Art. 84. - [Kompetencje rady rodziców] - Prawo oświatowe.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.900 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 12 maja 2023 r.
Art. 84. [Kompetencje rady rodziców]
1.
Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.2.
Do kompetencji rady rodziców, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, należy:1)
uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26;2)
opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 56 ust. 2;3)
opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.3.
Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, program ten ustala dyrektor szkoły lub placówki w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły lub placówki obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.4.
W szkołach i placówkach, w których nie tworzy się rad rodziców, program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, uchwala rada pedagogiczna.5.
W szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach i placówkach niepublicznych program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26, ustala organ wskazany w statucie szkoły lub placówki.6.
W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 83 ust. 4.7.
Fundusze, o których mowa w ust. 6, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (99)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (99)
- Czy dyrektor może zmienić j. obcy wiodący w roku szkolnym 2023/2024 od klasy IV z języka niemieckiego na j. angielski?
- Czy ze środków rady rodziców istnieje możliwość finansowania warsztatów umuzykalniających dla dzieci?
- Czy wkładem własnym finansowym lub rzeczowym w programie rządowym rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 może być wkład własny np. ze składek Rady Rodziców?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (13)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3)
- 10104/2017, E-uzależnienie dzieci i młodzieży - Pismo wydane przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej
- 9118/2017, Nadużywanie przez dzieci i młodzież mediów elektronicznych - Pismo wydane przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej
- 8959/2017, E-uzależnienie dzieci i młodzieży - Pismo wydane przez: Ministerstwo Edukacji Narodowej