Rozdział 8 - Akty notarialne. - Prawo o notariacie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.19.106 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1985 r.

Rozdział  8.

Akty notarialne.

Państwowe biuro notarialne spisuje akt notarialny, jeżeli strony obowiązane są lub chcą dokonać czynności prawnej w formie aktu notarialnego ze względu na to, iż zachowanie tej formy jest przepisane przez prawo bądź zastrzeżone przez umowę stron albo też odpowiada ich porozumieniu.

Co do formy i trybu sporządzania testamentu notarialnego państwowe biuro notarialne stosuje odpowiednie przepisy prawa cywilnego.

§  1.
Akt notarialny zawiera:
1)
dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony - godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,
2)
miejsce sporządzenia aktu,
3)
oznaczenie państwowego biura notarialnego oraz imię i nazwisko notariusza, jeżeli zaś akt sporządza zastępca notariusza - imię i nazwisko zastępcy,
4)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania stron stawających oraz osób obecnych przy akcie, oznaczenie lub nazwę i siedzibę instytucji, przedsiębiorstw, organizacji i innych podmiotów biorących udział w akcie, z wymienieniem imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania obecnych przy akcie ich przedstawicieli,
5)
oświadczenia stron z powołaniem się w razie potrzeby na dołączone do aktu dokumenty,
6)
stwierdzenie na żądanie stron faktów, które zaszły przy spisywaniu aktu,
7)
stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
8)
podpisy stron stawających oraz osób obecnych przy akcie,
9)
podpis notariusza.

Ponadto akt notarialny powinien zawierać inne stwierdzenia, których potrzeba umieszczenia w akcie wynika z przepisów szczególnych.

§  2.
Załączniki do aktu notarialnego powinny być parafowane przez osoby podpisujące akt oraz przez notariusza.
§  3.
Jeżeli w akcie bierze udział osoba nie umiejąca lub nie mogąca podpisać się, notariusz stwierdza, że osoba ta aktu nie podpisała, i podaje, z jakich powodów.

Akty należy pisać na oddzielnych arkuszach; dwa lub więcej arkuszy powinny być zeszyte, ponumerowane i parafowane.

Akt przed podpisaniem będzie odczytany przez notariusza lub w jego obecności. Przy czytaniu aktu notariusz powinien się przekonać, że stawający dokładnie rozumieją treść i znaczenie aktu. Na żądanie odczytane będą również załączniki aktu.