Rozdział 2 - Dziedziczenie ustawowe. - Prawo spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.60.328

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział II.

Dziedziczenie ustawowe.

Dziedziczenie krewnych.

Spadkobiercami ustawowymi z tytułu pokrewieństwa są krewni spadkodawcy: w linii zstępnej - bez ograniczenia, w linii wstępnej - tylko rodzice, a w linii bocznej - rodzeństwo i jego zstępni.

§  1.
Do spadku powołane są przede wszystkim dzieci spadkodawcy, które dziedziczą w częściach równych.
§  2.
Jeżeli dziecko nie żyje w chwili otwarcia spadku, część spadkowa, jaka by mu przypadła, przechodzi na jego dzieci w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do wstępowania dalszych zstępnych w miejsce swych wstępnych.
§  1.
W braku zstępnych powołani są do spadku rodzice i rodzeństwo spadkodawcy.
§  2.
W zbiegu z rodzeństwem każde z rodziców otrzymuje jedną czwartą część spadku, przypadającego krewnym spadkodawcy; pozostałą część otrzymuje rodzeństwo w częściach równych.
§  3.
Jeżeli do spadku powołani są tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, otrzymują oni całość spadku, przypadającego krewnym spadkodawcy, w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa nie żyje w chwili otwarcia spadku, część spadkowa, jaka by mu przypadła, przechodzi na jego zstępnych w częściach równych według zasad, obowiązujących dla wstępowania zstępnych po dzieciach spadkodawcy.

§  1.
(uchylony).
§  1. 2
Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dzieckiem, nie dziedziczy jednak po jego rodzinie.
§  2.
Przysposabiający nie dziedziczy po przysposobionym.
§  3.
Przysposobienie nie narusza wzajemnych praw spadkowych między przysposobionym i jego rodziną.
Dziedziczenie małżonka.

Pozostały przy życiu małżonek dziedziczy z ustawy: w zbiegu ze zstępnymi małżonka zmarłego - jedną czwartą część spadku, w zbiegu z jego rodzicami i rodzeństwem lub zstępnymi rodzeństwa - połowę spadku, a w braku takich krewnych - cały spadek.

§  1.
Jeżeli pozostały przy życiu małżonek otrzymuje cały spadek, obowiązany jest on na żądanie dziadów małżonka zmarłego, w razie ich niedostatku, dostarczyć im środków utrzymania. Środki utrzymania powinny być dostarczane w odpowiednim stosunku do potrzeb osoby uprawnionej i do wartości czystego spadku.
§  2.
Pozostały przy życiu małżonek może jednak zwolnić się od obowiązku dostarczania środków utrzymania przez zapłatę wartości jednej czwartej części czystego spadku.

Pozostały przy życiu małżonek, który dziedziczy w zbiegu z krewnymi małżonka zmarłego z wyjątkiem jego zstępnych, otrzymuje należące do spadku przedmioty urządzenia domowego, które służyły małżonkom do wspólnego użytku, jako to: meble, naczynia stołowe i kuchenne. Do roszczeń małżonka z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy o zapisie.

Pozostały przy życiu małżonek, który otrzymuje część majątku, podlegającego według obowiązującego małżonków ustroju małżeńskiego majątkowego podziałowi na przypadek ustania małżeństwa, nie dziedziczy w zbiegu ze zstępnymi małżonka zmarłego pozostałej części tego majątku.

§  1.
Pozostały przy życiu małżonek nie dziedziczy z ustawy i nie ma prawa do należących do spadku przedmiotów urządzenia domowego, jeżeli spadkodawca wytoczył powództwo o rozwód z jego winy i jeżeli zostanie ustalone, że żądanie rozwodu było uzasadnione.
§  2.
Ustalenie, że żądanie rozwodu było uzasadniane, może nastąpić jedynie na skutek powództwa, wytoczonego przez spadkobiercę ustawowego, powołanego do spadku obok małżonka, przed upływem trzech miesięcy od dnia, w którym spadkobierca ten dowiedział się o otwarciu spadku.
Dziedziczenie gminy i Skarbu Państwa.
§  1.
W braku powołanych do spadku krewnych i małżonka spadkodawcy dziedziczy z ustawy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli miejsce to znajdowało się za granicą - Skarb Państwa. Jednakże nieruchomości ziemskie oraz nieruchomości położone za granicą dziedziczy Skarb Państwa, inne nieruchomości zaś - gmina miejsca ich położenia.
§  2.
Jeżeli stosownie do przepisów paragrafu poprzedzającego jest kilku spadkobierców, uważa się ich za powołanych do spadku w częściach ułamkowych, jakie odpowiadają stosunkowi wartości przypadających im praw.

Przepisy o obowiązku dostarczania środków utrzymania dziadom małżonka zmarłego przez pozostałego przy życiu małżonka stosuje się odpowiednia do dziadów spadkodawcy, gdy spadek przechodzi na gminę lub Skarb Państwa.

1 Art. 20 uchylony przez art. VII pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny (Dz.U.50.34.309) z dniem 1 października 1950 r.
2 Art. 21 § 1 zmieniony przez art. VII pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny (Dz.U.50.34.309) z dniem 1 października 1950 r.