Art. 10a. - [Tworzenie terenowych jednostek organizacyjnych stowarzyszenia] - Prawo o stowarzyszeniach.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2020.2261 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 16 grudnia 2020 r.
Art. 10a. [Tworzenie terenowych jednostek organizacyjnych stowarzyszenia]
1.
Stowarzyszenie może tworzyć terenowe jednostki organizacyjne. W takim przypadku statut stowarzyszenia określa:1)
zasady tworzenia oraz rozwiązania terenowej jednostki organizacyjnej;2)
strukturę organizacyjną terenowej jednostki organizacyjnej;3)
organy terenowej jednostki organizacyjnej, w tym zarząd, oraz tryb dokonywania ich wyboru lub powoływania;4)
możliwość otrzymywania przez członków zarządu terenowej jednostki organizacyjnej wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją, w przypadku gdy w statucie stowarzyszenia przewidziano możliwość otrzymywania takiego wynagrodzenia przez członków zarządu stowarzyszenia.2.
Terenowa jednostka organizacyjna prowadzi działalność na podstawie statutu stowarzyszenia. Na zasadach i w trybie określonym w statucie stowarzyszenia terenowa jednostka organizacyjna może przyjąć regulamin określający szczegółową jej organizację i sposób działania.3.
Jeżeli statut stowarzyszenia tak stanowi, terenowa jednostka organizacyjna może uzyskać osobowość prawną. W takim przypadku statut stowarzyszenia określa:1)
warunki, które muszą być spełnione, aby mogła ona uzyskać osobowość prawną;2)
zasady gospodarowania majątkiem;3)
sposób reprezentowania, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych oraz zawierania umów z członkami jej zarządu;4)
szczegółowe zasady likwidacji.4.
Wniosek o wpis oraz wniosek o wykreślenie terenowej jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 3, z Krajowego Rejestru Sądowego składa zarząd stowarzyszenia.5.
Terenowa jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego.6.
Z chwilą wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego terenowej jednostki organizacyjnej z osobowością prawną traci ona osobowość prawną, a stowarzyszenie wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki tej jednostki.7.
W przypadku rozwiązania terenowej jednostki organizacyjnej posiadającej osobowość prawną, przeprowadza się jej likwidację. Majątek pozostały po likwidacji pozostaje majątkiem stowarzyszenia. Do likwidacji przepisy art. 36 i art. 37 stosuje się odpowiednio.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
- Czy w przypadku utworzenia odrębnej osoby prawnej należy otworzyć księgi rachunkowe na zupełnie inny podmiot i prowadzić obie instytucje jako dwie odrębne jednostki?
- Czy oddział lokalny stowarzyszenia, który nie posiada osobowości prawnej może być samodzielnie stroną umowy cywilno-prawnej?
- Jakie działania może podjąć starosta nadzorujący stowarzyszenie, aby je rozwiązać i zlikwidować?