Art. 91a. - [Zasady podwyższania stawek wynagrodzenia] - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.217 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 2 lutego 2023 r. do: 14 sierpnia 2023 r.
Art. 91a. [Zasady podwyższania stawek wynagrodzenia]
§ 1.
Sędziemu obejmującemu stanowisko w sądzie rejonowym przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w stawce pierwszej. Sędziemu obejmującemu stanowisko w sądzie okręgowym przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w stawce czwartej, a jeżeli na niższym stanowisku otrzymywał już wynagrodzenie w stawce czwartej albo piątej - przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze w stawce, odpowiednio, piątej albo szóstej. Sędziemu obejmującemu stanowisko w sądzie apelacyjnym przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w stawce siódmej, a jeżeli na niższym stanowisku otrzymywał już wynagrodzenie w stawce siódmej albo ósmej - przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze w stawce, odpowiednio, ósmej albo dziewiątej.§ 2.
Jeżeli przed objęciem stanowiska sędziowskiego sędzia zajmował inne, odpowiednio równorzędne, stanowisko sędziowskie lub prokuratorskie, na obejmowanym stanowisku przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze w stawce nie niższej od stawki, w której przysługiwało mu na stanowisku zajmowanym poprzednio.§ 3.
Wynagrodzenie zasadnicze sędziego określa się w stawce bezpośrednio wyższej po upływie kolejnych pięciu lat pracy na danym stanowisku sędziowskim.§ 4.
Do okresu pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego dolicza się okres pracy na stanowisku asesora sądowego.§ 5.
Sędziemu, któremu z chwilą objęcia stanowiska w sądzie okręgowym przysługiwało wynagrodzenie zasadnicze w stawce czwartej albo piątej, a także sędziemu, któremu z chwilą objęcia stanowiska w sądzie apelacyjnym przysługiwało wynagrodzenie zasadnicze w stawce siódmej albo ósmej, do okresu pracy niezbędnego do uzyskania wynagrodzenia w stawce bezpośrednio wyższej zalicza się okres pracy na stanowisku bezpośrednio niższym, w którym sędziemu przysługiwało wynagrodzenie zasadnicze w stawce, odpowiednio, trzeciej albo czwartej, szóstej albo siódmej.§ 6.
Okres pracy, o którym mowa w § 3, ulega wydłużeniu o trzy lata w razie ukarania sędziego w tym czasie karą dyscyplinarną inną niż kara upomnienia, trzykrotnego wytknięcia uchybienia, o którym mowa w art. 40 lub trzykrotnego zwrócenia uwagi w trybie określonym w art. 37 § 4.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
- Czy okres pełnienia obowiązków asesora w sądzie rejonowym, zalicza się do okresu 5 lat, po którym zmienia się stawka awansowa?
- Czy okres pełnienia obowiązków asesora w sądzie administracyjnym, zalicza się do okresu 5 lat, po którym zmienia się stawka zaszeregowania sędziemu wojewódzkiego sądu administracyjnego?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (29)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (29)
- III SA/Po 659/22, Doliczanie do okresu pracy na stanowisku sędziego pracy na stanowisku asesora w kontekście przepisów przejściowych - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu
- I PSKP 22/21, Przesłanki uzyskania przez sędziego kolejnego wzrostu stawki wynagrodzenia - Wyrok Sądu Najwyższego
- II PSK 21/21, Powołanie się w ramach przesłanek przedsądu na potrzebę dokonania wykładni przepisów prawnych wywołujących rozbieżności w orzecznictwie. Różnicowanie sędziowskich wynagrodzeń zasadniczych - Postanowienie Sądu Najwyższego