Dział 4 - Prokuratura wojskowa. - Prawo o ustroju Sądów Wojskowych i Prokuratury Wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1944.6.29

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.

DZIAŁ  IV.

Prokuratura wojskowa.

Prokuratorowie wojskowi pełnią czynności oskarżycieli publicznych przed sądami wojskowymi oraz współdziałają w wymiarze sprawiedliwości w sposób prawem określony.

Stoją oni na straży należytego wykonywania rozkazów dowództwa oraz sprawują kontrolę nad utrzymaniem w wojsku karności, porządku i gospodarności, mając na względzie zwalczanie przestępstw i zapobieganie im.

W czynnościach swoich mają dążyć z równą dla wszystkich bezstronnością do wyjaśnienia wszelkich okoliczności, służących do wyśledzenia prawdy.

§  1.
Prokuratura wojskowa podlega bezpośrednio rozkazom Naczelnego Dowódcy. Stałym zastępcą Naczelnego Dowódcy w tej dziedzinie jest Naczelny Szef Sądownictwa Wojennego w Naczelnym Dowództwie.

Naczelny Szef Sądownictwa Wojennego działa w zakresie swoich uprawnień w prokuraturze poprzez Naczelnego Prokuratora Wojskowego, kierującego Naczelną Prokuraturą Wojskową.

§  2.
Organami wojskowych prokuratur są:
a)
wiceprokurator i podprokuratorowie Naczelnej Prokuratury Wojskowej;
b)
wojskowi prokuratorowie, wiceprokuratorowie i podprokuratorowie w prokuraturach armii, okręgów i admiralicji;
c)
wojskowi prokuratorowie, wiceprokuratorowie i podprokuratorowie w prokuraturach dywizyj, korpusów, garnizonów i samodzielnych jednostek marynarki;
d)
oficerowie śledczy poszczególnych prokuratur wojskowych.

Naczelny Dowódca określa, przy jakich jednostkach (formacjach) i garnizonach wojskowych poza armiami, okręgami, admiralicjami, korpusami, dywizjami i garnizonami tworzy się prokuratury wojskowe.

§  1.
Naczelnego Prokuratora Wojskowego oraz Wiceprokuratora Naczelnej Prokuratury Wojskowej mianuje Naczelny Dowódca.
§  2.
Podprokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, wojskowych prokuratorów, wiceprokuratorów i podprokuratorów prokuratur armii, okręgów, admiralicji, korpusów, dywizyj, garnizonów i samodzielnych jednostek marynarki oraz oficerów śledczych wojskowych prokuratur mianuje Naczelny Dowódca na wniosek Naczelnego Szefa Sądownictwa Wojennego w Naczelnym Dowództwie.
§  3.
Skład etatowy prokuratur wojskowych ustala Naczelny Dowódca na wniosek Naczelnego Szefa Sądownictwa Wojennego.

Prawo fachowego nadzoru, kierownictwa i wojskowych uprawnień dyscyplinarnych służy:

a)
Naczelnemu Prokuratorowi Wojskowemu w stosunku do wszystkich prokuratorów (wiceprokuratorów, podprokuratorów) i oficerów śledczych;
b)
wojskowym prokuratorom w stosunku do podległych im wiceprokuratorów i podprokuratorów oraz oficerów śledczych;
c)
wojskowym prokuratorom armii, okręgów i admiralicji w stosunku do prokuratorów, wiceprokuratorów, podprokuratorów i oficerów śledczych korpusów, dywizyj, garnizonów i samodzielnych jednostek marynarki.
§  1.
Naczelny Prokurator Wojskowy może przedsiębrać czynności, należące do zakresu działania prokuratury we wszystkich jednostkach i okręgach osobiście lub wykonanie ich zlecać podwładnym.
§  2.
To samo uprawnienie przysługuje wojskowym prokuratorom w stosunku do podległych im prokuratorów (wiceprokuratorów, podprokuratorów) i oficerów śledczych.
§  3.
O wytknięciu uchybienia organów prokuratury niższego rzędu, prokuratorowie wyższego rzędu zawiadamiają Naczelnego Prokuratora Wojskowego.

Naczelny Prokurator Wojskowy może:

a)
cofnąć każdy środek prawny skierowany do sądu wojskowego przez któregokolwiek z podległych mu prokuratorów;
b)
stwierdzić oczywiste uchybienie, dostrzeżone przy badaniu zażaleń, wniesionych przez wojskowych prokuratorów lub przy załatwianiu innych spraw oraz wytknąć je właściwemu prokuratorowi.
§  1.
Prokuratorowie (wiceprokuratorowie, podprokuratorowie) wojskowi oraz oficerowie śledczy obowiązani są wykonywać polecenia i wskazówki, dane im przez przełożonych, którym przysługuje w stosunku do nich prawo fachowego nadzoru i kierownictwa.
§  2.
Wobec sądu prokuratorowie (wiceprokuratorowie, podprokuratorowie) wojskowi oraz oficerowie śledczy występują z wnioskami samodzielnie.
§  3.
Prokuratorowie (wiceprokuratorowie, podprokuratorowie) wojskowi oraz oficerowie, śledczy są niezależni od sądu.

Prokuratorowie (wiceprokuratorowie, podprokuratorowie) wojskowi oraz oficerowie śledczy nie mogą pełnić czynności ławników sądowych lub obrońców.