Art. 47. - [Analiza prawdopodobieństwa naruszenia prawa] - Prawo przedsiębiorców.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.221 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 lipca 2023 r. do: 31 grudnia 2024 r.
Art. 47. [Analiza prawdopodobieństwa naruszenia prawa]
1.
Kontrole planuje się i przeprowadza po uprzednim dokonaniu analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej. Analiza obejmuje identyfikację obszarów podmiotowych i przedmiotowych, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe. Sposób przeprowadzenia analizy określa organ kontroli lub organ nadrzędny.2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kontroli:1)
w przypadku gdy organ kontroli poweźmie uzasadnione podejrzenie:a)
zagrożenia życia lub zdrowia,b)
popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,c)
popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,d)
innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego obowiązku- w wyniku wykonywania działalności gospodarczej objętej kontrolą;
2)
działalności przedsiębiorców w zakresie objętym nadzorem, o którym mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 660, 872, 1488, 1692, 2185 i 2339);3)
w przypadku gdy jest ona niezbędna do przeprowadzenia postępowania w celu sprawdzenia wykonania zaleceń pokontrolnych organu, wykonania decyzji albo postanowień nakazujących usunięcie naruszeń prawa, w związku z przeprowadzoną kontrolą, albo do sprawdzenia wykonania wezwania, o którym mowa w art. 21a ust. 1, zobowiązania, o którym mowa w art. 21a ust. 2, lub weryfikacji powiadomienia, o którym mowa w art. 21a ust. 5 lub 6.3.
Organ kontroli zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego organ ogólny schemat tych procedur kontroli, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (23)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (23)
- Czy w stosunku do przedsiębiorcy świadczącego usługi odbioru odpadów komunalnych musi być przeprowadzana kontrola w cyklu dwuletnim?
- Jakie warunki formalne i czynności faktyczne wykonać i spełnić musi kontrolujący z WIOŚ, żeby kontrola była zgodna z prawem i żeby nie można było skutecznie jej zaskarżyć?
- Czy inspektor WIOŚ może wejść na teren zakładu w przypadku braku właściciela lub upoważnionej osoby, jeśli jest to kontrola interwencyjna?