Rozdział 8 - Wykonawca testamentu. - Prawo spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.60.328

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział VIII.

Wykonawca testamentu.

§  1.
Spadkodawca może ustanowić w testamencie jednego lub kilku wykonawców testamentu.
§  2.
Wykonawca testamentu musi mieć pełną zdolność do działań prawnych.
§  1.
Osoba ustanowiona wykonawcą testamentu może ten obowiązek przyjąć lub odrzucić. Przyjęcie lub odrzucenie następuje przez złożenie oświadczenia wobec sądu.
§  2.
Jeżeli wykonawca testamentu nie złożył oświadczenia w terminie wyznaczonym przez sąd, uważa się, że odrzucił obowiązek wykonawcy.

Wykonawca testamentu wykonywa swe obowiązki pod nadzorem sądu.

§  1.
Wykonawca testamentu obowiązany jest stosownie do woli spadkodawcy wykonać rozporządzenia zamieszczone w testamencie.
§  2.
Jeżeli z woli spadkodawcy nie wynika nic innego, wykonawca testamentu obowiązany jest zarządzać spadkiem i spłacać długi spadkowe. Może być pozywany w sprawach, wynikających z zarządu spadkiem oraz z tytułu roszczeń przeciwko spadkodawcy, jak również może sam pozywać, gdy zajdzie tego potrzeba.
§  3.
Wykonawca testamentu może samodzielnie podejmować wszelkie czynności, należące do zakresu zwykłego zarządu spadkiem. Czynności przekraczające ten zakres wymagają uprzedniego zezwolenia sądu.

Do wzajemnych roszczeń spadkobiercy i wykonawcy testamentu, wynikających ze sprawowania zarządu spadkiem, stosuje się przepisy o odpłatnym zleceniu.

W razie wyznaczenia dwóch lub więcej wykonawców testamentu bez określenia sposobu ich działania mogą oni działać w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu tylko łącznie.

Wykonawca testamentu może, w braku odmiennej woli spadkodawcy, żądać za sprawowanie swych czynności odpowiedniego wynagrodzenia ze spadku.

§  1. 8
Obowiązek wykonawcy testamentu wygasa w razie jego śmierci, w razie utraty przezeń pełnej zdolności do działań prawnych oraz w razie wykonania wszystkich rozporządzeń, zamieszczonych w testamencie.
§  2.
Sąd zwolni wykonawcę testamentu, jeżeli nie może on wykonywać swoich czynności albo jeżeli przy ich wykonywaniu dopuszcza się czynów lub zaniedbań naruszających spadek. Ponadto sąd może zwolnić wykonawcę testamentu z ważnych powodów na jego żądanie.
8 Art. 144 § 1 zmieniony przez pkt 4 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 1947 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.47.24.95).