Dział 8 - Przepisy karne. - Prawo wynalazcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.33.156

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1962 r.

DZIAŁ  VIII

Przepisy karne.

1.
Kto narusza prawo wyłączności, wynikające z patentu na wynalazek lub z rejestracji wzoru użytkowego

- podlega karze aresztu do sześciu miesięcy i grzywny lub jednej z tych kar.

2.
Tej samej karze podlega również, kto korzysta z cudzego wynalazku lub wzoru użytkowego, wiedząc, że wynalazek lub wzór użytkowy został zgłoszony w Urzędzie Patentowym. Ściganie jest dopuszczalne dopiero po udzieleniu patentu na wynalazek lub dokonaniu rejestracji wzoru użytkowego. Do tego czasu przedawnienie ścigania nie biegnie.
3.
Jeżeli nie naruszono interesu publicznego, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
1.
Kto oznacza przedmioty, nie korzystające z ochrony prawnej wynikającej z opatentowania wynalazku lub rejestracji wzoru użytkowego, napisami lub rysunkami, które mają wywołać mylne mniemanie, jakoby te przedmioty korzystały z takiej ochrony

- podlega karze aresztu do sześciu miesięcy i grzywny lub jednej z tych kar.

2.
Tej samej karze podlega ten, kto przedmioty, wymienione w ust. 1, z wiedzą o mylnym ich oznaczeniu wprowadza do obrotu handlowego albo do celów obrotu handlowego przygotowuje lub przechowuje, albo w ogłoszeniach, zawiadomieniach lub w inny sposób podaje wiadomości, mające wywołać mniemanie, jakoby te przedmioty korzystały z ochrony prawnej.
1.
Kto przywłaszczając sobie cudze uprawnienia do uzyskania patentu na wynalazek lub rejestracji wzoru użytkowego zgłasza cudzy wynalazek do opatentowania lub cudzy wzór użytkowy do rejestracji

- podlega karze aresztu do lat dwóch i grzywny lub jednej z tych kar.

2.
Kto w inny sposób narusza cudze prawo do wynalazku wzoru użytkowego lub projektu racjonalizatorskiego w celu osiągnięcia dla siebie lub innej osoby korzyści materialnej lub osobistej

- podlega karze aresztu do jednego roku i karze grzywny lub jednej z tych kar.

W sprawach o przestępstwa określone w art. 128-130 sąd może na żądanie pokrzywdzonego zarządzić ogłoszenie w dziennikach wyroku na koszt skazanego.

Kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi zaniechania używania i zbywania wytworzonych bezprawnie przedmiotów oraz środków przeznaczonych wyłącznie do wytwarzania tych przedmiotów (art. 56) te przedmioty i środki używa lub zbywa, podlega karze grzywny. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kto narusza przepisy niniejszego prawa, dotyczące tajnych projektów wynalazczych lub dotyczące obowiązku nieujawniania projektów wynalazczych, podlega odpowiedzialności karnej, przewidzianej w przepisach o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.

Kto, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązku służbowego przy wykonywaniu zadań w gospodarce uspołecznionej, określonych w niniejszym prawie i w przepisach wydanych na jego podstawie, powoduje szkodę dla gospodarki narodowej, podlega odpowiedzialności karnej, przewidzianej za przestępstwa urzędnicze.

Obywatel polski, który narusza przepisy niniejszego prawa dotyczące stosunków z zagranicą w zakresie projektów wynalazczych

- podlega karze więzienia lub aresztu do lat dwóch i grzywny lub jednej z tych kar.