Oddział 2 - Dowody składowe. - Prawo o domach składowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.114.1020

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1924 r.

2.

Dowody składowe.

Dom składowy publiczny wyda składającemu na jego żądanie na złożone u siebie towary dowód składowy. Dowód ten, wycięty z księgi jukstowej, składa się z dwóch połączonych ze sobą, lecz dających się oddzielić części, a mianowicie z rewersu czyli składowego dowodu posiadania i z warrantu, czyli składowego dowodu zastawniczego.

Obie części dowodu składowego muszą opiewać na zlecenie, wzajemnie się na siebie powoływać i zawierać:

1)
firmę domu składowego, datę przyjęcia towaru na skład, datę wystawienia i podpis zarządu;
2)
numer dokumentu zgodny z numerem bieżącym księgi jukstowej;
3)
imię i nazwisko oraz adres składającego;
4)
dokładne oznaczenie ilości, rodzaju, ewentualnie także szczególnych znamion towarów;
5)
wzmiankę, w jakim zakładzie, na jaką kwotę i na jaki czas towar został ubezpieczony;
6)
okres, na jaki towar złożono, jeśli taki okres został oznaczony;
7)
wzmiankę, czy i w jakiej wysokości ciąży na towarze cło, podatek spożywczy lub inne opłaty skarbowe, wydatki zaliczone przez dom składowy na towar i jego należytości; nadto uwidocznić należy pozycję taryfy, odnoszącej się do bieżącej należytości składowej;
8)
oznaczenie instytucji finansowej (banku domicylowego), w której składa się na rzecz posiadacza dowodu składowego lub jego części przypadające im w myśl tego prawa kwoty.

Obie części dowodu składowego można przenosić przez indos łącznie albo oddzielnie.

Dopóki obie części są przenoszone łącznie, indos rewersu pociąga za sobą także przeniesienie warrantu.

Pierwszy indos na oddzielonym war-rancie musi zawierać:

1)
imię i nazwisko oraz adres indosatarjusza;
2)
oznaczenie wraz z należytościami ubocznemi kwoty pieniężnej, dla której zabezpieczania ustanawia się na towarze prawo zastawu;
3)
termin płatności tej wierzytelności.

Dane powyższe należy umieścić na rewersie. Dosłowną treść indosu należy wpisać do księgi jukstowej, a zarząd domu składowego powinien poświadczyć zarówno na rewersie, jak na warrancie dokonanie tego wpisu z podaniem jego daty.

Zaniedbanie którejkolwiek w tym artykule ustanowionej formalności pociąga za sobą nieważność indosu.

Do indosów dowodu składowego lub jego części należy stosować odpowiednio postanowienia art. 11, 12, 13, 15, 16 i 19 prawa wekslowego z dnia 14 listopada 1924 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 926).

Jeżeli wystawiono dowód składowy, to do umownego przeniesienia własności towaru konieczne jest wręczenie rewersu.

Prawny posiadacz rewersu (art. 15 prawa wekslowego) będzie uważany za właściciela towaru. Jeżeli przenosi się rewers pa oddzieleniu [indosowane-go warrantu, to indosatarjusz rewersu nabywa prawo obciążone zastawem posiadacza warrantu.

Jeżeli wystawiono dowód składowy, to do ustanowienia prawa zastawu na złożonym towarze koniecznem jest wręczenie wierzycielowi indosowanego na niego warrantu (art. 31).

Jeżeli przed odłączeniem indosowanego warrantu zanotowano na rewersie uchwałę sądową, mocą której prawa jego posiadacza w rozporządzaniu towarem zostały przeniesione lub ograniczone, to indos warranta jest niedozwolony, a zarząd domu składowego odmówi wpisu do księgi jukstowej pierwszego indosu warrantu i w księdze tej uczyni odpowiednią adnotację.

Ani towary, na które dowód składowy wystawiono, ani prawa przysługujące na złożonym towarze posiadaczowi rewersu lub warrantu nie mogą być przedmiotem żadnych środków egzekucyjnych.

Egzekucji podlega wyłącznie dowód składowy lub jedna z jego części.

Legitymowany w myśl art. 15 prawa wekslowego posiadacz obu części dowodu składowego może za zwrotem kosztów żądać wystawiania nowego dowodu składowego bezpośrednio na swoje nazwisko. Może on również, o ile temu nie sprzeciwiają się przepisy skarbowe, zażądać podziału złożonego towaru na części i wystawienia osobnego dowodu składowego na każdą z tych części.

