopisma mają być prenumerowane na poczcie.
Prenumerata na czasopisma oraz wydawnictwa perjodyczne może być zgłaszana we wszystkich urzędach i agencjach pocztowych, w terminach, ustanowionych przez zarząd pocztowy.
Przy zgłoszeniu prenumeraty musi być uiszczona zgóry cała należność za czasopismo lub wydawnictwo, przypadająca za zamówiony okres.
Zmiana warunków prenumeraty (ceny, okresu zamówień, sposobu wydawania, miejsca wydawania i zmiana nazwy czasopisma lub wydawnictwa perjodycznego) winna być zgłaszana przez wydawców zarządowi pocztowemu jedynie w terminach przez zarząd ten oznaczonych.
Obok prenumeraty za pośrednictwem poczty, wydawcy czasopism i wydawnictw perjodycznych mają możność bezpośredniego przyjmowania na nie prenumeraty u siebie w administracjach. O ile te czasopisma i wydawnictwa mają być następnie przekazane do przesłania i doręczania poczcie według taryfy dla czasopism, wówczas co do czasokresu ich prenumeraty muszą być zachowane warunki, określone w § 3 niniejszego rozporządzenia. Czasopisma i wydawnictwa sezonowe mogą być zgłaszane do prenumeraty pocztowej oraz przekazywane poczcie do przesiania i doręczania na okresy, zgłoszone przez wydawców nawet nieodpowiadające postanowieniom § 3. Okresy powyższe muszą się jednak mieścić w granicach kalendarzowego roku.
Przy zgłoszeniu przez wydawcę w urzędzie pocztowym czasopism i wydawnictw, przeznaczonych dla prenumeratorów, którzy je zaprenumerowali bezpośrednio w administracji, winien wydawca przy każdem takiem zgłoszeniu uiścić zgóry należną zarządowi pocztowemu opłatą za przesianie i doręczenie tych czasopism.
Za prenumeratę, przyjętą w urzędach pocztowych, odpowiada zarząd pocztowy materjalnie w wysokości wpłaconej kwoty do czasu przeprowadzenia i zrealizowania obrachunku z wydawcą. Po tym terminie odpowiedzialność materjalna za prenumeratę przechodzi na wydawcę. Za zaginięcie, późne doręczenia i uszkodzenia czasopism tak prenumerowanych w urzędach pocztowych jako też przekazanych przez wydawców (§ 7 i 8) zarząd pocztowy nie przyjmuje odpowiedzialności materjalnej.
Wszystkie powyższe postanowienia stosują się rówież do czasopism i wydawnictw urzędowych oraz do czasopism i wydawnictw z dodatkami.
Zarządowi pocztowemu przysługuje prawo odmowy przyjęcia czasopisma lub wydawnictwa perjodycznego do prenumeraty pocztowej, jako też wyłączenia już należących do prenumeraty pocztowej, bez podania przyczyn odmowy.
Rozporządzanie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 1925 r. na całym obszarze Rzeczypospolitej, jednocześnie uchyla się wszystkie dotychczasowe przepisy, sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.