Rozdział 4 - Sprawdzenie wierzytelności. - Prawo o postępowaniu układowem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.93.836

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1998 r.

Rozdział IV.

Sprawdzenie wierzytelności.

§  1.
Zgłoszenie wierzytelności winno nastąpić przed upływem wyznaczonych terminów sprawdzenia.
§  2.
W zgłoszeniu wierzyciel wymieni sumę i tytuł wierzytelności oraz przedstawi dowody.

Wierzyciel, zamieszkały zagranicą, obowiązany jest obrać sobie w Polsce zamieszkanie dla doręczeń.

Potrącenie wzajemnych długów między dłużnikiem a wierzycielem nie jest dopuszczalne, jeżeli wierzyciel:

1)
stał się dłużnikiem po otwarciu postępowania układowego;
2)
będąc dłużnikiem, stał się po otwarciu postępowania układowego wierzycielem przez nabycie w drodze przelewu lub indosu wierzytelności, powstałej przed otwarciem tego postępowania. Potrącenie jednak jest dopuszczalne, jeżeli nabycie nastąpiło wskutek zapłacenia długu, za który nabywca odpowiadał osobiście albo pewnemi przedmiotami majątkowemi, i jeżeli odpowiedzialność nabywcy za dług powstała przed datą, kiedy podanie dłużnika o otwarcie postępowania układowego wpłynęło do sądu.

Sprawdzenie wierzytelności dokonane będzie przez sędziego-komisarza.

W wyniku sprawdzenia sędzia-komisarz wciągnie na listę te wierzytelności, które są oparte bądź na wpisach w księgach dłużnika, bądź na tytułach bezspornych, bądź też są wymienione przez dłużnika w spisie wierzycieli i nie budzą wątpliwości, chociażby nie było zgłoszenia ze strony samego wierzyciela. Do kapitału, od którego należą się odsetki, dopisuje się je do dnia otwarcia postępowania układowego.

Wierzytelności warunkowe oraz wierzytelności, których płatność jeszcze nie nastąpiła, będą również wciągnięte na listę.

Jako wartość prawa do powtarzających się świadczeń, co do czasu trwania oznaczonych, będzie na listę wciągnięta suma świadczeń za cały czas ich trwania; jeżeli czas trwania świadczeń nie jest oznaczony, wciągnięta będzie na listę wartość prawa z dnia otwarcia postępowania układowego.

Wierzytelność niepieniężna będzie oszacowana i wciągnięta na listę według wartości z dnia otwarcia postępowania układowego.

Wierzytelność w walutach obcych będzie wciągnięta na listę po przerachowaniu na walutę polską bez względu na termin płatności według kursu walut obcych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia otwarcia postępowania układowego.

§  1.
Wciągnięciu na listę nie ulegają wierzytelności, które nie są objęte postępowaniem układowem.
§  2.
Wierzytelności, zabezpieczone hipoteką, w rejestrze lub prawem zastawu, mogą być wciągnięte na listę wierzytelności, jeżeli wierzyciel zrzeknie się tego zabezpieczenia.
§  1.
Termin do zażalenia na wciągnięcie lub odmowę wciągnięcia wierzytelności na listę liczy się od ostatniego terminu sprawdzenia.
§  2.
Postanowienie co do wciągnięcia wierzytelności na listę nie pozbawia osób interesowanych prawa wytoczenia powództwa przed sądem właściwym, tak co do istoty, jak i wysokości roszczenia.
§  3. 36
Zażalenie na wciągnięcie wierzytelności na listę może wnieść również organ założycielski przedsiębiorstwa państwowego i organ reprezentujący Skarb Państwa.

Po upływie terminów sprawdzenia na listę mogą być wciągnięte wierzytelności tylko tych wierzycieli, którzy nie zgłosili się w czasie właściwym z przyczyn od nich niezależnych.

Wciągnięcie wierzytelności na listę uprawnia wierzyciela do udziału w postępowaniu i określa sumę, z którą może on uczestniczyć w zgromadzeniach wierzycieli.

34 Art. 41 zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
35 Art. 45 zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
36 Art. 47 § 3 dodany przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.