Żądanie to może być postawione łącznie przez posiadaczy obu części dowodu składowego. Nowe dowody składowe mogą być zaopatrzone datą wystawienia pierwotnego dokumentu, ten ostatni zostanie przez dom składowy ściągnięty i unieważniony.

Prawo oglądania towaru w czasie oznaczonym przez regulamin przysługuje tak posiadaczowi rewersu jak i warrantu.

Posiadacz rewersu może żądać za jego zwrotem wydania towaru (art. 10) tylko w tym przypadku, jeżeli zwróci warrant, albo wykaże poświadczeniem banku domicylowego, że złożył kwotę, zabezpieczoną prawem zastawu warrantu.

Kwoty wpłacone do banku domicylowego na rzecz posiadaczy rewersów i warrantów będą złożone na imię domu składowego i wypłacane uprawnionym na polecenie tego domu.

W księgach banku domicylowego konto przeznaczone na zaspokojenie posiadaczy powyższych dokumentów musi być prowadzone oddzielnie od ewentualnego własnego konta domu składowego.

W stosunku do wierzycieli domu składowego kwoty złożone na tem koncie uważa się za własność posiadaczy rewersów i warrantów.

Z chwilą upływu terminu płatności wierzytelności zabezpieczonej zastawem towaru wypłaci bank domicylowy posiadaczowi warrantu kwotę na jego rachunek złożoną za zwrotem tegoż.

Jeżeli posiadacz rewersu złożył przed jej płatnością kwotą zabezpieczoną prawem zastawu towar obciążającą, to posiadacz warrantu może zażądać natychmiast jej wypłacenia.

W razie niewykupienia warrantu w dniu płatności prawny posiadacz powinien postarać się o stwierdzenie protestem bezskutecznego przedstawienia tegoż do zapłaty bankowi domicylowemu, a to pod rygorem utraty prawa zwrotnego poszukiwania.

Protest z powodu nieotrzymania zapłaty lub otrzymania niezupełnej zapłaty musi być założony w dzień płatności wierzytelności lub w ciągu dwóch dni powszednich po tym dniu.

Do tępo protestu stosują się odpowiednio postanowienia" artykułów 37, L. 1, 78, 79, 84, 85 ust. 1, 86, 87 i 90-93 prawa wekslowego z dnia 14 listopada 1924 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 926).

Protest z powodu niedokonania zapłaty można zastąpić poświadczeniem banku domicylowego, iż warrant przedłożony do zapłaty nie został wykupiony. Zapisek ten (certyfikat) ma być umieszczony na war-rancie, a treść jego wpisana do osobnej bieżącemi numerami zaopatrzonej księgi.

Prawo zastawu posiadacza warrantu, jak niemniej ustawowe prawo zastawu domu składowego publicznego realizuje się przez publiczną sprzedaż towaru w drodze licytacji.

Sprzedaż z powodu niewykupienia w terminie warrantu powinna być zarządzona w czasie możliwie najkrótszym, nie może się jednak odbyć wcześniej, jak w 3 dni po zgłoszeniu na piśmie wniosku.

Jeżeli wniosek ten nie został zgłoszony w przeciągu 30 dni od upływu terminu do założenia protestu, to posiadacz warrantu traci prawo zwrotnego poszukiwania.

Sprzedaż celem zaspokojenia wierzytelności domu składowego publicznego nie może odbyć się wcześniej, jak w 15 dni po upływie umownego okresu składu, a Jeśli towar złożony lub skład przedłużono na czas nieoznaczony, nie wcześniej jak po upływie 15 dni od terminu, na który skład wypowiedziano. Dom składowy ogłosi jednorazowo w dziennikach na ogłoszenia wpisów do rejestru handlowego przeznaczonych, że towar w razie niezapłacenia wierzytelności domu składowego w przeciągu dni 15 od daty ogłoszenia zostanie sprzedany.

Ogłoszenie następuje na koszt posiadacza rewersu. Wezwanie ma podawać dzień wystawienia i numer bieżący rewersu, imię i nazwisko składającego, ilość i rodzaj towaru, oraz wysokość zalegającej wierzytelności.

