Rozdział 2 - Organy spółki wodnej - Prawo wodne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1478 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r. do: 30 czerwca 2024 r.

Rozdział  2

Organy spółki wodnej

1. 
Organami spółki wodnej są:
1)
walne zgromadzenie;
2)
zarząd;
3)
komisja rewizyjna, o ile spółka wodna liczy więcej niż dziesięciu członków.
2. 
Statut może określać organy spółki wodnej inne niż wymienione w ust. 1 oraz określać warunki, przy których walne zgromadzenie złożone z członków spółki wodnej zostaje zastąpione przez walne zgromadzenie delegatów.
1. 
Do walnego zgromadzenia należy:
1)
uchwalanie planu prac spółki wodnej oraz jej budżetu;
2)
upoważnienie zarządu do zaciągania pożyczek lub kredytów w imieniu spółki wodnej do ustalonej wysokości;
3)
ustalanie wysokości należności za dostarczanie wody oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków w przypadku prowadzenia działalności, o której mowa w art. 441 ust. 2;
4)
uchwalanie wysokości składek członkowskich i innych świadczeń adekwatnych do celów spółki wodnej;
5)
wybór oraz odwołanie członków zarządu i członków komisji rewizyjnej;
6)
rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznych sprawozdań z działalności oraz udzielanie zarządowi absolutorium;
7)
podejmowanie uchwał w sprawie nabycia nieruchomości albo zbycia lub obciążenia nieruchomości spółki wodnej;
8)
uchwalanie zmian statutu spółki wodnej;
9)
podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia spółki wodnej do związku spółek wodnych;
10)
podejmowanie uchwał w sprawie połączenia spółki wodnej z inną spółką wodną albo podziału spółki wodnej na dwie lub więcej spółek wodnych;
11)
podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania spółki wodnej oraz powołania likwidatorów;
12)
zatwierdzanie ostatecznych rachunków i sprawozdań likwidatora spółki wodnej;
13)
podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez zarząd lub komisję rewizyjną.
2. 
Nieudzielenie absolutorium zarządowi spółki wodnej jest równoznaczne z odwołaniem zarządu.

Walne zgromadzenie jest zwoływane przez zarząd co najmniej raz w roku.