Sprzedaż publiczna odbywa się w sposób przewidziany w artykule 56 niniejszego prawa.

W tym samym trybie dokonywa dom składowy publiczny także sprzedaży towarów zagrożonych zepsuciem (art. 6).

Z ceny osiągniętej przy sprzedaży po myśli art. 45 dokonanej, tudzież z kwoty wypłaconej tytułem odszkodowania przez zakład ubezpieczeń dom składowy publiczny zaspokoi ciążące na towarze należytości w następującym porządku:

1)
koszty sprzedaży;
2)
nieuiszczone od towarów opłaty skarbowe;
3)
zabezpieczone ustawowem prawem zastawu należytości domu składowego publicznego (art. 14);
4)
wierzytelność posiadacza warrantu wraz z należytościami ubocznemi.

Jeżeli w dniu spłaty wierzytelności posiadacza warrantu wierzytelność ta nie jest płatną, należy od niej potrącić dyskonto, obliczone według urzędowej stopy Banku Polskiego. Dyskonto to przypada posiadaczowi rewersu.

Jeżeli posiadacz warrantu otrzymuje pełne zaspokojenie należy warrant ściągnąć i unieważnić, a nieuważnienie zanotować w księdze jukstowej.

O ile posiadacz warrantu nie zgłosił się w ciągu 3 dni po odbiór swej wierzytelności, należy pełną przypadającą mu sumę złożyć bezzwłocznie na jego rachunek w banku domicytowym.

Ewentualną nadwyżkę wypłaci dom składowy publiczny posiadaczowi rewersu i ściągnie pokwitowany rewers oraz uskuteczni odpowiednią wzmiankę w księdze jukstowej.

O ile posiadacz rewersu nie zgłosi się w ciągu 3 dni, dom składowy publiczny bezzwłocznie złoży przypadającą mu kwotę na jego rachunek w banku domicytowym.

Jeżeli posiadacz warrantu nie otrzymuje pełnego zaspokojenia, należy na warrancie zaznaczyć częściową zapłatą, zapisek ten podpisem zarządu domu składowego publicznego zaopatrzyć i w księdze jukstowej uwidocznić, a warrant zwrócić posiadaczowi.

Zwrotne poszukiwanie części wierzytelności, niepokrytej przez cenę. uzyskaną przy sprzedaży lub przez sumę wypłaconą przez zakład ubezpieczeń, odbywa się w myśl postanowień prawa wekslowego (art. 42, 45-49, 52, 53, 70-84) z tą różnicą, że ani posiadacz, ani indosanci warrantu nie mają obowiązku zawiadamiać poprzedników o zdarzeniach powodujących zwrotne poszukiwanie.

Każdy indosant dowodu zastawniczego ma prawo tenże wykupić (art. 48 i 49 prawa wekslowego).

Roszczenie posiadacza warrantu, który dopełnił czynności zachowawczych, przepisanych art. 41 niniejszego prawa, przedawnia się w 6 miesięcy od sprzedaży towaru. Zwrotne roszczenia indosantów warrantu między sobą przedawniają się w 6 miesięcy od dnia, w którym indosant wykupił warranty, albo w którym mu doręczono skargę (art. 70 prawa wekslowego).

Do przerwy tego przedawnienia stosować należy postanowienia art. 71 do 74 prawa wekslowego.

Rewers i warrant podlegają umorzeniu w myśl art. 94, 95 i 98 prawa wekslowego. O wdrożeniu postępowania amortyzacyjnego zawiadomi sąd dom składowy oraz bank domicytowy.

Sześćdziesięciodniowy okres do okazania sądowi zaginionego dokumentu biegnie dla dowodów składowych z nieoddzielonym warrantem oraz dla rewersów od 1 dnia po upływie okresu składu, a jeśli ten nie został oznaczony lub jeśli termin ten już upłynął, od ogłoszenia sądowego wezwania o okazanie dokumentu.

Dla zaginionych warrantów okres ten biegnie od ogłoszenia sądowego wezwania.

Sąd może przed wydaniem orzeczenia o umorzeniu udzielić ubiegającemu się o umorzenie rewersu upoważnienia do odebrania towaru, a starającego się o umorzenie warrantu upoważnić do wykonania praw z niego płynących, jeśli osoby te złożą dostateczne zabezpieczenie.