1. 
Jeżeli statut spółki nie stanowi inaczej, uchwały walnego zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów.
2. 
Uchwały walnego zgromadzenia w sprawie zmiany statutu, rozwiązania spółki wodnej, połączenia z inną spółką wodną lub podziału spółki wodnej zapadają większością dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków spółki wodnej.
3. 
Członkowi spółki wodnej przysługuje jeden głos.
4. 
Statut może przyznać członkowi spółki wodnej taką liczbę głosów, ile razy jego świadczenia na rzecz spółki wodnej są większe od świadczeń pozostałych członków spółki wodnej.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, statut spółki wodnej określa sposób obliczania podwyższonej liczby głosów.
6. 
Do walnego zgromadzenia delegatów przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio.
1. 
Udział w walnym zgromadzeniu można wziąć także przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, chyba że statut spółki wodnej stanowi inaczej. O udziale w walnym zgromadzeniu w sposób, o którym mowa w zdaniu pierwszym, postanawia zarząd, mając na uwadze, że ten sposób udziału w walnym zgromadzeniu nie może wykluczać udziału zainteresowanych członków spółki wodnej ze względu na znaczne utrudnienia lub brak możliwości wykorzystania środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
2. 
Udział w walnym zgromadzeniu w sposób, o którym mowa w ust. 1 zdanie pierwsze, obejmuje w szczególności:
1)
dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób biorących udział w walnym zgromadzeniu, w ramach której mogą one wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, także przebywając w innym miejscu niż miejsce obrad walnego zgromadzenia;
2)
wykonywanie prawa głosu przed walnym zgromadzeniem lub w jego toku.
3. 
W przypadku gdy udział w walnym zgromadzeniu następuje przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w zawiadomieniu należy dodatkowo zamieścić informacje o sposobie udziału w tym zgromadzeniu, wypowiadania się w jego trakcie, wykonywania na nim prawa głosu oraz sposobie wniesienia sprzeciwu od podjętej na nim uchwały.
4. 
W przypadku wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość spółka wodna niezwłocznie przesyła członkowi potwierdzenie otrzymania głosu.
5. 
Na wniosek członka spółki wodnej, złożony nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia walnego zgromadzenia, spółka wodna przesyła członkowi lub jego pełnomocnikowi potwierdzenie, że jego głos został prawidłowo zarejestrowany oraz policzony, chyba że takie potwierdzenie zostało przekazane członkowi lub jego pełnomocnikowi wcześniej.
6. 
Do walnego zgromadzenia delegatów przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio.
1. 
Zarząd może zarządzić podjęcie określonej uchwały przez walne zgromadzenie na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, mając na uwadze, że ten sposób podjęcia uchwały nie może wykluczać zainteresowanych członków spółki wodnej ze względu na znaczne utrudnienia lub brak możliwości wykorzystania środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
2. 
Uchwała walnego zgromadzenia może być podjęta, jeżeli wszyscy członkowie spółki wodnej zostali zawiadomieni o głosowaniu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uchwała walnego zgromadzenia może być również wynikiem głosów częściowo oddanych na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
3. 
Przy obliczaniu kworum uwzględnia się członków spółki wodnej uczestniczących przez oddanie głosu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
4. 
Głosowanie w trybie określonym w ust. 2 może być przeprowadzone, chyba że statut spółki wodnej stanowi inaczej.
5. 
Podjęcie przez walne zgromadzenie uchwały w trybie określonym w ust. 2 stwierdza zarząd przez zliczenie głosów i podpisanie uchwały.
6. 
Uchwały walnego zgromadzenia podjęte w trybie określonym w ust. 2 podpisują:
1)
1 członek zarządu - gdy w skład zarządu wchodzą nie więcej niż 2 osoby;
2)
2 członków zarządu - w pozostałych przypadkach.
7. 
Do walnego zgromadzenia delegatów przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
1. 
Zarząd wykonuje uchwały walnego zgromadzenia, kieruje działalnością spółki wodnej, zarządza majątkiem spółki wodnej, prowadzi gospodarkę finansową spółki wodnej i reprezentuje spółkę wodną na zewnątrz.
2. 
Zarząd może być jednoosobowy lub wieloosobowy.
3. 
Zarząd jest wybierany na 5 lat, jeżeli statut spółki wodnej nie stanowi inaczej.
4. 
Do właściwości zarządu należą sprawy niezastrzeżone dla innych organów spółki wodnej.
5. 
Do składania oświadczeń w imieniu spółki wodnej, jeżeli statut spółki wodnej nie stanowi inaczej, są uprawnieni:
1)
1 członek zarządu - gdy w skład zarządu wchodzą nie więcej niż 2 osoby;
2)
2 członków zarządu - w pozostałych przypadkach.
6. 
Zarząd ma prawo obciążania członków spółki wodnej kosztami świadczeń lub prac niewykonanych w terminie.
1. 
Udział w posiedzeniu zarządu można wziąć także przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, chyba że statut spółki wodnej stanowi inaczej.
2. 
Zarząd może podejmować uchwały na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, chyba że statut spółki wodnej stanowi inaczej.
1. 
Komisja rewizyjna kontroluje działalność spółki wodnej.
2. 
Komisja rewizyjna jest obowiązana do przeprowadzenia kontroli gospodarki finansowej spółki wodnej co najmniej raz w roku, przed walnym zgromadzeniem, i przedstawienia wyników tej kontroli walnemu zgromadzeniu w formie sprawozdania.
3. 
Komisja rewizyjna składa się co najmniej z 3 członków.
4. 
Komisja rewizyjna jest wybierana na 5 lat, jeżeli statut spółki wodnej nie stanowi inaczej.
5. 
Członek komisji rewizyjnej nie może wchodzić w skład zarządu.
1. 
Udział w posiedzeniu komisji rewizyjnej można wziąć także przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, chyba że statut spółki wodnej stanowi inaczej.
2. 
Komisja rewizyjna może podejmować uchwały na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, chyba że statut spółki wodnej stanowi inaczej.

Jeżeli kadencja zarządu upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo do 30 dni od dnia odwołania danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru zarządu na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60. dnia od dnia odwołania danego stanu, chyba że zarząd zapewni możliwość powołania zarządu na nową kadencję przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość w sposób niewykluczający realizacji swoich praw przez osoby uprawnione do wyboru członków zarządu.

Jeżeli kadencja komisji rewizyjnej upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo do 30 dni od dnia odwołania danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru komisji rewizyjnej na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60. dnia od dnia odwołania danego stanu, chyba że zarząd zapewni możliwość powołania komisji rewizyjnej na nową kadencję przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość w sposób niewykluczający realizacji swoich praw przez osoby uprawnione do wyboru członków komisji rewizyjnej.